- Kategórie blogu
- Hračky
- Školské potreby
- Detská izba
Potreby do školy a škôlky
Hračky
Vozidlá
Oblečenie
ZÁHRADNÉ HRAČKY
Kočíky a autosedačky
Príslušenstvo a doplnky
Nábytok a dekorácie
Oslavy a večierky
Novinky
Zobraziť všetky novinkyBlog

28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia.
Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post...
čítať celé

28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné.
Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu.
Túto sezónu prišli do detského šatníka.
čítať celé

28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa.
Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
28.02.2023
Ako sa starať o pokožku novorodenca?
Pokožka novorodencov sa v každom smere líši od pokožky dospelých. Pochopenie týchto rozdielov je kľúčom k správnej starostlivosti:
- Je mnohonásobne tenšia ako pokožka dospelých, vďaka čomu je oveľa savejšia;
- Jej pH je bližšie k neutrálnemu, zatiaľ čo pokožka dospelých je kyslá;
- lipidový obal je tenký a nestabilný;
- rohová vrstva je slabo vyvinutá a práve ona chráni pokožku pred podráždením;
- Mazové a potné žľazy nie sú príliš aktívne.
Navyše až do momentu pôrodu bolo dieťa v plodovej vode, ktorá priebežne zvlhčovala pokožku. Po narodení sa prostredie dramaticky zmení a pokožka sa musí naučiť zvládať nové podmienky. Až vo veku 3 mesiacov sa pokožka dieťaťa začína podobať pokožke dospelého. Dovtedy si vyžaduje osobitnú pozornosť.
Kúpanie novorodenca
Prvé kúpanie by sa malo uskutočniť iba doma. Po 2-3 alebo dokonca 4 dňoch po pôrode. Vernix je mimoriadne dôležitý, obsahuje veľa cenných látok a chráni jemnú pokožku novorodenca. Skoršou toaletou môže byť jemné umytie kožných záhybov a plienkovej oblasti pomocou prírodná špongia alebo bambusová utierkavlhčené obrúsky len s vodou.
Na domáce kúpanie potrebujeme:
- vane a prírodná špongia/utierka,
- tečúca voda a iba voda – žiadna pridaná kozmetika, zmäkčovadlá, šampóny,
- uterák s kapucňou na sušenie a prikrytie dieťaťa.
Pri podráždení alebo začervenaní fľakov (novorodenecký erytém) môžete do vody pridať odsaté materské mlieko, ktoré má hydratačný a dezinfekčný účinok, alebo trochu manganistanu draselného (dostať v lekárni), ktorý má tiež dezinfekčný účinok. Do 3 mesiacov veku nie je potrebné používať kúpeľovú kozmetiku. Telo bábätka ponorené vo vode treba jemne umyť uterákom alebo vatovým tampónom, pričom osobitnú pozornosť treba venovať záhybom na nožičkách, slabín, podpazušia a okolo krku a za ušami, kde rád zbiera rozliate mlieko. Rodičia najčastejšie zabúdajú na podpazušie, kde sa hromadí exfoliovaná epidermis a záhyby pod krkom a za ušami. Vznikajú tam podráždenia až zapareniny, ktoré môžu ostať dlhé dni nepovšimnuté a môžu byť príčinou plaču dieťaťa, zlej nálady a problémov s prisatím k prsníku.
Denná starostlivosť
Odlupovanie pokožky, hydratácia – pokožka novorodencov má právo odlupovať sa. Ide o normálnu reakciu a takýto stav si nevyžaduje použitie dodatočnej kozmetiky. Ak potrebujete hydratovať, určite je lepšie siahnuť po prírodnejsladký mandľový olej.
Nehty – v prvom rade,novorodencovi nedávame rukavice. Dnes vieme, že dieťa potrebuje stimuláciu, možnosť dotknúť sa tváre a vložiť si prsty do úst. Tak, ako to donedávna bývalo v brušku matky. Nechty strihajte nožnicami alebo nožnicami, aby ste dieťa nepoškriabali. Najlepšie je to urobiť, keď vaše dieťa spí alebo hneď po kúpaní.
Suchá starostlivosť o pupočník – režim starostlivosti o pupočník sa v posledných rokoch mnohokrát zmenil. V súčasnosti sa odporúča suchá starostlivosť bez použitia Octeniseptu, roztoku etylalkoholu. Pahýľ pupočnej šnúry by sa nemal počas kúpeľa namáčať, v poslednej fáze by sa mal umyť vodou a sivým mydlom a dôkladne vysušiť. Kým neodpadne pahýľ pupočnej šnúry, nemal by byť zakrytý plienkou, preto by sa mal zabaliť, aby pupok zostal odhalený. Pupočný pahýľ zvyčajne odpadne po 2-3 týždňoch.
Plienková oblasť je jedinečná časť tela. Aj keď zvolíme tie najjemnejšie moderné plienky, nemožno poprieť fakt, že detský zadoček do cca 2 rokov je prakticky nepretržite zabalený do ťažko priedušného materiálu, často s obsahom moču alebo výkalov. Koža zadok a intímne partie je ešte jemnejšia a vystavená podráždeniu. Preto je každá chvíľa bezplienkového dýchania vzácna. Dôrazne sa odporúča vetranie pokožky raz alebo dvakrát denne. U novorodencov stačí plienku odopnúť a otvoriť prednú chlopňu plienky alebo ju úplne odstrániť a dieťatko položiť na podložku. U starších, niekoľkomesačných bábätiek môžete plienku raz až dvakrát denne odstrániť a nechať bábätko voľne ležať na deke s podložkou.
Pri výmene plienky čistite pokožku dieťaťa vatovým tampónom a vodou a ak je to možné, vyhnite sa vlhčeným obrúskom. V prípade silného znečistenia je možné dieťa jemne umyť pod tečúcou vodou. Pri umývaní intímnej oblasti u dievčat nezabúdajte, že to musíte urobiť zhora nadol, aby ste zabránili vniknutiu fekálnych baktérií do močovej trubice a vagíny. U chlapcov je potrebné venovať osobitnú pozornosť oblasti pod mieškom a dôkladne vyčistiť oblasť okolo močovej trubice. Predkožka nesmie byť stiahnutá. U dievčat sa môže tiež objaviť biely výtok sfarbený do krvi v dôsledku hormónov matky, ktoré prešli do tela dieťaťa cez placentu a cirkulujú ešte nejaký čas po narodení. .
ochranná masť nie sú potrebné pri každej výmene plienky.Krém alebo Sledujte svoju pokožku, možno stačí ho aplikovať len na noc alebo keď nemáme možnosť častejšie prebaľovať. Stáva sa tiež, že na udržanie pokožky v dobrom stave stačí správna starostlivosť, dôkladné osušenie po umytí a pravidelné vetranie.
Pokožka je najväčším orgánom nášho tela. U novorodenca je zodpovedný za príjem mnohých podnetov a stimuláciu nervového systému. Bez stimulácie nie je rozvoj. Koža, rovnako ako všetky orgány novorodenca, potrebuje šancu dozrieť vlastným tempom. Preto každodenná starostlivosť musí zahŕňať dotyky, masáže, maznanie, kontakt koža na kožu s rodičom. Je to ešte dôležitejšie a zdravšie ako natieranie sa drahým telovým mliekom či kúpanie v ekologickom fluide. . Pamätajte si, objímajte, hladkajte a masírujte každý deň!