X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. 10 pravidiel na podporu imunity u predškoláka
27.02.2023

10 pravidiel na podporu imunity u predškoláka



So začiatkom školského roka začína sezóna aj pre choré deti. Drobné infekcie, aj keď zvyčajne neškodné, môžu výrazne sťažiť každodenné fungovanie rodiny. Navyše, najmenší pociťujú horúčku, bolesť hrdla či nádchu silnejšie ako dospelí. Aby ste im a sebe ušetrili pochybné potešenie, stojí za to každodenne podporovať ich imunitný systém. Tu je 10 pravidiel, ktoré treba hneď zaviesť a ktoré podporia detský organizmus pri obrane proti sezónnym infekciám.

1. Strava



Stravovanie má veľký význam pri rozvoji imunity detí. Jedným z najdôležitejších faktorov pri tvorbe imunitného systému a tesnení čriev je dojčenie. Ide o fázu dávno pred nástupom dieťaťa do škôlky, no má výrazný vplyv na jeho imunitu do budúcna. Materské mlieko, najmä to počiatočné, teda kolostrum, má veľa protilátok, kmeňových buniek a dobrých baktérií, ktoré sa podieľajú na dozrievaní tráviaceho a imunitného systému. Preto je také dôležité, aby dieťa dostalo aspoň pár kvapiek mledziva, napríklad v pohári alebo zo striekačky, ak sa rodičia z nejakého dôvodu rozhodnú nepokračovať v mliečnej ceste.

Dojčenie – čo by mali budúce mamičky vedieť?O ďalších výhodách dojčenia si môžete prečítať aj v tomto článku:

Ďalším dôležitým prvkom pre budovanie imunity v budúcnosti je včasné rozšírenie stravy, teda keď je vaše dieťa pripravené, čo je zvyčajne okolo 6. mesiaca života. Predtým tráviaci systém a najmä črevá nie sú dostatočne zrelé na trávenie iných produktov. Na jeho dosiahnutie sa im oplatí dať čas a podmienky, pretože väčšina imunity je "umiestnená" v črevách – asi 70 % imunitných buniek sa nachádza v spodnej časti tráviaceho traktu.

Jedlá a výrobky podávané predškolákom by mali byť zdravé a správne vyvážené. Vyhýbajte sa spracovaným, sladeným a soleným potravinám. Zelenina a ovocie sú základným zdrojom vitamínov a minerálov a mali by tvoriť väčšinu na tanieri. Nezabúdajte ani na železo(jeho zdrojom je mäso a zelená zelenina), ako aj na produkty s obsahom prírodných probiotík, ako sú siláž a fermentované mliečne výrobky. Samotné mliečne výrobky vo forme mlieka a syra môžu podporovať tvorbu hlienov a skôr sa neodporúča ani neodporúča obmedzovať ich u detí s častými infekciami horných dýchacích ciest a u detí s astmou v ranom detstve. Najlepšie je používať lokálne, sezónne produkty. Značné množstvo cukru a soli nepriaznivo ovplyvňuje črevnú mikroflóru, čo zase súvisí s fungovaním imunitného systému. Na jeseň a v zime môžete zaviesť aj suplementáciu pomocou dvitamín C a .

2. Byť vonku



Od prvých dní života dieťaťa sa odporúča denná aktivita vonku. Chôdza, potom bicyklovanie, kolobežkovanie alebo hranie sa na ihrisku, ako aj zdriemnutie vonku by sa malo uskutočňovať bez ohľadu na počasie, za predpokladu, že je zabezpečené vhodné oblečenie. Pobyt vonku zlepšuje činnosť dýchacieho a obehového systému a tiež poskytuje dieťaťu príležitosť pohybovať sa a učiť sa novým zručnostiam. Minimalizuje stres a trénuje imunitný systém, aby sa prispôsobil zmenám teploty a zvyšuje chuť do jedla . Odporúča sa, aby vaše dieťa strávilo vonku minimálne 2 hodiny, aj keď v skutočnosti neexistuje horná hranica, ako dlho môže vonku stráviť.

3. Šport



Šport je zdravie – to vie každý, aj škôlkapríl. Správna dávka pohybu, najlepšie každý deň, preto priaznivo vplýva na rozvoj organizmu v každom ohľade. Ideálnym športom pre deti je bazén, pretože napĺňa nielen fyzické potreby detí, ale pomáha aj minimalizovať stres, budovať vzťahy s opatrovateľom/rodičom, zvyšuje sebavedomie a dáva možnosť otužovania, t.j. reagovať na zmeny teploty. V zime sa kúpania nebojte. Ak sa staráme o ostatné zložky budovania imunity, minimalizujeme riziko vstrebávania a rozvoja mikroorganizmov v tele dieťaťa. Treba pamätať na to, že príčinou chorôb nie je zima, ale patogénne mikroorganizmy, najčastejšie vírusy.

4. Vzduch a teplota v domácnosti



Kvalita vzduchu má významný vplyv na možnosť vstupu mikroorganizmov do tela. Čím je vzduch suchší, tým sú sliznice nosa a hrdla suchšie a tým jednoduchšia cesta pre vírusy. Najmä na jeseň a v zime by ste sa mali postarať o pravidelné vetranie miestností azvlhčovanie vzduchu. Samotná teplota v dome by nemala presiahnuť 21-22 stupňov Celzia a v noci 20 stupňov.Členovia domácnosti sa vám odvďačia lepším a zdravším spánkom.

5. Vyhýbanie sa stresu



Stres je jednou z najčastejších príčin zníženej imunity. Existuje korelácia medzi stresovými situáciami a nárastom počtu prípadov. Za väčším počtom infekcií na jeseň nie sú len meniace sa poveternostné podmienky, ale aj stres, ktorý deti zažívajú v súvislosti s novou situáciou v jasliach, škôlke či škole. V rámci možností sa oplatí deťom predchádzať, rozprávať sa a pripravovať ich na nadchádzajúce zmeny a ťažkosti.

6. Osobná hygiena



Zvyk umývať si ruky v teplej vode pomocou antibakteriálne mydlo po návrate domov alebo po návšteve toalety je základom prevencie infekcií v období zvýšenej chorobnosti. Okrem umývania rúk je dôležitých niekoľko pravidiel každodennej osobnej hygieny:


  • krátke kúpele alebo sprchy radšej vo vlažnej vode,


  • dôkladné čistenie zubov pod dohľadom rodičov; deti by mali byť pri čistení zubov podopreté, kým nebudú schopné správne používať nôž a vidličku,


  • pravidelná výmena spodnej bielizne a vetranie posteľnej bielizne, ktorá je často zásobárňou prachu a roztočov.

7. Vzduchové kúpele



Ide o veľmi jednoduchý postup, ktorý by sa mal zaviesť už od prvých týždňov života dieťaťa. Spočíva v tom, že dieťa vyzlečiete a necháte ho hrať sa niekoľko či niekoľko minút bez oblečenia alebo v spodnej bielizni. Vďaka tomu má telo šancu "trénovať" sa šetrným spôsobom prispôsobiť teplotným zmenám. Ide o jeden z prvkov postupného otužovania dieťaťa, ako aj starostlivosti o pokožku, ak bojujeme s podráždením či atopickým zápalom. Vzduchové kúpele by sa mali praktizovať každý deň alebo dokonca niekoľkokrát denne, bez ohľadu na ročné obdobie.

8. Vhodné oblečenie



Neexistuje zlé počasie, iba nevhodné oblečenie. Týmto mottom sa riadia Škandinávci, kde sú veľmi obľúbené lesné škôlky, kde deti trávia väčšinu času vonku. Do budov chodia len na toaletu a keď sú veľmi silné zrážky. Spia, jedia, hrajú sa väčšinu času vonku. Rodičia sú povinní zabezpečiť vhodné oblečenie pre použitie v škôlke, a to sú väčšinou zateplené nepremokavé topánky teplá spodná bielizeň vyrobené napríklad z bambusu (ktorý má savé a termoregulačné vlastnosti) alebo vlny či kašmíru. rukavice vodeodolná. V ideálnom prípade má dieťa aj teplý klobúk a bunda ako aj nepremokavé nohavice a teplé ponožky,
< h2 id="9-rest">9. Odpočinok

Únava, podobne ako stres, môže znížiť imunitu a zvýšiť náchylnosť na infekcie. Dôležitá je dĺžka aj kvalita spánku vášho bábätka. Je dobré skontrolovať, či je v miestnosti, kde dieťa spí, vhodná teplota a vlhkosť vzduchu a či množstvo denných aktivít a prípadných doplnkových aktivít nie je nad sily malého človiečika.

10. Vitamín M alebo LÁSKA



Bez akýchkoľvek pochybností by deti mali byť milované bezpodmienečne. Pocit prijatia, lásky a bezpečia v rodine dáva dieťaťu tie najlepšie podmienky na rozvoj. Minimalizuje stres a umožňuje pokojný odpočinok, ako aj voľnú hru.

Vyššie uvedené pravidlá možno považovať za systém spojených nádob. Jedno vyplýva z druhého a ovplyvňuje ďalšie: pohyb pre chuť do jedla, chuť do diéty, strava pre kondíciu, kondícia pre chuť športovať, šport pre potrebu upokojiť sa a oddýchnuť si. A nakoniec, majte na pamäti, že imunitný systém dieťaťa je ako čistý zošit, ktorý sa s pribúdajúcim vekom zapisuje na základe opakovaného vystavenia sa mikróbom. Každá infekcia je pre telo akýmsi cvičením a spôsobom budovania imunity. Byť často chorý alebo sa príliš pomaly zotavovať z infekcie môže byť znepokojujúce. Potom by ste mali zvážiť kontaktovanie lekára a hľadanie príčiny tak nízkej imunity u dieťaťa.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi