X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Dvojročná rebélia – stojí za to bojovať?
27.02.2023

Dvojročná rebélia – stojí za to bojovať?Internet je plný dobrých rád na rebéliu dvojročného dieťaťa, no treba si uvedomiť, že každý moment vo vývoji dieťaťa je veľmi individuálny a čo niekomu vyhovuje, nemusí nutne fungovať aj nám . Trvanie a intenzita rebélie dvojročného dieťaťa sa líši od dieťaťa k dieťaťu a nie je úplne závislá od postoja rodičov, hoci vytváranie príležitostí na výber a podpora autonómie batoľaťa môže rodine pomôcť prekonať toto obdobie efektívnejšie.< /p>

Čo je to vzbura dvojročného dieťaťa?Vzbura dvojročného dieťaťa je hovorový výraz pre prirodzené obdobie vo vývoji dieťaťa, okolo druhého roku života. Toto je moment, keď sa dieťa odlúči od rodiča, začne mať vlastný názor, chce sa rozhodnúť. Toto je aj obdobie, kedy začína oddeľovať to, čo je jeho od toho, čo nie je, učí sa, ktoré emócie patria jemu a ktoré napríklad rodič, čo má rád, čo ho trápi. K do určitej miery začne preberať zodpovednosť za to, čo sa s ním stane. Z toho vyplýva potreba klásť dôraz na svoju autonómiu a rozhodovať o sebe viac ako doteraz, a tak často v tomto období povedať "nie" na žiadosť každého rodiča.

Toto je teda veľmi dôležité obdobie vo vývoji dieťaťa, ktoré mu umožňuje stať sa individualitou oddelenou od rodiča, a preto rodič, ktorý sa tomu snaží bojovať, dieťa nepodporuje. Je to aj dočasné, niekedy to trvá niekoľko týždňov, inokedy niekoľko mesiacov, ale prejde to. Nemusíte sa preto obávať, že intenzívne označovanie svojich hraníc a volieb dieťaťom pri tento vek hovorí niečo o tom, akým človekom to bude neskôr v jeho živote.

Dva roky stará rebélia a hraniceMnoho rodičov to počúva, aby sa vyrovnali s rebéliou dvojročného starý, treba si šikovne nastaviť hranice. Je to z veľkej časti spôsobené nepodporujúcim presvedčením o tom, aké sú ľudské hranice a ako naučiť dieťa rešpektovať hranice druhých.

V prvom rade sa dieťa musí naučiť, že existujú také veci ako hranice. Toto je obdobie zvýšeného hľadania autonómie okolo druhého roku života. Na to, aby dieťa dokázalo rešpektovať hranice druhých, to potrebuje zažiť najskôr samo na sebe. Preto vi rebélii dvojročného dieťatka bude pre dieťa oporné ani nie tak určovať hranice (teda vlastne nastavovať rigidné pravidlá fungovania), ale rešpektovať jeho hranice.

Oblasť okolo tela dieťaťa je na to obzvlášť citlivá. Rodič musí často bilancovať, aké dôležité je robiť to, čo chce, proti vôli dieťaťa, čím narúša svoje telesné hranice. Pri starostlivosti o malé dieťa je veľmi časté správanie, ktoré núti dieťa niečo urobiť, ako napríklad zabrániť mu vybehnúť na ulicu alebo podať dôležitý liek. Existuje tiež veľa situácií, keď rodič môže rešpektovať výber dieťaťa – čo bude jesť, čo si obliecť alebo kam ísť. Veľmi často sa však vyskytujú momenty, kedy rodič cíti veľký tlak, aby dieťa niečo urobilo, a dieťa nechce a nie je celkom jasné, či ide o dôležitý moment (napr. hrozbou pre niekoho v tejto situácii) skutočne posúvať hranice dieťaťa. V takýchto situáciách sa každý z rodičov rozhoduje sám,stojí za to uvedomiť si, že zo strachu alebo pre odlišné presvedčenie veľmi často obmedzujeme deti tam, kde to nie je potrebné.

Samostatnou súčasťou tohto problému sú hranice rodičov a to, že často prichádzajú do kontaktu s hranicami dieťaťa. V takýchto chvíľach stojí za to pripomenúť, že rešpektovanie hraníc inej osoby sa nemusí spoliehať na to, že robíte to, čo ten druhý chce. Stačí si len všimnúť, že dieťa by chcelo niečo, čo nie je možné, na čo rodič momentálne nemá priestor a empaticky ho sprevádzať v jeho sklamaní. Zároveň sa rodič nesúhlasom môže postarať o svoje hranice.

V knihách "Nová sexuálna výchova"."Zblízka zlatko" a "Zblízka zlatko" a "Zblízka zlatko" sa veľa dočítate o empatickom sprevádzaní svojho dieťaťa a rešpektovaní jeho hraníc a zároveň starostlivosti o svoje vlastné. div>

Ako prežiť rebéliu dvojročného dieťaťa?Hoci je to také potrebné a vývojové, rebélia dvojročného dieťaťa môže byť pre rodičov veľmi ťažké obdobie. Aj keď sa veľmi snažia, aby umožnili dieťaťu urobiť si čo najviac možností, hranice rodiča a dieťaťa neustále narážajú.

V najťažšom období pomáha obmedziť situácie, ktoré najčastejšie vyvolávajú napätie. Môžete napríklad znížiť frekvenciu hygienických procedúr, ktoré dieťa neakceptuje, alebo mu dovoliť nosiť, čo chce, kedykoľvek je to možné. Vytváranie situácií, v ktorých sa dieťa môže samostatne rozhodovať, umožňuje dieťaťu túto potrebu naplniť a často vedie k tomu, že dieťa nemusí voliť autonómiu na každom kroku.

Pre rodiča je tiež jednoduchšie vyrovnať sa s týmto ťažkým obdobím, keď má správne prostriedky. Preto je veľmi dôležité hľadať možnosti, ako sa o seba postarať, na čo sa často hodí pomoc iných ľudí. Rodič, ktorý je oddýchnutý, uvoľnený a má čas pre seba, sa s výzvami tohto náročného obdobia určite vyrovná ľahšie.

Veľmi užitočné je aj hľadanie podpory a empatie od iných dospelých. Oplatí sa mať pri sebe ľudí, ktorí nebudú dávať zlaté rady ohľadom výchovy dieťaťa, ale jednoducho budú rodiča počúvať. Takáto podpora pomáha zbaviť sa ťažkých emócií a napätia súvisiaceho s problémami vo vzťahu. s dieťaťom.

Malé deti by ste mali oslovovať primerane a mali by ste mať očakávania, ktoré môžu splniť. Knihy sú veľmi užitočné, napr. Mozog áno".„Áno mozog.„Ako hovoriť, aby deti počúvali“ a Faber a King alebo
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi