X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Bolesti hlavy v tehotenstve
27.02.2023

Bolesti hlavy v tehotenstve



Bolesti hlavy sú ochorenie, ktoré výrazne bráni fungovaniu. Liekov, ktoré možno v tehotenstve užívať, je obmedzený počet a ani tie schválené pre budúce mamičky nie sú ľahostajné k vyvíjajúcemu sa životu. Preto je najdôležitejšia prevencia. Boj proti vzniku takýchto problémov môže zabrániť mnohým následkom a výrazne zlepšiť pohodlie tehotnej ženy.

Čo môže spôsobiť bolesť hlavy?



Od počatia sa zvyšuje práca hormónov, najmä progesterónu a estrogénu, aby sa tehotenstvo udržalo. Môžu spôsobiť, že telo zadržiava vodu v mnohých tkanivách. Nie je tomu inak ani v tkanivách mozgu. Ich rozšírené steny môžu ovplyvniť pulzáciu v oblasti čela alebo celej hlavy.

A čo viac, ďalšie hormóny spôsobujú, že tehotná žena chce často spať – najmä na začiatku a na konci tehotenstva býva notoricky unavená. Vzdávame sa doterajších aktivít, objednávame prechádzku so psom manželovi, radšej tento čas trávime na gauči. Dlhý odpočinok na lôžku, nedostatok fyzickej aktivity, neochota chodiť ovplyvňujú krvný obeh a celkovú pohodu. Nevstávame, takže nemáme silu, nemáme silu, takže nevstávame, a tak sa začarovaný kruh uzatvára. A telo potrebuje správnu mieru aktivity a predovšetkým čerstvý vzduch, aby správne fungovalo.

Tieto príčiny bolesti hlavy nie sú našťastie nebezpečné a nie sú predzvesťou vážnych chorôb. Môžu však znepríjemniť život a oplatí sa s nimi vopred bojovať.

Kedy sú bolesti hlavy nebezpečné?



Keď trpíme chronickými bolesťami hlavy, možno si ani nevšimneme, kedy začnú byť nebezpečné pre naše zdravie. Po prvé, hlavnou vecou je kontrolovať tlak. A to nielen v ordinácii pri mesačných návštevách, pretože v prípade bolestí hlavy je to až príliš zriedkavé. Preto by sa merania mali vykonávať doma v rôznych časoch. Mali by ste dostať dobrý Tehotná, ktorý považujeme za správny. Ak však tlakomer pri niekoľkých po sebe idúcich meraniach ukazuje vyšší výsledok, mali by ste kontaktovať svojho lekára.elektronický monitor krvného tlaku, najlepšie nosiť na predlaktí. Meranie by sa malo vykonávať vždy v sede alebo v ľahu po odpočinku. Nikdy nekontrolujte tlak napríklad po čistení alebo výstupe na štvrté poschodie. Hodnoty nižšie ako 135/85

Ak sa okrem bolestí hlavy objavia aj opuchy, najmä celého tela, ktoré neustúpia ani po odpočinku alebo cez noc, mali by ste navštíviť aj lekára.

Gynekológ by mal potom objednať vyšetrenie moču. Bude znepokojujúce, ak všeobecné vyšetrenie ukáže bielkovinu – potom budete musieť určiť jej dennú stratu, a to sa zvyčajne robí v nemocnici.

Ak sú vyššie uvedené príznaky sprevádzané poruchami zraku, dýchacími ťažkosťami, rýchlou únavou, mali by ste okamžite ísť do najbližšej nemocnice.

Ako bojovať proti bolestiam hlavy počas tehotenstva?



V prvom rade fyzická aktivita. Musíte to prispôsobiť svojmu stavu. Nevzdávajte sa ani tých najkratších prechádzok, každý deň mierne zväčšujte vzdialenosť. Oplatí sa vybaviť sa pohodlnou obuvou, ako aj palice na nordic walking. Akákoľvek aktivita zabezpečí správne zásobenie tela okysličenou krvou, čo bude cítiť na každej úrovni.

Dôležité je aj oblečenie. Nekompresné ponožky je nevyhnutný pri prevencii edému, rovnako ako voľná blúzka alebo nohavice.

Mali by ste tiež veľa piť. Aj keď sa edém už objavil, neznamená to, že treba obmedziť tekutiny. Na prechádzku v fľaša na vodu sa oplatí vziať si so sebou vodu. Je šikovný - zmestí sa do tašky. Nikdy, nikdy na ňu nezabudni.

To isté platí pre diétu. Mal by byť vyvážený, plnohodnotný, s veľkým dôrazom na produkty bohaté na horčík. Jedzte ovocie a ešte viac zeleniny. Pre správne fungovanie organizmu je potrebné aj mäso a mliečne výrobky. Dôležitá je aj spánková hygiena. Choďte spať vždy v rovnakom čase, vo vetranej miestnosti, po ľahkom jedle. Aby ste predišli opuchom nôh, môžete ich položiť na vankúš alebo inú podložku tak, aby boli mierne nad úrovňou tela. Nezabúdajte, že dôležitý je aj správny matrac, kvôli správnemu usporiadaniu stavcov.pól. Mnoho bolestí hlavy pochádza z herniácie disku v stavcoch.

Čo robiť, ak sa objavia bolesti hlavy?



Pri dodržaní vyššie uvedených odporúčaní by sa bolesti hlavy nemali objaviť. Niekedy sa však stane, že nadmerný pokles tlaku nás pred týmto druhom neduhu neochráni. V takejto situácii by ste si mali najskôr zmerať krvný tlak – ak je vysoký, musíte ísť ihneď k lekárovi. Ak je to normálne, mali by ste:
  • Choďte spať alebo si aspoň oddýchnite. Vypnite televízor, stlmte svetlá, stiahnite žalúzie. Niektorým ľuďom pomáha jemná esenciálne oleje alebo relaxačná hudba.
  • Napite sa vody. Vyplní cievne riečisko, čím sa znížia ochorenia.
  • Urobte si studený obklad – toto sa vám skôr či neskôr po pôrode bude hodiť, napríklad pri návale jedla na prsiach.
  • Aj keď bolesti hlavy v tehotenstve nie sú nezvyčajné, nikdy by sme ich nemali podceňovať. Pravidelné meranie krvného tlaku, prevencia opuchov, fyzická aktivita vonku výrazne zníži výskyt nepríjemností. Ak však aj napriek nasadeniu profylaxie a zdravému životnému štýlu bude problém znepokojovať, je potrebné poradiť sa s lekárom.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi