Hryzenie – užitočné vychytávky, ktoré pomôžu vášmu dieťaťu prejsť obdo
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Hryzenie – užitočné vychytávky, ktoré pomôžu vášmu dieťaťu prejsť obdobím prerezávania zúbkov
28.02.2023

Hryzenie – užitočné vychytávky, ktoré pomôžu vášmu dieťaťu prejsť obdobím prerezávania zúbkov

Pri prerezávaní mliečnych zúbkov



Prerezávanie zubov trvá približne 2 roky. Proces prerezávania zúbkov u každého dieťaťa sa bude mierne líšiť, ale zuby sa zvyčajne objavujú v určitom poradí:
  • 6-11 mesiacov veku – dolné (centrálne rezáky)
  • Vek 6-12 mesiacov – horné (centrálne rezáky)
  • Vek 6-16 mesiacov – dva horné (bočné rezáky)
  • 7-18 mesiacov veku – dva dolné (bočné rezáky)
  • 10-19 mesiacov veku – štvorky (prvé stoličky)
  • 15-24 mesiacov – trojičky (špičiaky)
  • Vek 21 – 31 mesiacov – piatky (druhé stoličky).

Príznaky prerezávania zubov

  • Šoférovanie – jeden z hlavných príznakov prerezávania zúbkov. Ak vaše dieťa produkuje nadmerné množstvo slín, pravdepodobne sa začali prerezávať zúbky. Sliny môžu spôsobiť podráždenie alebo vyrážku na koži okolo úst.
  • Vkladanie rúk do úst – 2-mesačné deti síce objavujú päste, slintajú, ale nemusí to byť predzvesťou zúbkov. Keď si však bábätko začne hrýzť prsty, môže to byť znak toho, že sa v jeho ústach niečo deje.
  • Opuch a začervenanie ďasien – ak sa vám podarí nahliadnuť do úst dieťaťa, pravdepodobne si všimnete zmenu vzhľadu ďasien.
  • Podráždenosť, plačlivosť – prerezávanie zúbkov je spojené s bolesťou a dojča nám, žiaľ, nevie povedať, čo mu je, preto s nami komunikuje plačom a podráždenosťou. Potom by sa mu mala venovať väčšia pozornosť.
  • Nechutenstvo – ak bolia ďasná, je pochopiteľné, že dieťa môže odmietnuť jedlo.
  • Ťahanie za uši – bolesť pri prerezávaní zuba môže vyžarovať do ucha, no zároveň tento príznak môže súvisieť s prebiehajúcim zápalom v uchu, preto sa oplatí poradiť sa s pediatrom.< /li>
  • Viditeľné zuby tesne pod ďasnom – malé biele čiary sú znakom toho, že zuby sa chystajú preraziť.
  • Potreba nosiť – keď je bolesť silná, dieťa potrebuje pohodlie v náručí najbližších ľudí.
  • Väčšia potreba dojčiť – aj keď chuť do jedla počas prerezávania zúbkov často klesá, dojčenie poskytuje dieťaťu bezpečnosť a satie upokojuje a zmierňuje bolesť.
  • Žutie – silné podnety prinášajú úľavu boľavým a svrbiacim ďasnám, a preto bábätká, ktorým idú zúbky, si radi dávajú do úst rôzne predmety a žuvajú.
  • Zmena vzhľadu kakania / hnačky – v dôsledku nadmernej tvorby slín môže byť stolica redšia, so zmenenou farbou, hlienovitejšia. U detí v období prerezávania zúbkov sa plienková vyrážka môže objaviť častejšie.
  • Horúčka – niektoré deti silne reagujú na proces prerezávania zubov; niekedy sa objaví zvýšená teplota alebo dokonca horúčka.

Ako pomôcť dieťaťu prežiť prerezávanie zúbkov



Musíte svoje dieťa pozorovať a reagovať na jeho potreby. Buďte chápaví, objímajte sa, prejavujte veľa lásky, empatie a vrúcnosti. Musíme mu tiež pomôcť utíšiť bolesť a na to potrebujeme rôzne pomôcky.

Hzubáčik



Je dobré mať niekoľko hryzákov, pretože deti majú rôzne potreby, pokiaľ ide o pohodlie. Niekedy potrebujú hryzátka s vložkami, inokedy vychladené gélové alebo veľmi tvrdé - drevené hryzátka ... Na trhu je obrovský výber rôznych hryzákov, no sú veci, podľa ktorých by sme sa mali pri kúpe riadiť. V prvom rade hryzátkoby malo byť vyrobené z bezpečných certifikovaných materiálov. Kúpiť treba aj ľahké hryzátka, aby s nimi dieťa mohlo voľne manipulovať.
  • Vodné hryzátka - môžeme ich schladiť v chladničke. Budú pôsobiť ako studený obklad. Nezabudnite ich však nezmraziť!
  • Hryzačky vyrobené z prírodných materiálov - guma, drevo, latex. Sú úplne bezpečné pre dieťa a 100% biologicky odbúrateľné
  • Logopedické hryzátka - ide o hryzátka, ktoré trénujú pohyby čeľuste dieťaťa, tiež pomáhajú pripraviť ústnu dutinu na začiatok rozširovania stravy, poskytujú výborné zmyslové podnety.

Podbradníky



Keď vášmu bábätku idú zúbky, produkuje veľa slín, preto je dobré chrániť jeho oblečenie pred navlhnutím. najvyššiemenšou možnosťou je malý hryzátka s podbradníkom. bavlnené podbradníky alebo šatky, ktoré sa dajú pravidelne meniť. Na trhu sú dostupné aj súpravy 2 v 1, t.j.

Dbajte na hygienu



V období prerezávania zúbkov je ústna hygiena veľmi dôležitá, preto ďasná utierame gázovým tampónom namočeným vo vode a masírovať ich. Môžeme použiť aj mäkkými kefami určený pre bábätká a použiť malé množstvo zubnej pasty. Pravidelne sa staráme aj o čistotu hryzátka a hračiek, ktoré naše deti ochotne vkladajú do úst. silikónové prsty s výstupkami. Keď sa objavia prvé zúbky, očistíme ich

Zabíjač bolesti



Ak vidíme, že dieťa je napriek nášmu úsiliu a pomôckam, ktorými ho podporujeme, veľmi nervózne, unavené a podráždené od bolesti, na lubrikáciu ďasien môžeme použiť gély proti bolesti. Väčšinou ide o prípravky s lidokaínom, ktoré pôsobia lokálne anesteticky. V prípade potreby vám môžeme dať aj lieky proti bolesti, ak je bolesť veľmi silná.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi