Detská kolika - čo potrebujete vedieť a ako sa s ňou vysporiadať?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Detská kolika - čo potrebujete vedieť a ako sa s ňou vysporiadať?
28.02.2023

Detská kolika - čo potrebujete vedieť a ako sa s ňou vysporiadať?



O kolike hovoríme vtedy, keď dieťa nepretržite plače 3 hodiny, nedá sa nijakým spôsobom utíšiť a stáva sa to niekoľkokrát (aspoň 3-krát) do týždňa. Takýmito neduhmi trpí asi 20 % detí vo veku od 2 týždňov do 3, niekedy aj 4 mesiacov. Samotné ochorenia sa večer zintenzívňujú a nie sú ovplyvnené spôsobom kŕmenia ani stravou matky.

Odkiaľ pochádza kolika?



Nie je presne jasné, čo je "baby kolika" a odkiaľ pochádza. Lekári sa domnievajú, žepríčinou je predovšetkým nezrelý tráviaci a nervový systém,ktorý sa v prvých týždňoch života veľmi intenzívne rozvíja. Tráviaci trakt nenakŕmeného novorodenca je sterilný a s prvým jedlom dostáva nielen signál na naštartovanie a prvé trávenie, ale je aj kolonizovaný baktériami. Začína fungovať peristaltika čriev, čo je pre bábätko úplne nová skúsenosť a môže to pociťovať ako nepohodlie, ktoré komunikuje plačom.

Existujú aj niektoré indikácie spájajúce výskyt dojčenskej koliky s nesprávnym prisávaním dieťaťa (príliš plytké prisatie, nesprávna poloha, problémy s uchopením bradaviek môžu spôsobiť, že dieťa nasáva vzduch), ale samotné materské mlieko vo väčšine prípadov výrazne nespôsobuje žiadne nepriaznivé ochorenia v tráviacom systéme dieťaťa (menej ako 1 % detí je alergických na materské mlieko). Zistila sa tiež súvislosť medzi fajčením cigariet alebo používaním nikotínových náhradných produktov (náplastí) u matkya výskytom gastrointestinálnych ťažkostí u dieťaťa.

Aké sú príznaky koliky?



Kojenecká kolika sa môže prejaviť najmä:
  • nepokojný plač trvajúci asi 3 hodiny,
  • zhoršenie symptómov večer, bez konkrétneho dôvodu.


Upozorňujeme, že toto nie je sprevádzané:
  • horúčka,
  • bolesť, nadmerné nafukovanie brucha,
  • stolica s krvou (hlienová stolica sa pri dojčení považuje za normálnu),
  • vracanie, nadmerná regurgitácia,
  • vyrážka, kožné zmeny, najmä okolo ohybov (lakte, pod kolenami),
  • pomalé alebo žiadne priberanie.


Vyššie uvedené ďalšie príznaky môžu naznačovať iné zdravotné problémy (napr. alergie na kravské mlieko u detí kŕmených umelým mliekom) a mali by ste ich konzultovať so svojím pediatrom. Samotná dojčenská kolika sa odlišuje od dyschézie, teda poruchy vyprázdňovania, ktorá spočíva predovšetkým v poruche koordinácie svalov brucha a panvového dna. Dyschezia sa prejavuje nepokojom a plačom asi 10 minút pred tým, než sa dieťa vyprázdni, ktoré neskôr pominú. Pri dojčenskej kolike neovplyvňujú pohyby čriev pokoj dieťaťa. Spoločným prvkom oboch neduhov je čas ako najlepší liek.

Ako si poradiť?



Prvým a základným spôsobom je vyzbrojiť sa trpezlivosťou a prípadnou pomocou členov domácnosti. Účinnosť pri znižovaní počtu a trvania koliky u detí pomocou nefarmakologických a farmakologických metód nebola úplne preukázaná. Tieto metódy však môžu rodičov podporiť a trpiacemu dieťaťu aspoň do istej miery uľaviť.

Nosenie, objímanie, hojdanie



Toto je najjednoduchší spôsob, ako upokojiť dieťa. Blízkosť a pocit bezpečia vedú k obmedzeniu podnetov. Vzpriamená poloha a jemný tlak na brucho navyše podporujú prirodzené odplyňovanie. Stojí za to oddeliť dieťa od zvyšku domácnosti, intenzívnych zvukových a vizuálnych podnetov (ostré svetlo) či pachov. Dobre funguje zavesovanie (bábätko je pevne privinuté, tesne pri tele rodiča) alebo hojdanie/nosenie v hojdačke či kočíku. Cíťte, čo vaše dieťatko preferuje. Alternatívou hojdania je jemné poskakovanienapríklad na rehabilitačná lopta (vertikálny pohyb), ale v tomto prípade je potrebné podporiť druhú osobu, ktorá pomôže rodičovi s dieťaťom sadnúť si na loptu. a dohliadať na ich bezpečnosť.

Tesné zavinutie, t. j. zabalenie bábätka do zavinovaťa alebo špeciálneho spacieho vaku, umožňuje obnoviť podmienky v matkinom brušku v posledných týždňoch. Pocit stiesnenosti väčšine detí uľahčuje upokojenie a zaspávanie. Túto funkciu plní aj zavinutie do šatky.

Zmena spôsobu kŕmenia dieťaťa



V prípade prirodzeného kŕmenia skontrolujte, či sa dieťa správne prisáva, či sa správne prisaje na bradavku a efektívne saje. Ak si tým nie ste istí a vaše kolické príznaky sú sprevádzané nepríjemnými pocitmi počas kŕmenia, zvážte konzultáciu s edukovanou pôrodnou asistentkou, laktačnou edukátorkou alebo certifikovanou laktačnou poradkyňou (CDL). Možno práve nesprávnou technikou kŕmenia bábätko nasáva vzduch a zvyšuje tak problémy s bruškom.

Pri kŕmení umelou výživou môže byť užitočné prejsť na antikolikovú fľašu (ktorá je navrhnutá tak, aby vytlačila prebytočný vzduch). Odporúčam vyskúšať fľaše Tommee Tippee alebo Dr. Browna.

Teplé obklady, masáž



Teplé obklady z nahriatej tetra plienky alebo s termoforom prinášajú úľavu, pretože prirodzene uvoľňujú. Navyše teplý kúpeľ a masáž (napr. masáž Shantala) alebo jemné krúživé pohyby v smere hodinových ručičiek umožnia dieťaťu relax. Niekedy kúpeľ a masáž pomáhajú prirodzene vyfúknuť brucho alebo stolicu.

Biely šum



Nemá dokázaný účinok, ale môže priniesť úľavu a pomôcť zaspať. Hluk v ušiach má bábätku svojim dizajnom pripomínať zvuk, ktorý sa ozýva v matkinom brušku (hluk krvi vo veľkých cievach). Neodporúčam používať fén v posteli (čo je nebezpečné) alebo hlučný vysávač. Môžete si zakúpiť hračky s generátorom hluku a pokúsiť sa ich používať čo najtichšie a len dovtedy, kým sa vaše dieťatko neupokojí/uspí .

Odplynenie



Prináša úľavu, ale zvyčajne dočasnú. Na začiatok skúste prirodzené metódy, ako je hojdanie, nosenie na brušku, položenie bábätka na bruško či masáž. Ak neprinášajú výsledky, môžete použiť rektálne katétre (špeciálne trubice), ktoré mechanicky uľahčujú odplynenie. Rúrka namazaná olivovým olejom alebo vazelínou sa jemne vloží do konečníka dieťaťa a čaká sa niekoľko desiatok sekúnd (asi 1,5 minúty). Často sa pri odplyňovaní dieťa aj vykaká, preto sa prebaľovací pult či dosku oplatí chrániť vhodnou podložkou.

Lieky: simetikon, probiotika, inhibitory protonovej pumpy, ktore možno použiť po konzultácii s lekárom alebo lekárnikom

  • Simethicone je zložkou mnohých voľnopredajných liekov a je bezpečný pre deti staršie ako 28 dní. Mal by sa podávať s každým jedlom a ak po týždni neprinesie zlepšenie, malo by sa od neho upustiť.
  • Najlepšie probiotikum je samotné materské mlieko, ale môžete skúsiť s jedným konkrétnym kmeňom Lactobacilli reuteri DSM 17938, ktorý ako jediný potvrdil svoju účinnosť v prípade koliky u dojčiat (potvrdené len v prípade dojčených detí).
  • Inhibítory protónovej pumpy dobre fungujú u detí, ktoré tiež trpia refluxom a dosť často ide ruka v ruke s kolikou u dojčiat. Tento typ liekov sa môže použiť po konzultácii s pediatrom.

Čomu sa treba vyhnúť pri detskej kolike?



Napriek širokému prístupu k spoľahlivým poznatkom existujú škodlivé a falošné metódy boja proti kolike sú stále cvičené baby. Najpopulárnejšie, na ktoré si treba dať pozor, sú:
  • Materska eliminačná diéta, kedysi odporúčaná z dôvodu predpokladu, že zložky konzumované matkou prenikajú do mlieka a negatívne ovplyvňujú dieťa. Odporúčalo sa vylúčiť zo stravy matky najobľúbenejšie alergény: kravské mlieko a výrobky z neho, citrusové plody, vajcia, orechy, strukoviny, huby, vyprážané výrobky. Eliminačná diéta sa absolútne neodporúča dojčiacim matkám, pretože môže viesť k anémii a zničeniu organizmu. Z jedálnička sa odporúča vylúčiť len vysoko spracované a nezdravé produkty, ako aj alkohol a nikotín z pochopiteľných dôvodov.
  • Feniklový čaj podávaný dieťaťu mladšiemu ako 6 mesiacov je už formou predĺženejdiéta. Podľa odporúčaní WHO by mali byť deti do 6. mesiaca kŕmené výlučne materským mliekom alebo umelou výživou. Čaj navyše obsahuje feniklový olej (silne estrogénny), sacharidy a glukózový sirup, ktoré môžu tak malému organizmu uškodiť.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi