- Kategórie blogu
- Hračky
- Školské potreby
- Detská izba
Potreby do školy a škôlky
Hračky
Vozidlá
Oblečenie
ZÁHRADNÉ HRAČKY
Kočíky a autosedačky
Príslušenstvo a doplnky
Nábytok a dekorácie
Oslavy a večierky
Novinky
Zobraziť všetky novinkyBlog

28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia.
Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post...
čítať celé

28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné.
Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu.
Túto sezónu prišli do detského šatníka.
čítať celé

28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa.
Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
28.02.2023
11 najčastejších chýb pri kŕmení dojčiat
1. Vzdať sa dojčenia príliš skoro
Nedojčenie je najlepší a najprospešnejší spôsob výživy novorodencov a dojčiat. Nie je lepšie mlieko ako materské. Zloženie materského mlieka je stále neprekonaným ideálom, ku ktorému sa výrobcovia umelých mliek nemôžu ani len priblížiť. Materské mlieko je živá látka, obsahuje živé protilátky a baktérie, ktoré osídľujú tráviaci systém dieťaťa a podporujú jeho dozrievanie. Materské mlieko je tiež prirodzenou vakcínou ado 6. mesiaca veku zabezpečuje 100 % nutričných potrieb dieťaťa. Do 12 mesiacov by malo byť materské mlieko základom výživy a následné produkty by sa mali zavádzať "pod jeho pokrievku".Ak si matka z nejakého dôvodu myslí, že má málo mlieka, dieťa nie je jesť dostatočne alebo obaja pociťovať nepohodlie počas kŕmenia, mali by ste sa najskôr poradiť s laktačnou poradkyňou alebo vzdelanou pôrodnou asistentkou. Podávanie umelého mlieka – umelého mlieka – by mala byť posledná možnosť.
2. Príliš skoré rozšírenie
Podľa smerníc Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by sa malo s diétou začať po 6. mesiaci veku bez ohľadu na to, či je dieťa dojčené alebo umelé. -kŕmený. Skôr nie je potrebné dávať dieťaťu čajíky, vodu s glukózou (negatívne ovplyvňujúce laktáciu), bylinky (dokonca aj antikolikové). Dojčené deti aj v extrémnych horúčavách uhasia smäd častejším prisávaním. Výnimkou sú lieky. Bez ohľadu na to, čo píšu výrobcovia dojčenskej výživy, po 4. mesiaci by sa nemal predlžovať jedálniček dieťaťa. V tomto štádiu vývoja nie sú črevá dieťaťa dostatočne zrelé. Výskumy jasne ukazujú, že deti, ktoré začali s rozširovaním stravy okolo 4. mesiaca alebo skôr, majú niekoľkonásobne vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť obezitou a súvisiacimi ochoreniami (hypertenzia, cukrovka). Do 1 roka mliečne jedlá nenahrádzame pevné jedlá. Dojčené deti by mali byť kŕmené na požiadanie. Tuhé jedlo by sa malo podávať ako doplnok, návrh. Ok. V 9. mesiaci si vaše bábätko môže všimnúť, že je schopné zahnať hlad tuhou stravou a potom môžete spozorovať menej časté dojčenie, ale nie je to pravidlo.
3. Zneužívanie maškrty
Rodičia najčastejšie začínajú s rozširovaním stravy podávaním jedál vo forme maškrty. Obávajú sa zadusenia, pričom najčastejšie k nemu dochádza pri podávaní kaše. Ďalším rizikovým faktorom je podávanie takýchto jedál, keď na to dieťa nie je pripravené, nevie sedieť bez pomoci a je kŕmené v polosede, v odrážadle. Ak sa rodičia rozhodnú nepodávať tuhú stravu metódou BLW (Baby Likes Choice), je najlepšie vzdať sa kaše okolo 8-9 mesiaca života. Toto je ideálny čas na predstavenie finger food, teda produkty vo forme, ktorá sa dá ľahko chytiť do ruky.
4. Príliš skoré kŕmenie kravským mliekom
Materské mlieko je najvhodnejšie mlieko pre naše dieťa. Jeho zloženie a množstvo sa prispôsobuje dospievaniu a zdravotnému stavu dieťaťa. Kravské mlieko je najlepšie, ale pre teľatá. Ak matka z nejakého dôvodu nemôže kŕmiť svoje dieťa tak dlho, ako by chcela, dobrou alternatívou je uložiť mlieko do mrazničky a kŕmiť ho nasledujúcim mesiacov po odstavení od prsníka ako súčasť jedál, napríklad do kaše, polievky alebo len tak na pitie. Nezabudnite použiť špeciálne navrhnutý nádoby alebo vrecká na zmrazenie materského mlieka.
5. Pridávanie soli a cukru do jedál
Rodičia pri príprave jedál pre dieťa majúcítia sa bez chuti. Malo by sa pamätať na to, že naše pocity sú subjektívne a diktované zvykmi. Ústa bábätka sú prakticky plné chuťových pohárikov, len aby mohlo zažiť rôzne chute. Štúdia vykonaná v Detskom zdravotnom stredisku vo Varšave ukazuje, že viac ako 80 % detí má jedlá nasolené a viac ako 70 % má pridaný cukor. Úplne zbytočné. Dajte svojmu dieťaťu šancu ochutnať nesolený zemiak alebo brokolicu. Uisťujem vás, že má skvelú chuť, ktorú sami pocítite po pár dňoch odriekania soli.
6. Počúvanie tabuliek namiesto svojho dieťaťa
Rozšírené diétne režimy sú stále populárne, aj keď výskum dokázal, že dieťa staršie ako 6 mesiacov môže jesť všetky potraviny od začiatku. Existuje nie je dôvod zdržať sa podávania lepku, mliečnych výrobkov a mäsa. Najlepšie je dodržiavať pravidlo:čo a kedy zje rodič, dieťa koľko a ako zje. Pri výbere stolička na kŕmenie sa uistite, že má široký a ľahko čistiteľný zásobník. Jedlo na ňom naaranžované – rôzne farby, textúry, vône a príchute – môže dieťa inšpirovať a povzbudiť k jedeniu. Pamätajte, že naučiť sa jesť začína zábavou.
7. Neponúkať pitnú vodu
Voda by mala byť pre dieťa prvou a základnou voľbou. Odporúčané od samého začiatku rozširovania stravy, môže byť spočiatku ignorované alebo používané na zábavu, ale buďte trpezliví. Do 1 roka bude prsník stále hlavným zdrojom uspokojovania hladu a smädu. Dôsledne ponúkať vodu a vyhýbať sa džúsom a granulovaným čajom (aj tým, ktoré sú určené pre dojčatá) znamená obmedziť zbytočný cukor v strave dieťaťa a formovať zdravý návyk do budúcnosti. Vodu svojmu bábätku môžete podávať v doida pohár (ideálne na učenie sa piť z pohárov) alebo fľaša na vodu so slamkou
8. Podávanie bezcenných maškŕt
Príliš časté papanie medzi jedlami účinne potláča chuť do jedla a potláča pocit hladu. Najčastejšie ich zloženie ponecháva veľa požadovaných (pšeničná múka, cukor, glukózovo-fruktózový sirup alebo iné plnivá) a neprinášajú do detskej stravy nič dobré. Oplatí sa čo najdlhšie vyhýbať sušienkom, keksom, kukuričným chrumkám alebo ich nahradiť zdravými alternatívami v podobe ovocia či zeleniny (jablká, hrušky, uhorky, paprika a pod. nakrájané na tyčinky). Chladené ovocie alebo mrazené mlieko všpeciálna sieťovinamôže byť skvelé na prerezávanie zúbkov. Dieťa tak bude môcť ochutnať nové chute a zároveň upokojiť svrbenie či boľavé ďasná.
9. Nútiť jesť, hrať rozprávky pri jedle
Dieťa je kompetentné už od začiatku a oplatí sa mu dôverovať, čo sa týka množstva jedla. Nemá zmysel nútiť vás jesť viac lyžíc polievky, kaše alebo iného jedla. K averzii k jedlu prispieva častejšie kŕmenie rozprávkou, rozptyľovanie, podávanie lyžičiek ako lietadlá či vtáky. Kŕmenie dieťaťa v bezvedomí ho zbavuje schopnosti samostatne sa rozhodovať a nedáva mu šancu cítiť sa hladné alebo sýte, čo v budúcnosti prispieva k obezite a iným poruchám príjmu potravy. Správajte sa k dieťaťu ako k dospelý, ktorému dáte < div id="106">
10. Príliš skoro zavádzanie stravy pre dospelých
Predĺženie diéty po 6. mesiaci, keď je na to bábätko pripravené, neznamená, že môže jesť rovnaké jedlá ako dospelí. Toto je ideálny čas na to, aby sa rodičia zamysleli nad svojou stravou a urobili v nej zdravé zmeny, aby mohli jesť spolu so svojím dieťaťom. Oplatí sa vyhnúť jedlám vyprážaným na oleji, ochuteným množstvom soli, cukru a umelých zvýrazňovačov chuti, ako sú napríklad kocky vývaru. Na tomto mieste môžete zaviesť pečené, dusené jedlá, ochutené bylinkami, prírodným korením. PredĺžiťZmena stravovania vášho dieťaťa môže mať pozitívny vplyv na stravovanie celej rodiny.
11. Nejesť spolu
Toto je asi najčastejšia chyba, zdroj najväčších problémov so stravovaním u detí. Spoločné stravovanie, jedenie rovnakých jedál a zdieľanie jedla s vaším dieťaťom sú základom zdravých stravovacích návykov. Oplatí sa už od začiatku správať sa k dieťaťu ako k členovi rodiny a jesť spolu, pri stole, bez spoločnosti televízora alebo iných elektronických zariadení. Schopnosť jesť jedlo spolu by malo byť jedným z kritérií pri výbere vysokej stoličky. Deti, ktoré sledujú svojich rodičov, ako jedia jedlo, príbory, pijú vodu, sa ich budú oveľa častejšie snažiť napodobňovať. Pozorovanie je základom učenia sa a získavania nových zručností, preto nie je dôvod dieťa pri jedle oddeľovať, podávať mu jedlo na inom mieste a v inom čase, ako sa stravuje zvyšok rodiny.