Infekčné vyrážky v detstve
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Infekčné vyrážky v detstve
28.02.2023

Infekčné vyrážky v detstvePredstavujeme najbežnejšie detské vyrážky.

odraje vyrážková choroba spôsobená vírusom Odra. Vyskytuje sa hlavne v populácii nevakcinovaných ľudí. Najčastejšie deti vo veku 2-5 rokov, ale aj deti do 15 rokov, sporadicky dospelí. Zdroj infekcie je chorý človek a najväčšia infekčnosť sa vyskytuje počas prívesu a asi 4-5 dní od vyrážky.

Odra začína zvýšením teploty a zápalu slizníc, vďaka čomu sa vzhľad úst dieťaťa preberá obraz So -Called "Zakopnutý bozk". Vyskytuje sa opuch viečok, konjunktivitída, trhanie, vodný výtok z nosa, ako aj suchý kašeľ a hnačky. 2-3 dni pred objavením vyrážky, na vnútornej strane líca, vo výške stoličiek sa na červenom pozadí objavujú biele škvrny. Toto sú So -Called Mockery Spots , ktoré sú charakteristické iba pre osýpky.

Ďalší skok horúčky je spojený s vzhľadom vyrážky, ktorá sa najprv vyskytuje na tvári, za ušami a "ide dole" do dolných častí tela. Vyrážka je živá červená, hrudka, výkvet sa navzájom spája. Potom zmeny preberajú tehlovú farbu a pokožka pripomína "koženú pokožku". Po niekoľkých dňoch pretrvávania vyrážky je obdobie zotavenia, počas ktorej koža odlupuje malé okvetné lístky.

Medzi komplikácie medzi osýpkami zahŕňajú: hrtan, bronchitídu, stredné ucho, pľúca. Okrem toho aj apendicitída, zápal pečene alebo myokardu. Najzávažnejšou komplikáciou je encefalitída subakutujúceho kapacitu, ktorá sa vyvíja v priemere 5 až 7 rokov po osýpkovaní. Tentoraz sa však pohybuje medzi 12 mesiacmi a 18 rokmi choroby. ODRA sa lieči symptomaticky, napr. Antodulárne a antipyretické lieky.

płonica, tiež nazývaná šarlátová horúčkaje vyrážková choroba spôsobená baktériami-streptokokmi. Zdrojom infekcie je chorý človek, ako aj objekty, ktoré používa pacient. Zdrojom môže byť tiež asymptomatická korálková karta. Ochorenie začína nevoľnosťou a vysokou horúčkou, ako aj bolesťou brucha, hlavy a niekedy zvracaním. Najvýhodnejšou je malá vyrážka, ktorá pokrýva celé telo, s výnimkou trojuholníka medzi záhybmi nosa a lícami (Phatayed trojuholník). Po stlačení prsta vyrážka na chvíľu zmizne. Trvá to až 7 dní, po ktorom nasleduje lobalové odlupovanie kože rúk a nôh.

Raid na jazyk je tiež charakteristický pre Płonicu, ktorá po asi 2 dňoch zmizne z špičky a bokov. Potom sa objaví živý červený jazyk (malina). Komplikácie Płonica zahŕňajú okrem iného: lymfadenitídu, stredné ucho, obličky, kĺby, okrem endokarditídy a reumatického ochorenia. Scarlet Fever je liečená antibiotikami.

różyczkaje jemná choroba, ktorá sa najčastejšie vyskytuje v predškolskom a ranom školskom veku. Je to spôsobené ružovým vírusom, ktorý sa pohybuje kvapkou a kontaktom. Zdrojom infekcie je chorý človek.

Obdobie vyliahnutia rubeoly je zvyčajne 16-18 dní, hoci môže byť až 21 dní. Existuje vakcinácia proti rubíle, ktorá je povinným očkovaním. Inštrukcia do 24 hodín od kontaktu s pacientom môže chrániť pred chorobou. Asi 2 dni pred objavením sa vyrážky sa môžu javiť ako nevoľnosť, bolesti hlavy, výtok z nosa a konjunktivitída.

różyczka v niektorých prípadoch je asymptomatická, ale jeho hlavným príznakom je najčastejšie vyrážkou. Táto vyrážka je stredne sfarbená, hrudka s bledo ružovou farbou. Najprv sa objaví na tvári, potom sa šíri k trupu a končatine. Vyrážka nezanecháva žiadne známky.

ružené komplikácie sú zriedkavé , medzi ktoré patria: hemoragická diatéza, artritída, encefalitída alebo pneumónia. Liečba rubeoly je symptomatická liečba.

Windproofje infekčné ochorenie, ktorého etiologickým faktorom je vírus OrCella Zoser, ktorý tiež spôsobuje opary. Najčastejšie pozorujeme chorobu u malých detí. Dospelí a starší ľudia ochoreli menej často, ale kurz týchto vekových skupín je ťažší.

Choroba prenáša kontaktom s osobou trpiacou kiahňami alebo šindľami (menej často). Obdobie infekcie je od 1 do 2 dní pred vyrážkou, kým sa vysuší časa posledné chrasty. Typickým príznakom je vyrážka objavujúca sa vo viacerých záchvatoch –pri chorobe môžete súčasne vidieť pľuzgiere, pustuly a chrasty.Pľuzgiere, ktoré sa tvoria, väčšinou nie sú zoskupené a sú umiestnené nepravidelne. Najviac zaberá trup a tvár, v menšej miere končatiny. Charakteristický je výskyt vyrážky na pokožke hlavy.U niektorých pacientov možno pozorovať aj zmeny na slizniciach. Zriedkavo sú to typické vezikuly, najčastejšie sú to len malé defekty na sliznici. Neinfikované pľuzgiere vyschnú na pustuly a potom sa zmenia na hnedasté chrasty. Asi po 8 dňoch, po odpadnutí chrasty, môžete vidieť oválnu jazvu, ktorá zmizne bez stopy. Jazvy môžu zostať len u ľudí náchylných na zjazvenie, alebo keď boli lézie bakteriálne superinfikované. Kožné lézie svrbia.

Najzávažnejšie komplikácie kiahní sú: encefalitída, meningitída, obrna hlavových nervov a iné. Zápaly pečene, myokardu, obličiek, kĺbov alebo semenníkov sú zriedkavé. Mať ovčie kiahne v podstate poskytuje trvalú imunitu. Vírus však preniká do ganglií, kde zostáva latentný mnoho rokov. Ak je váš imunitný systém oslabený, môže sa u vás objaviť pásový opar v dôsledku reaktivácie vírusu.

Liečba ovčích kiahní je symptomatická. Treba mať na pamäti, že názor, ktorý zakazuje deťom umývať sa, keď sú choré, je nepravdivý. Proti ovčím kiahňam sa dá predísť očkovaním. Očkovanie proti ovčím kiahňam v očkovacom kalendári je zahrnuté podľa odporúčania a nie je uhrádzané.

Náhly erytémIde o vírusové ochorenie spôsobené vírusmi HHV-6 a HHV-7. Ochorenie inkubuje 5 až 15 dní a jeho nákazlivosť je vysoká. Postihuje najmä dojčatá a deti do 4 rokov. V prvom štádiu ochorenia má dieťa tri až päť dní horúčku (39-40°C) a je slabé.Vysokú teplotu môže sprevádzať hnačka, bolesť hrdla, bolesť hlavy alebo nádcha. . Tieto príznaky nie sú špecifické a môžu naznačovať prechladnutie. Úľavu prináša zníženie horúčky sprevádzané objavením sa malej vyrážky podobnej rubeole, ktorá môže trvať až tri dni. Táto vyrážka u dieťaťa je spravidla lokalizovaná na žalúdku, chrbte, krku a končatinách.

Bostonova chorobaJe spôsobená vírusmi Coxsackie. K infekcii dochádza kontaktom so sekrétmi chorého človeka alebo asymptomatického nosiča ("choroba špinavých rúk") – dôležité je, aby sa vírusy vylučovali stolicou aj niekoľko týždňov po vymiznutí príznakov. Kvôli vysokej nákazlivosti sa niekedy v jasliach, škôlkach a iných zhlukoch stretávame s epidemickými infekciami. Najčastejšie sú postihnuté deti vo veku od 2 do 10 rokov, pričom ochorenie má mierny priebeh. K uzdraveniu dochádza približne za 7 až 10 dní.

Vyrážka pri Bostonovej chorobe je serózne pľuzgiere, ktoré sa nachádzajú iba na rukách a nohách a v ústach a hrdle. Pľuzgiere, najmä tie v ústach, sú veľmi nepríjemné. Ľahko sa lámu, čo má za následok erózie, často bolestivé. Potom sa na koži objavia veľmi charakteristické, podlhovasté (oválne alebo eliptické), sivé pľuzgiere s tenkým krytom, usadené na živo červenej základni. Ochorenie, podobne ako mnohé iné vírusové ochorenia, si vyžaduje symptomatickú liečbu. Komplikácie sú veľmi zriedkavé vo forme meningitídy.

Ako vidíte, existuje veľa infekčných chorôb, ktorých hlavným príznakom je vyrážka. Hoci sú veľmi nepríjemné, len zriedka zanechajú trvalé následky. Cestou, ako sa im vyhnúť, je často dodržiavanie základných hygienických pravidiel a očkovanie detí v súlade s aktuálnym očkovacím kalendárom.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi