Hry, ktoré formujú záujem detí o životné prostredie
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Hry, ktoré formujú záujem detí o životné prostredie
27.02.2023

Hry, ktoré formujú záujem detí o životné prostredie



Čo môžu rodičia robiť a čo má najväčší vplyv na budúce postoje ich detí, je modelovanie. Postoj rodiča, ktorý je najväčšou autoritou, dáva deťom vzory do života. Veľký význam majú aj vedomosti a zručnosti dieťaťa, ktoré je možné získať počas hry.

Vytváranie zelených postojov



Starostlivosť o životné prostredie nie je niečo, čo sa väčšina detí môže naučiť v škole alebo z príbehov svojich rodičov. Ak rodičia pestujú určité hodnoty alebo prejavujú určité správanie, je veľmi pravdepodobné, že ich deti po nich zdedia.

Postoj, t. j. vnútorná tendencia prejavovať špecifické správanie, sa vždy skladá z troch prvkov:
  • Kognitívne, t. j. súvisiace s tým, čo vieme – v tomto prípade ide o to, ako dieťa pozná prírodu a ako sa o ňu starať.
  • Afektívne, teda emócie k danému objektu – dieťa musí mať rád prírodu.
  • Behaviorálne, t. j. týkajúce sa správania – dieťa prejavuje správanie, ktoré možno opísať ako starostlivosť o prírodu.


Stojí za zmienku, že všetky prvky potrebné na vybudovanie proekologického postoja (vedomosti, pozitívny emocionálny postoj, zručnosti potrebné pre špecifické správanie) môže dieťa získať prirodzeným spôsobom, kým hranie.

Voľná hra v prírode je kľúčom k starostlivosti o životné prostredie



Richard Louv, autor knihy Posledné dieťa lesa , alarmuje, že s čoraz menej času, ktorý deti trávia v lone prírody, sa nám čoskoro môžu minúť ochrancovia prírody. Tento čas je podľa neho kľúčom k tomu, aby deti prírodu spoznávali a milovali, a tak sa o ňu chceli aj v budúcnosti starať.

Je dôležité rozlišovať medzi jednoduchým trávením času v prírode a rôznymi druhmi aktivít, ako napríklad športovanie vonku. Louv zdôrazňuje, že najdôležitejšia pri budovaní proekologických postojov (a pre deti aj najrozvinutejšia) je voľná hra, teda nekontrolovaná rodičmi. Navrhuje zaviesť "zelenú hodinku", kedy deti denne strávia aspoň hodinu vonku a obklopené zeleňou. Mestské deti, ktoré nemôžu byť každý deň v lese, môžu podľa neho ísť napríklad do parku, na mestské lúky či haldy. Pre rodičov, ktorí by chceli navrhnúť rôzne formy aktivít na uľahčenie takejto voľnej hry, môže byť veľkou pomocou ďalšia pozícia tohto autora – "Vitamín N".

Hry o tom, prečo a ako sa starať o životné prostredie



Len tráviť čas v prírode a zažiť, aké úžasné je to, čo robí lupy).prenosné mikroskopy a ďalekohľad, atlasy, Dieťa sa chce prirodzene starať o životné prostredie. Hry, ktoré to budú podporovať, sú predovšetkým tie, ktoré sú založené na pozorovaní sveta – napríklad stopovanie a pozorovanie zvierat (na to sa vám budú hodiť


V poľských podmienkach, žiaľ, nie každé dieťa môže tráviť čas vonku každý deň, najmä na jeseň a v zime, keď sa objavuje smog, deti často ochorejú a rýchlo sa stmieva. Aj keď vám používanie baterky v týchto dňoch pomôže dostať sa von, nemusí to byť nevyhnutne veľké potešenie. Potom sa oplatí tráviť čas doma v protismogové masky, teplých overaloch a i aktivitami v prírode. Môžu to byť:
  • starostlivosť o rastliny, domáce pestovanie
  • starostlivosť o domáce zvieratá,
  • sledovanie albumov a programov o prírode,
  • prírodné kvízy pre deti,
  • výroba ozdôb z prírodných predmetov (kamienkov, šišiek, gaštanov, peria, suchých tráv a listov) nazbieraných počas priaznivejšieho obdobiaj počasie,
  • kreslenie toho, čo bolo pozorované v lete,
  • vytvorenie herbára z predtým zozbieraných rastlín,
  • získanie konkrétnych vedomostí o tom, ako sa starať o životné prostredie – napríklad triedením odpadu alebo znižovaním jeho množstva. K tomu pomôžu knihy a rozprávky, ako napríklad "Staráme sa o našu planétu"."Zvedavý George" alebo knihy zo série
  • .

Hry, ktoré pomáhajú rozvíjať zručnosti potrebné na starostlivosť o životné prostredie



Starostlivosť životné prostredie si vyžaduje nielen vedomosti, ale aj určité zručnosti. Napríklad na to, aby separovali odpad, deti musia vedieť rozlíšiť materiály, z ktorých sú vyrobené. Nápad na veľmi zaujímavú hru je zmiešať rôzne materiály (plast, fólia, kartón, papier, kov, drevo) a požiadať deti, aby ich pomenovali alebo roztriedili. Môžete tiež deťom ukázať, či sa tieto predmety potápajú alebo plávajú, čo sa stane, keď zmoknú, a ako dlho trvá, kým sa jednotlivé predmety rozložia.

Veľmi zaujímavým riešením je aj siahnutie pohračkách a DIY predmetoch, pri ktorých sa využívajú bežne vyhodené veci, a deti tak uvádzajú do sveta recyklácie. Svietidlá, sviečky, kvetináče, úložné nádoby, nábytok pre bábiky či vianočné ozdoby si môžete vyrobiť spolu s vašimi deťmi. Takéto hry prinášajú nielen veľa zábavy, ale aj ukazujú,ako sa dajú použiť použité predmety.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi