Ako môžem pomôcť svojmu dieťaťu presunúť sa do vlastnej postele?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Ako môžem pomôcť svojmu dieťaťu presunúť sa do vlastnej postele?
27.02.2023

Ako môžem pomôcť svojmu dieťaťu presunúť sa do vlastnej postele?



Zatiaľ čo sa stále počúvajú rady, že deti ponechané samé v izbe sa nakoniec naučia zaspávať, našťastie vo verejnosti rastie povedomie o tom, že takéto praktiky poškodzujú deti, ich vývoj mozgu a puto s rodičmi. Mnohí rodičia preto hľadajú spôsoby, ako empaticky a podporujúco pomôcť svojmu dieťaťu presunúť sa do vlastnej postele.

Prečo-prečo chce dieťa spať s rodičia a kedy je čas presťahovať sa do vlastnej postele?



Väčšina detí uprednostňuje spánok s rodičmi a niet sa čomu čudovať, pretože na to majú veľa veľmi rozumných dôvodov. Dieťa, ktoré spí s rodičom, sa môže vždy spoľahnúť na jeho rýchlu reakciu v prípade nebezpečenstva alebo hladu, ako aj fyzickú blízkosť. Opatrovník môže sledovať dýchanie a telesnú teplotu dieťaťa. Deti spiace s rodičmi tiež spia hlbšie a pokojnejšie, pretože sa cítia bezpečnejšie.

Nie je stanovený vek, v ktorom by sa dieťa malo presťahovať do vlastnej postele alebo izby. Záleží len na rodičoch a bábätku a na tom, či a ako dlho im vyhovuje spoločné spanie. Na rozdiel od všeobecného názoru, negatívnych dopadov takejto situácie na vývoj dieťaťa sa nemusíte obávať, aj keď hovoríme o spánku s niekoľkoročným dieťaťom. Dieťa, ktoré sa veľa zblíži, sa vďaka tomu nestane menej samostatným ani rozmaznanejším, ba často práve naopak – nakým nezažije stres z vytlačenia z postele rodičov, má viac energie objavovať svet a prijímať nové výzvy .

Mnoho ľudí tiež predpokladá, že ak dieťa "od malička" naučia spať doma, zvykne si a už sa im v posteli neobjaví. Spravidla však deti začínajú pravidelne navštevovať spálňu svojich rodičov hneď, ako vedia chodiť.

Ako mu spríjemniť presun do postieľky?



Tipy, ako bábätku prinútiť spať vo vlastnej posteli, to je nekonečné. Väčšina z nich hovorí o vytvorení priateľskej atmosféry na spanie, napríklad vhodnou výzdobou izby. plyšové vankúšiky. detské obliečky alebo postele rastúce s dieťaťom), priateľský Odporúča sa preto zakúpiť pohodlnú a bezpečnú detskú posteľ (často dobre funguje takzvaný

Obliečky Paw Patrol, maznanie alebo efektné nočné svetielka, dieťa prichádza do rodičovskej izby, ale kvôli jeho prítomnosti a blízkosti. nočné svetlá o mäkkom svetle (takmer všetci predškoláci sa tmy boja). Aj keď vytvorenie priateľskej atmosféry môže byť nápomocné a vášmu dieťaťu uľahčiť pohyb, je potrebné pripomenúť, že napriek maximálnemu úsiliu rodičov môže byť pre dieťa stále ťažké zaspať samé. Veď to nie je na Veľmi dôležité je aj dostatočné osvetlenie miestnostikúpením okrem inéhoPreto bude oveľa dôležitejšie ako príprava miestnosť na večerné trávenie spoločných chvíľ a blízkosť pred spaním – čítanie , rozprávky a maznaniektoré pomôžu dieťaťu vychutnať si prítomnosť rodiča.

Ako podporiť dieťa v tom, aby spalo samé?



Často sa stáva, že dieťa by ešte chcelo spať s rodičmi, ale oni sa rozhodnú, že by sa mal presťahovať do svojej postele. Je dobré si zapamätať, že nie je možné nabádať dieťa k spánku vo vlastnej postieľke negatívnym spôsobom – vyhrážkami, krikom či trestom. Rodič by musel siahnuť po takých opatreniach, aby dieťa by sa ho bál viac ako vlastného spánku, tmy alebo príšer pod posteľou. Svoje dieťa však môžete podporiť aj pozitívnym spôsobom.

V prvom rade sa oplatí počas dňa venovať čas budovaniu blízkosti a vzťahov, aby sa naplnili potreby, o ktoré sa dieťa spoločným spaním stará. JAk to tak cíti, stojí za to sa spolu vyblázniť a poskytnúť dieťaťu správnu mieru fyzického kontaktu. "Monštrá v skrini". Na tmu sa dá zvyknúť pomocou svietiacich hračiek, tieňového divadla či hrania v tieni. Čím silnejší je strach dieťaťa, tým dlhšie stojí za to hrať hry, ktoré mu pomôžu vyrovnať sa s ním. Ak sa dieťa bojí tmy alebo príšer, môžu mu pomôcť vhodné hry. Príšerky možno skrotiť kreslením vtipných tvorov alebo hraním sa

Mnohým deťom sa pri rituáloch ľahšie zaspáva vo vlastnej izbe. Ak sú napríklad pred spaním: večera, kúpanie, upratovanie izby, čítanie kníh, maznanie sa s rodičom a "posledná" rozprávka, umožňuje uspokojiť potrebu dieťaťa po blízkosti a uľahčuje mu zaspávanie.

Niekedy je prekážkou zaspávania to, že dieťa by chcelo zaspať neskôr, ako očakávali jeho rodičia. Stojí za pripomenutie, že väčšina detí zaspí v pevne stanovenú hodinu, ktorá závisí od ich chronotypu, a nie všetky zaspia o 19:00 hod. nejaký ten čas kreatívnejším a zábavnejším spôsobomnež frustrovaní z toho, dieťa nebude spať vo vlastnej posteli.

Spanie vo vlastnej posteli vs. prespávanie cez noc



Mnohí rodičia predpokladajú, že ak ich dieťa začne spať vo svojom vlastnom budú spať celú noc. Často sa však ukáže, že sa budí rovnako často alebo ešte častejšie. Stojí za to pripomenúť, že aj dospelí málokedy prespia celú noc a vstanú, aby sa napili alebo išli na toaletu. Rozdiel oproti deťom je ten, že keď sa zobudia, často sa niečoho boja alebo nedokážu samé zaspať. Ak teda vaše dieťa začne spať doma, je dobré počítať s tým, že si bude vyžadovať nočné vstávanie ešte nejaký čas.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi