X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Ako sa starať o chrbticu po tehotenstve - pravidlá správania v šestonedelí
27.02.2023

Ako sa starať o chrbticu po tehotenstve - pravidlá správania v šestonedelí

Zariaďovanie detskej izby



Pred narodením bábätka by ste mu mali zariadiť izbu v dostatočnom predstihu. A nejde len o výber obrázkov na stenu či farbu koberca, ale predovšetkým o praktickosť. Vaša chrbtica po 9 mesiacoch nosenia bábätka v brušku je už značne zaťažená, preto by ste sa jej teraz mali venovať obzvlášť.

Prvým krokom bude výber detské postieľky. Bolo by fajn, keby mala nastaviteľnú výšku. Na začiatku by mal novorodenec ležať na najvyššom poschodí, aby ste sa nemuseli pri prijímaní a uspávaní bábätka nadmerne zohýbať.Takýchto činností je počas r. deň, takže je veľmi dôležité, ako ich urobíte. Keď dieťa vyrastie, pre jeho bezpečnosť sa dá matrac sklopiť, a keď sa začne plaziť, bude môcť samo vyliezť z najnižšieho stropu postieľky (samozrejme, ak predtým odstránime priečky) .

To isté platí pre menič. Pred kúpou si skontrolujte jeho výšku a prispôsobte si ho svojej výške. Všetky ošetrovateľské činnosti by sa mali vykonávať vo vzpriamenej polohe, a ak je potrebné sa zohnúť, vždy to robte na pokrčených kolenách a držte chrbát rovno. Časté prebaľovanie a iné pohyby v nesprávnej polohe rodičky spôsobia skorú potrebu rehabilitácie krčka

Pri zariaďovaní miestnosti nezabúdajte na určité pravidlá:
  • všetko, čo potrebujete, by malo byť na dosah,
  • nedávajte najnutnejšie produkty príliš nízko (aby ste sa nemuseli zohýbať), ale ani príliš vysoko (aby ste sa vyhli nadmernému predlžovaniu),
  • stolička na kŕmenie by mala byť pohodlná a mala by poskytovať dostatočnú oporu nielen pre chrbát alebo ruky, ale aj pre nohy.

Vyhýbajte sa zdvíhaniu



Nosenie ťažkých predmetov nie je dobré pre stavce. Skúste poslať manžela na väčšie nákupy a ak to nejde, rozložte si siete rovnomerne v rukách. Tašku na vozík môžete použiť aj na prenášanie domácich produktov z regálu v obchode. Samotné dieťa, samozrejme, rastie ako burina, priberá čoraz viac kilogramov.

Aby ste pomohli svojej chrbtici, môžete svoje dieťa nosiť v vyraziť už od prvých dní po narodení. Je to bezpečné, príjemné a hlavne praktické riešenie. Správne viazanie vám umožní rovnomerne zaťažovať chrbticu bez preťažovania niektorej z jej sekcií.A čo je najdôležitejšie, dieťa je celý čas pri vás, no obe ruky máte voľné. Predtým, ako sa však rozhodnete pre detské nosenie, kontaktujte poradcu, ktorý vás naučí bezpečné úväzy a vyberie najvhodnejšiu látku.

Postarajte sa o každodenné pohodlie



Aby ste sa po tehotenstve správne starali o chrbticu, musíte pamätať aj na dobré matrac. To, na čom odpočívame, je mimoriadne dôležité pre stav našej chrbtice. Mäkký matrac sa zrúti, stiahne celý kostrový rám a prehĺbi neprirodzené krivky. Preto bude lepším riešením pevnejšia konštrukcia. Na to by ste mali myslieť aj v prípade postieľky pre batoľa. Správne zvolený matrac zabráni problémom dieťaťa v neskoršom veku.

Brušné svaly sú po pôrode spočiatku oslabené, preto je dôležité ich posilňovať, čo sa následne premietne do lepšej práce chrbtice. Keď sú všetky rany zahojené (napr. po cisárskom reze), začnite nosiť popôrodný pás. Uľahčí vám to udržať vzpriamené držanie tela a vaše brušné svaly budú správne podopreté. Nikdy nenoste opasok, keď sú na koži stehy, pretože to môže viesť k závažnej infekcii!

Keď myslíte na každodenné pohodlie, nezabudnite na pohodlnú obuv. Nosenie vysokých opätkov nie je zdravé pre chrbticu, najmä v období po pôrode. Počas tejto doby stavte radšej na Ploché športové topánky, čo pomôže zlepšiť cirkuláciu najmä v dolných končatinách a zároveň zníži riziko puerperálnej trombózy.

Šport je zdravie



Počas prvých šiestich týždňov po pôrode by ste nemali vykonávať žiadnu veľkú fyzickú aktivitu. Nikto však zakazuje ľahký tréning. Krátky beh z detskej izby do kuchyne však môže byť nedostatočný a predovšetkým nezapája všetky svaly tela, najmä brušné a paraspinálne svaly zodpovedné za stav stavcov a s tým súvisiace neduhy.

Nordic walking môže byť dokonalým riešením pre zdravú a príjemnú aktivitu. Póly na tento typ činnosti nie sú mimoriadne veľké náklady. Ich cena sa pohybuje od 20 do 100 PLN za sadu a určite poslúži na mnohé zaujímavé trasy. Vďaka pravidelným prechádzkam s palicami si posilníte svaly, zlepšíte krvný obeh, efektivitu dýchania a navyše rýchlejšie schudnete. Dôležité je aj to, aby aj pri rodinnej prechádzke manžel môže držať kočík a môžete použiť palice. Vďaka tomu strávite spoločný čas nielen príjemne, ale predovšetkým zdravo!

Najlepšie princípy

  1. Hneď po pôrode sa starajte o správnu postavu. Aj keď cítite bolesť v oblasti pooperačnej rany, kráčajte vzpriamene. Vďaka tomu sa po zákroku vyhnete tvorbe zrastov, ktorých prítomnosť môže v budúcnosti spôsobovať bolesti chrbta
  2. Prispôsobte všetky detské pomôcky svojej výške. Snažte sa nepredkláňať a ak je to potrebné, robte to so skrčenými nohami tak, aby bol chrbát vždy rovný.
  3. Buďte fyzicky aktívni. Môžete bicyklovať, chodiť, cvičiť. Posilňovanie brušných a paravertebrálnych svalov ochráni pred bolesťami chrbta.
  4. Nedvíhajte! Nielenže to nie je zdravé pre chrbticu, ale oslabuje to aj svaly panvového dna zodpovedné okrem iného za: na inkontinenciu moču, ktorá je po pôrode veľmi častá.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi