Ako bezpečne liečiť prechladnutie počas tehotenstva a dojčenia?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Ako bezpečne liečiť prechladnutie počas tehotenstva a dojčenia?
27.02.2023

Ako bezpečne liečiť prechladnutie počas tehotenstva a dojčenia?

Príznaky prechladnutia



Pri prechladnutí vás zvyčajne trápi nádcha, bolesť hrdla a kašeľ. K tomu sa pridáva pocit slabosti a zrútenia. Prechladnutie môže byť sprevádzané bolesťami svalov a hlavy a miernou horúčkou.

Náročná liečba



V tehotenstve alebo počas laktácie nemôžeme siahnuť po liekoch na prechladnutie a chrípku, ktoré sú dostupné v lekárňach a ktoré nás môžu rýchlo postaviť na nohy. Zvyčajne z tohto dôvodu prechladnutie u tehotných alebo dojčiacich žien trvá o niečo dlhšie a je nepríjemnejšie. Existujú však domáce metódy, ktoré nám pomôžu zvládnuť prechladnutie bezpečným spôsobom.

Bezpečnosť na prvom mieste



Keď sme tehotná, musíme byť veľmi opatrní, pokiaľ ide o bezpečnosť a vplyv liekov, ktoré používame, pretože dieťa sa vyvíja v maternici resp. už narodené a nakŕmené . Väčšina liekov nie je testovaná na tehotných ženách, takže pre nedostatok výskumu si nemôžeme byť istí, aký vplyv môžu mať na plod.

Pokiaľ ide o liečbu počas laktácie, veci sú o niečo jednoduchšie, ale musíme skontrolovať aj bezpečnosť liekov, pretože niektoré môžu prejsť do materského mlieka a ovplyvniť dieťa. Niektoré z nich, napríklad pseudoefedrín používaný pri rinitíde, môžu inhibovať laktáciu, preto sa neodporúčajú počas dojčenia.

Všetky lieky by sa mali užívať po konzultácii s lekárom alebo lekárnikom so všetkými opatreniami.

Dojčiace matky musia pamätať na to, že najlepšie je užívať lieky hneď po kŕmení, aby v intervale medzi dojčeniami dosiahli najvyššiu koncentráciu v krvi. Mali by sa použiť aj odporúčané dávky liekov.

babské spôsoby



Existuje veľa receptov na prírodné elixíry, ktoré si môžeme dať pri prechladnutí. Pravdepodobne ich niektorí z nás používali v detstve, keď sa o nás starali naše staré mamy.
  • Výtok z nosa


V tehotenstve je nosová sliznica opuchnutá, preto máme často upchatý nos. Ak ide o nádchu počas prechladnutia, nepríjemný pocit je obrovský, najmä v noci, keď sa nám ťažko spí.

Je veľmi dôležité pravidelne zvlhčovať sliznicu, pretože suchá sliznica je výbornou cestou pre vírusy a baktérie. Starajme sa o vzduch v byte - počas vykurovacieho obdobia vetrajme miestnosti a starajme sa o soľné inhalácie alebo hypertonický. správna hydratácia. Do nosa môžeme použiť sprej s morskou vodou. Úľavu nám prinesie aj

Mali by ste si vyčistiť aj nos a dutiny, aby zvyškový sekrét nepretekal do dolných dýchacích ciest. súprava na oplachovanie dutín funguje skvele. Ide o plastovú fľašu s hadičkou a vrecúškami na roztok. Výplach prínosových dutín prináša úľavu na dlhý čas.


Dodatočne môžeme použiť majoránový nálev - dve čajové lyžičky sušeného majoránu zalejeme pohárom vriacej vody. Nálev môžeme zapiť medom, ktorý do nápoja pridávame pri teplote asi 40 stupňov Celzia, pretože pri vyšších teplotách stráca liečivé vlastnosti.
  • Na bolesť hrdla


Bolesť hrdla je často spôsobená suchými sliznicami, takže prvá vec, ktorú musíme urobiť, je zvlhčenie. Môžeme použiťinhalácie s fyziologickým roztokom s prídavkom kyseliny hyalurónovej. Môžeme robiť aj výplachy vodou so soľou alebo nálevom zo šalvie. Nezabudnite však šalviu nepiť, najmä počas laktácie, pretože bráni tvorbe mlieka.

Počas dojčenia môžeme používať pastilky dostupné v lekárni. Počas tehotenstva používajte prírodné metódy. Islandské lišajové pastilky alebo med pomôžu upokojiť bolesť hrdla.
  • Kašeľ


Podobne ako pri nádche dobre poslúžia hypertonické inhalácie soli, ktoré riedia sekrét a uľahčujú jeho vykašliavanie. Môžeme použiť aj prírodný syrkvapky proti kašľu.

Cibuľový sirup

Cibuľa je prírodné antibiotikum. Má baktericídne vlastnosti, obsahuje zinok, síru, kremík a horčík a tiež vitamín C. Pomáha pri čistení dýchacích ciest. Nakrájajte ho na malé kocky, vložte do pohára a zasypte cukrom. Odložte na teplé miesto, kým nevytečie šťava. Sirup sa musí uchovávať v chladničke a používať podľa potreby.

Cviklový sirup

Cviklový sirup obsahuje betalaíny, antioxidanty, vitamíny – napr. C, A, E, K a rôzne minerály. Má antivírusové, antibakteriálne a protirakovinové vlastnosti. Ak chcete vyrobiť sirup z červenej repy, vyvŕtajte doň dieru a potom ju naplňte cukrom alebo nalejte med. Po pár hodinách na teplom mieste cvikla pustí zdravú šťavu. Ak máme doma odšťavovač, môžeme si odšťaviť cviklovú šťavu a pridať do nej med (môžeme vyrobiť aj iné zeleninové a ovocné šťavy plné vitamínov).

Pri prechladnutí môžeme siahnuť aj po inom prírodnom antibiotiku, teda po cesnaku. Aby si zachovala svoje prirodzené liečivé vlastnosti, mala by sa konzumovať surová. Môžeme vytlačiť do cibuľového sirupu alebo do šálky teplého mlieka s medom. Oplatí sa postarať sa aj o dodatočnú dávku vitamínu C. Na tento účel by ste mali siahnuť po citróne. Môžeme piť vodu s citrónom a medom.
  • Horúčka


Trvalo vysoká teplota počas tehotenstva je nebezpečná, preto by sa mala znížiť. Jediným antipyretikom, ktoré možno použiť počas tehotenstva, je paracetamol. Ibuprofén môžeme užívať aj počas dojčenia.

Prírodné prostriedky na zníženie horúčky zahŕňajú chladivé sprchy a kúpele. Chladivé obklady môžeme použiť aj na čelo, krk a okolie veľkých ciev, teda v slabinách.

Počas horúčky je veľmi dôležité piť veľa tekutín, aby ste predišli dehydratácii.

Odpočinok



Tehotné a dojčiace ženy sa musia o seba postarať, preto by sa počas prechladnutia mali vzdať každodenných povinností a tráviť čo najviac času v posteli. Odpočinok je jedným z prvkov liečby chladom, preto sa tentoraz oplatí rozdeliť povinnosti medzi blízkych a dať si čas na zotavenie. Zahriatie sa pod prikrývkou vám pomôže rýchlejšie sa zotaviť, takže počas tohto obdobia sa oplatí nechať sa leňošiť s knihou alebo obľúbeným televíznym seriálom.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi