Pôrodná škola – oplatí sa navštevovať hodiny pre budúcich rodičov?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Pôrodná škola – oplatí sa navštevovať hodiny pre budúcich rodičov?
27.02.2023

Pôrodná škola – oplatí sa navštevovať hodiny pre budúcich rodičov?Skôr ako sa budúci rodičia rozhodnú pre predpôrodnú výchovu, stojí za to si rozobrať všetky možnosti získavania vedomostí, ktoré nás zaujímajú. Áno, môžete si kúpiť špecializované knihy a pri večernom čaji krok za krokom rozobrať priebeh tehotenstva, pôrodu, popôrodného obdobia a následne správnej starostlivosti o novorodenca – to je východisko. Jedinou nevýhodou tohto riešenia je nemožnosť klásť otázky, ktoré sa určite vynoria. Druhou možnosťou je zúčastniť sa organizovaných pôrodných kurzov. Stretnutia so zdravotníckym personálom, často aj s pôrodnými asistentkami a lekármi, ktorí pôrod sprevádzajú, s ďalšími pármi, ktoré čakajú bábätko a napokon sa pýtajú a dostávajú na ne odpovede, je naozaj lákavá ponuka. Kedy by sa teda malo začať vyučovanie, akú pôrodnú školu si vybrať a čo očakávať počas stretnutí?

Organizačné záležitostiNajlepšie je začať s učením v pôrodných triedach po 20. týždni tehotenstva. Druhý trimester tehotenstva sa vyznačuje skutočnosť, že ženy majú veľa energie, cítia sa dobre a rastúce dieťa nie je také veľké, aby bolo pre mamu ťažké vykonávať odporúčané cvičenia. Vzhľadom na to, žekurz trvá približne 5-6 týždňovje tiež vhodný čas pokojne si osvojiť vedomosti a v prípade potreby sa po stretnutiach opýtať na zaujímavé veci. Vyučovanie v pôrodných školách sa zvyčajne organizuje dvakrát až trikrát týždenne v popoludňajších hodinách. Je dobré, ak sa na hodinách zúčastňujú obaja rodičiapretože sa spolu viac naučia a v praxi sa neskôr často veľmi dobre dopĺňajú. Pred rozhodnutím o účasti na kurzoch je dobré preštudovať si tréningové programy rôznych pôrodníc, porozprávať sa s ľuďmi, ktorí kurz absolvovali a po pôrode v danej nemocnici získať čo najviac informácií. Dôležité je tiež zistiť, či sú hodiny vo vybranej pôrodnici dodatočne spoplatnené, alebo ich môžeme využiť bezplatne. Niektoré z nemocničných pôrodníc dávajú rodičom možnosť navštíviť pôrodnicu aj počas stretnutí, čo je samozrejme veľkou výhodou najmä pre ženy, ktoré budú rodiť prvýkrát.

Stretnutia so zdravotníckym personálomKaždá pôrodná škola má svoj vlastný učebný plán. Často sa pripravuje tak, že za daný rozsah materiálu zodpovedá špecialista v danom odbore. Pôrodná asistentka, ktorá je väčšinou aj opatrovateľkou skupiny, oboznamuje budúcich rodičov s otázkami týkajúcimi sa organizačných záležitostí, t. j. čo si má matka aj dieťa zabaliť do nemocničnej tašky, aké doklady budú potrebné pri prijatí, aké testy by mali mať. nezabudnúť a aké sú príznaky blížiaceho sa pôrodu, teda kedy ísť do nemocnice. Okrem toho podrobne rozoberá aj priebeh pôrodu, úlohu sprevádzajúcej osoby pri pôrode, ako aj popôrodné obdobie. Okrem toho, pôrodná asistentka dáva tipy na prípravu výbavičky pre bábätko a organizáciu "novorodeneckého kútika" doma.

Počas kurzu sú organizované aj hodiny s detským lekárom, ktorý odpovedá na otázky súvisiace s očkovaním a tým najdôležitejším, na čo si dať pozor pri každodennej starostlivosti o novorodenca.

Stretnutia so záchranárom sú zamerané na prípravu rodičov na poskytnutie prvej pomoci v núdzových prípadoch, ako je dusenie, vdýchnutie alebo popáleniny, zatiaľ čo hodiny s anestéziológom vysvetľujú možnosti využitia farmakologickej anestézie pri prirodzenom pôrode.

Okrem toho sa pre budúcich rodičov organizujú aj hodiny s psychológom a laktačnou poradkyňou. Niektoré pôrodné školy ponúkajú aj stretnutia s fyzioterapeutom, poradcom v oblasti nosenia detí, predajcami detských sedačiek a kočíkov a dokonca aj špecialistami z banky kmeňových buniek, ktorí im vysvetlia podrobnosti o odbere a uchovávaní pupočníkovej krvi.

Výhody navštevovania kurzovTíto ľudia, ktorí čakajú dieťa, sa zapisujú do pôrodných kurzov, takže pravidelná účasť na kurzoch v spoločnosti iných párov sú v rovnakom alebo podobnom štádiu tehotenstva, dáva možnosť výmeny skúseností. To vedie k nadväzovaniu nových známostí, zdieľaniu inýchútvary na výbave, vybavenie izieb, názory na pediatrov či starostlivosť o novorodenca. Často sa ľudia stretávali na pôrodných kurzoch, neskôr sa stanú dobrými priateľmi a pokračujú v zoznamovaní aj po stretnutiach.

Vďaka tomu, že sa na vyučovaní zúčastňujú obaja rodičia, je otec dieťaťa určite viac cenený. Získa poznatky o starostlivosti o dieťa v domácom prostredí, o vhodnosti návštevy pediatra či odborných ambulancií a stane sa aj veľkou oporou pre svojho partnera, a to od prvých kontrakcií až po samotný pôrod.

Ďalšou výhodou navštevovania tried je možnosť získať odpovede na nepríjemné otázky. Iste, v hlavách žien, ktoré budú rodiť prvýkrát, je ich veľa. Zdieľanie komentárov s pôrodnými asistentkami a zdravotníckym personálom robí budúcich rodičov pokojnejšími. Počas vyučovania sa často konajú aj hodiny dýchania a relaxácie. Toto je skvelý čas na nácvik správneho dýchania a relaxačných techník, aby ste ich mohli použiť medzi kontrakciami počas pôrodu a pokúsiť sa uvoľniť. Pôrodné školy kladú veľký dôraz na čo najdôkladnejšie prediskutovanie všetkých otázok súvisiacich s pôrodom, od objavenia sa prvých príznakov až po objavenie sa hlavičky bábätka a prestrihnutia pupočnej šnúry. Páry, ktoré sa zúčastňujú vyučovania, sa cítia pripravenejšie a pôrod je pre nich oveľa menej stresujúci.

Rozhodnutie prihlásiť sa na pôrodné kurzy je individuálnou záležitosťou budúcich rodičov. Hodiny sú organizované tak, aby oboch partnerov správne pripravili na samotný pôrod a znížili obavy z domácej starostlivosti o novorodenca. Stojí za to analyzovať tieto výhody a v súlade s vašimi možnosťami a očakávaniami urobiť to najlepšie rozhodnutie pre seba.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi