X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Najčastejšie chyby rodičov, ktoré prispievajú k rozvoju rečových chýb
27.02.2023

Najčastejšie chyby rodičov, ktoré prispievajú k rozvoju rečových chýb

Príčiny porúch rečiRečové poruchy u detí vznikajú v dôsledku rôznych udalostí a situácií, ktoré možno rozdeliť do troch skupín:


  • anatomické zmeny a defekty v rečovom aparáte (ako je rázštep pery, podnebia, príliš krátka uzdička),


  • nesprávna práca rečových orgánov, ktorá môže byť výsledkom anatomických zmien, ale nie vždy,


  • nepriaznivé podmienky na učenie sa reči v rodinnom prostredí.

Profylaxia porúch reči v materniciReč úzko koreluje so sluchovým zmyslom, a to sa vyvíja už okolo r. 4-5 mesiacov tehotenstva. Podpora rozvoja sluchového orgánu v živote plodu rozhovorom s dieťaťom, pokusmi o nadviazanie hlasového kontaktu s ním a hraním príjemnej hudby pozitívne stimulujú nervové bunky a podporujú rozvoj zmyslu. Možno preto zvádzať k záveru, že rozprávanie sa s dieťaťom v kombinácii s dotýkaním sa bruška môže byť súčasťou včasnej prevencie rečových chýb. Viac o nadviazaní vzťahu s dieťaťom in utero a jeho výhodách si môžete prečítať v článok o haptonómii.

Strata sluchu sú najčastejšou príčinou porúch rečiNašťastie prakticky každé dieťa v Poľsku absolvuje skríningové vyšetrenia sluchu počas pobytu v nemocnici aj po pôrode. Vďaka tomu je možné rozpoznať a realizovať včasné intervencie súvisiace so zavedením načúvacieho prístroja, čo umožňuje deťom zvyknúť si na nosenie a predchádza následkom straty sluchu (vrátane oneskoreného vývinu reči). Strata sluchu sa môže vyskytnúť aj úplne nepozorovane počas dojčenského veku v dôsledku častých a/alebo neliečených zápalov stredného ucha. Infekcie uší sú najčastejšie dôsledkom infekcií horných dýchacích ciest. Štatistiky ukazujú, žepercento zápalov stredného ucha u dojčených detí je oveľa nižšie, takže sa dá považovať umelá výživa za chybu, ktorá môže mať za následok postupne vyššie riziko infekcie, straty sluchu následné poruchy reči.

Úspešnosť dojčenia je navyše často podmienená správnou stavbou a funkciou ústnej dutiny. Prípadné problémy s technikou satia je potrebné konzultovať s odborníkom: laktačnou poradkyňou a logopédom. Títo špecialisti majú veľkú šancu odhaliť na prvý pohľad neviditeľné defekty alebo abnormality v štruktúre ústnej dutiny už v ranom detstve. Keď sa nám ich podarí zachytiť, máme okamžite šancu zaviesť vhodné nápravné postupy, vyriešenie problému, napríklad prerezanie uzdičky. Prečítajte si tu, aby ste sa dozvedeli viac o tom, ako dojčenie zabraňuje reči a nedostatočnej klúzii.

Nesprávne používanie cumlíkaUkojenie zvýšeného sacieho reflexu podávaním cumlíka má svoje výhody aj nevýhody. Rodičia si síce uvedomujú následky podávania cumlíka (hlavne problémy s technikou cmúľania prsníka), no úplne nevedia, ako ho správne používať a kedy sa ho vzdať, čo je problém. Príliš dlhé držanie cumlíka v ústach (t. j. nielen pri upokojovaní a zaspávaní) môže viesť k zlej zrážanlivosti a tie, samozrejme, môžu prispievať k poruchám reči. Dávať cumlík teda nie je chyba, ale je chybou ho používať nesprávne, používať ho príliš často a nevzdať sa ho okolo prvých narodenín dieťaťa.

Nesprávne vzory v prostredíVzorce a prostredie dieťaťa majú obrovský vplyv na rozvoj reči. Pretože dieťa sa učíprostredníctvom napodobňovania vyslovuje prvé slová aj pod vplyvom najbližších. Ak majú rečovú vadu, je vysoko pravdepodobné, že ju dieťa získa, aj keď nie sú problémy s anatomickou stavbou a funkciou ústnej dutiny. Je preto chybou rodičov zanedbávať rečové vady u seba a starších detíalebo iných ľudí, ktorí sa o deti starajú (napr. opatrovateľka). Nepriaznivo môže pôsobiť aj zámerné šmýkanie alebo nesprávne zdrobňovanie rôznych slov. Zatiaľ čo používanie typických detských mien pre rôzne predmety je v poriadku a dokonca podporuje rozvoj reči, úmyselné šuchnutie môže udržiavať nesprávne vzorce.

Deti tiež nezískajú správne vzory z interaktívnych hračiek, hrania sa, hovoriacich malých robotov (priveľa z nich môže byť aj určitým druhom chyby rodičov), ale už sú logopedické hry (už pre staršie deti). skvelá príležitosť na spoločnú interakciu a cvičenie rečového aparátu. detské riekanky, brožúry alebo

Zmenšovanie problémuRodičia, ktorí trávia s dieťaťom najviac času, mu zvyčajne najlepšie rozumejú, aj keď je ich reč úplne nezreteľná. Žiaľ, stáva sa, že rodičia alebo opatrovatelia v škôlke problém podcenia a logopedickú konzultáciu odďaľujú. Počas tejto doby sa upevnia nesprávne vzory výslovnosti, čo spôsobuje narastajúci problém. Nevýhodou je čas a čím dlhšie bude meškanie s prípadnou konzultáciou, tým úmerne viac práce bude treba dať do opravy nesprávnej výslovnosti. Problémy s rečou zanechané u detí sú najčastejšou príčinou porúch reči (a súvisiacich problémov) u dospelých. Môžete si tiež prečítať tu o tom, kedy navštíviť logopéda.

Poruchy reči môžu ovplyvniť úspech detí najskôr v škole a potom v práci. Deti s poruchami reči môžu mať aj sociálne problémy: problémy s nadväzovaním vzťahov s inými deťmi, ako aj problémy s prijatím medzi rovesníkmi. To má následne vplyv na ich duševné a celkové zdravie. Našťastie môžete navštíviť odborníka v každom veku. Samozrejme, liečba a jej dĺžka závisí od individuálnych faktorov, ale dvere logopedickej ambulancie sú otvorené pre každého človeka, ktorý zápasí s rečovými vadami.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi