- Kategórie blogu
- Hračky
- Školské potreby
- Detská izba
Potreby do školy a škôlky
Hračky
Vozidlá
Oblečenie
ZÁHRADNÉ HRAČKY
Kočíky a autosedačky
Príslušenstvo a doplnky
Nábytok a dekorácie
Oslavy a večierky
Novinky
Zobraziť všetky novinkyBlog

28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia.
Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post...
čítať celé

28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné.
Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu.
Túto sezónu prišli do detského šatníka.
čítať celé

28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa.
Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Čo sú to vlastne Kegelove svaly alebo svaly panvového dna?
Svaly panvového dna lemujú panvové dno a podporujú ženský reprodukčný systém: maternica s vagínou, močový mechúr s močovou rúrou a dolná časť hrubého čreva, ktoré tvoria análny zvierač. Tri vrstvy svalov vraj zospodu uzatvárajú náš trup, podporujú orgány a zabezpečujú ich efektívne fungovanie. Celá štruktúra panvového dna, ktorej súčasťou je aj fascia, je dobre inervovaná a najdôležitejším nervom je pudendálny nerv. Jeho dysfunkcia môže spôsobiť močovú a fekálnu inkontinenciu a sexuálnu dysfunkciu. Tehotenstvo a pôrod môže výrazne zaťažiť zdravie všetkých štruktúr. Najčastejšie komplikácie súvisiace so zlým stavom svalov panvového dna sú:
- stresová inkontinencia moču spočívajúca v mimovoľnom úniku moču v situáciách, kedy sa zvyšuje tlak v brušnej dutine: kýchanie, kašeľ, smiech, zdvíhanie ťažkých bremien (napr. dieťa, kočík, nákupy, intímne situácie s partnerom), skákanie resp. beh,
- naliehavosť, t. j. potreba navštíviť toaletu aj niekoľkokrát za hodinu,
- zadržiavanie moču,
- pokles pohlavného orgánu, ktorý môže byť sprevádzaný inkontinenciou moču, prolapsom reprodukčného orgánu v budúcnosti, bolesťami v podbrušku, problémami s vyprázdňovaním a močením.
Vyššie uvedené problémy môžu mať negatívny vplyv aj na sexuálny život po pôrode, znižujú mieru spokojnosti a nepriamo znižujú libido.
Ako precvičiť svaly panvového dna?
Najlepšie je poradiť sa so skúseným trénerom alebo fyzioterapeutom na ambulancii včasnej popôrodnej rehabilitácie, ktorá vyšetrí a ukáže správnu polohu na cvičenie a odporučí vhodnú sériu cvikov. Svaly panvového dna môžu byť také problematické, že sa spočiatku, najmä po tehotenstve a náročnom pôrode, ťažko lokalizujú alebo samotné cvičenia môžu spôsobovať bolesť. Ak takúto možnosť nemáte, môžete skúsiť cvičenie doma.
Najpriaznivejšia poloha bude ležať na chrbte. Nohy si podoprite stoličkou cvičebná lopta alebo vrece vrece tak, aby celá ich váha spočívala na tejto zemi. Tým úplne odľahčíme panvu a spôsobíme blahodarné stiahnutie svalov panvového dna smerom nahor. V tejto polohe je tiež najjednoduchšie cítiť svaly panvového dna. Cvičenia spočívajú v krátkych kontrakciách, spočiatku 1 sekunda s 2-3 sekundovými prestávkami. Ak necítite bolesť alebo nepohodlie, v cvičeniach môžete pokračovať zvýšením času kontrakcie na 2-3 sekundy.
Posilňovacie cvičenia je možné vykonávať v sede:
- stiahnite zadok tak, aby boli sedacie kosti čo najbližšie – kontrakcia by mala trvať asi 5 sekúnd,
- Položte si loptu alebo zrolovanú deku medzi kolená a stlačte kolená – kontrakcia by mala trvať asi 5 sekúnd.
Cvičenia by sa mali vykonávať v sériách po 10-15 opakovaní.
Na zariadení je tiež veľa zariadení a miniaplikácií trhu, ktoré podporujú cvičenia Kegelových svalov EMS elektrostimulátor so sondou, elektrostimulátory TENS (užitočné aj pri zmierňovaní bolesti vrátane pôrodu) alebo elektrostimulátor na precvičovanie svalov panvového dna (nenahradia tradičné, pravidelné cvičenia) a gejša gule, ktoré možno použiť aj počas cvičenia.
Kedy sa oplatí začať cvičiť?
Cvičenie panvového dna sa oplatí robiť vždy, či už ste tehotná alebo nie. Ak ste pred tehotenstvom necvičili, s prvými tréningami môžete začať hneď, ako pocítite, že bolesť a nepohodlie spojené s popôrodnými ranami pominuli. Zvyčajne je to približne 3-4 týždne po pôrode. Ak vám ležanie spôsobuje bolesť, môžete skúsiť iné cvičenie, napríklad sedenie.
Cvičenie a kondícia panvového dna sú obzvlášť dôležité pre ženy, ktoré mali viacero vaginálnych pôrodov, mali veľké deti, sú fyzicky aktívne alebo majú nadváhu. Tieto skupiny sú obzvlášť náchylné na problémy súvisiace so zlým stavom svalov panvového dna.
Ak spozorujete znepokojujúce príznaky,najskôr choďte ku gynekológovilekára alebo urológa, ktorý nariadi základné vyšetrenia. Lekár alebo pôrodná asistentka vám môže povedať aj to, kde sa vo vašom okolí nachádzajú ambulancie včasnej popôrodnej rehabilitácie či špecialisti na urogynekologickú rehabilitáciu.