- Kategórie blogu
- Hračky
- Školské potreby
- Detská izba
Potreby do školy a škôlky
Hračky
Vozidlá
Oblečenie
ZÁHRADNÉ HRAČKY
Kočíky a autosedačky
Príslušenstvo a doplnky
Nábytok a dekorácie
Oslavy a večierky
Novinky
Zobraziť všetky novinkyBlog

28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia.
Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post...
čítať celé

28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné.
Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu.
Túto sezónu prišli do detského šatníka.
čítať celé

28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa.
Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
27.02.2023
Ako viete, že novonarodené dieťa je dychtivé?
Je dieťa schopné dojčiť?
Väčšina tehotných žien vyhlasuje, že bude chcieť svoje dieťa výlučne dojčiť . Štatistiky však hovoria o plnení tohto uznesenia niečo úplne iné. Počas 6 mesiacov, ako odporúča Svetová zdravotnícka organizácia, uspejú v Poľsku iba 4 % žien. Jedným z dôvodov prechodu na fľašu sú mnohé neistoty okolo dojčenia. Napríklad, či to dieťa zje alebo nie. Všetky vedecké štúdie hovoria jednoznačne – materské mlieko je pre dieťa do 6 mesiacov najcennejšou potravinou. Pri správnych pravidlách a správnom správaní počas laktácie je dieťa schopné jesť iba z prsníka. Ak všetko ide podľa knihy, nie je potrebné kŕmiť dieťa alebo zavádzať ďalšie produkty skôr, ako sa odporúča. Rodičia tomu musia veriť. Naše staré mamy by mohli povedať: Vaše mlieko je príliš riedke. Dnes vieme, že takéto výrazy nemajú žiadne vedecké potvrdenie. Materské mlieko je vždy dostatočne kalorické a prispôsobené potrebám bábätka. Ako mať istotu, že naše dieťa zje správne množstvo tohto zlata? Existujú tzv Efektívne sadzby kŕmenia.
Čo sú indexy efektívneho kŕmenia?
WSK nie je nič iné ako správanie dieťaťa, ktoré naznačuje, či je sýte. Je potrebné zvážiť všetky aspekty, aby ste sa uistili, že dieťa nie je hladné. Tu je zoznam:
- Adekvátny počet kŕmení. Aby dieťa uspokojilo svoje potreby, musí byť dostatočne často prisávané. Žalúdok novorodenca spočiatku drží malé množstvo mlieka, takže frekvencia kŕmenia musí byť 8 až 12 krát denne, vrátane 1-2 krát v noci. To znamená, že kŕmenie by malo prebiehať každé 2 hodiny, maximálne 3 hodiny.Ak sa dieťatko nezobudí samo, prerušte jeho spánok.
- Správna príloha. Len dieťa, ktoré správne saje, môže byť 100% plné. Poranené bradavky alebo časté vzďaľovanie sa od prsníka naznačujú, že proces príjmu potravy je narušený. Správna poloha je vtedy, keď sú ústa bábätka otvorené dokorán a spodná pera je vytočená von. Nos by sa mal dotýkať dvorca a hlava by mala byť v jednej rovine s ramenami a bokmi. Niekedy pomôže zmena polohy matky alebo priblíženie novorodenca k sebe, aby sa uľahčilo správne sanie.
- Počuteľný zvuk prehĺtania. Prvé sacie sú tzv štartovacej fáze. Sacie pohyby dieťaťa sú pomerne rýchle a plytké. Až keď dôjde k vytúženému odtoku, čeľusť bábätka zmení rytmus na pomalší a brada začne robiť dlhšie pohyby. Toto je čas začať počúvať na prehĺtanie, ktoré je podobné zvuku "k". Ak sú satia v sérii 10 až 30, s krátkymi prestávkami a celý cyklus kŕmenia trvá aspoň 10 minút, môžeme predpokladať, že dieťa je plné.
- Počet hovienok. V prvých dňoch by sa po každom kŕmení mala objaviť stolica. Často sú to len malé škvrny. Postupom času by mali byť aspoň 3-4 stolice denne. Pozor! Po 6 týždňoch bude úplne normálne, že výlučne dojčené deti kakajú raz za 10-14 dní!
- Prírastok hmotnosti. Posledným a najdôležitejším potvrdením, či je dieťa sýte, je posúdenie hmotnosti. Norma do 3 mesiacov veku je zvýšenie o 26 až 31 gramov denne. To by mala určiť komunitná pôrodná asistentka, aj keď rodičia môžu kúpiť hmotnosť novorodenca a dieťa pravidelne vážiť. Nezabudnite však novorodenca nevážiť každý deň ani po každom kŕmení – pokiaľ na to neexistujú náznaky. Každodenná kontrola váhy neukáže priemerný prírastok, ale rodičov môže len stresovať. Priemer by sa mal získať porovnaním meraní z niekoľkých dní.
Pomôcky na dojčenie a ich riziká
- Odsávačka mlieka. Veľa mamičiek kontroluje množstvo mlieka odsávačkou. Skutočné množstvo mlieka v prsníkoch však neukáže. V prvom rade je to prístroj, ktorý nevyvoláva také emocionálne reflexy ako prisatie bábätka a v druhom rade na množstvo získaného mlieka má vplyv správnosť odsatia, výber správneho lievika či nastavenie programu. Dôležité je aj to, či ide o elektrický. Neodporúča sa preto kontrolovať množstvo mlieka, ale je skvelé na stimuláciu laktácie alebo jej udržanie pri ťažkostiach.manuálna odsávačka mlieka alebo
- Prsné vložky. Tiež sa nazývajú štíty alebo kukly a sú mostom medzi ťažkými alebo boľavými bradavkami a dieťaťom. Ich použitie môže znížiť bolesť alebo povzbudiť dieťa k saniu, no vzhľadom na množstvo rizík by sa mali používať krátkoa, napríklad kým sa bradavky nezahoja. Ich najväčšou nevýhodou je, že úroveň laktácie je výrazne znížená a dieťa musí urobiť viac práce, aby nasalo správne množstvo mlieka.
- Laktačné čaje. Väčšina z nich neobsahuje nič, čo by skutočne ovplyvnilo množstvo vyprodukovaného mlieka. Tu je najdôležitejšie časté a správne prisatie bábätka. Pitím takéhoto čaju sa telu dodáva veľké množstvo byliniek, najmä tých upokojujúcich, ako je medovka. To je dôležité aj pre pohodu a nervy, ktoré s laktáciou úzko súvisia. Treba však pamätať na to, že nadmerné pitie takýchto čajov, teda viac ako dvoch denne, môže znížiť množstvo jedla.
Dojčenie, hoci je prirodzené, so sebou prináša množstvo pochybností. Preto by ste sa o nej mali dozvedieť čo najviac už v štádiu tehotenstva. Každá pôrodná škola má v učebných osnovách laktačnú tému. Je potrebné vedieť, čo je indikáciou na začatie dokrmovania a aké je fyziologické správanie novorodenca. Oplatí sa vybrať si aj správnu komunitnú pôrodnú asistentku, ktorá bude sledovať priebeh dojčenia a priberanie po pôrode a predovšetkým všetko vysvetlí a pomôže v prípade problémov.