- Kategórie blogu
- Hračky
- Školské potreby
- Detská izba
Potreby do školy a škôlky
Hračky
Vozidlá
Oblečenie
ZÁHRADNÉ HRAČKY
Kočíky a autosedačky
Príslušenstvo a doplnky
Nábytok a dekorácie
Oslavy a večierky
Novinky
Zobraziť všetky novinkyBlog

28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia.
Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post...
čítať celé

28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné.
Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu.
Túto sezónu prišli do detského šatníka.
čítať celé

28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa.
Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
27.02.2023
Prečo stojí za to zdržať sa rozšírenia stravy do 6 mesiacov - vedecké fakty verzus presvedčenia predchádzajúcej generácie
Je to tiež jedna z najkontroverznejších tém popri diskusii o výhodách dojčenia v porovnaní s umelým mliekom a očkovaním. Koľko nenávisti sa prevalilo internetom v súvislosti s rôznymi presvedčeniami je ťažké merať. Preto stojí za to urobiť si vlastný názor na základe aktuálnych medicínskych poznatkov podporených výskumom.
Schémy, odporúčania, tabuľky…
Veľa informácií, hárkov s podvodníkmi, často protichodné, spriemerované, zaokrúhlené a ťažko interpretovateľné. To je to, čo nájdeme v praxi. Alebo rady staršej generácie (matky, tety, babičky) a priateľov, sestier, sesterníc (ak sú v dosahu rozhovoru). K tomu treba prirátať zdravotnícky personál (lekári všetkých odborností, pôrodné asistentky, sestry, dokonca aj fyzioterapeuti) uznávaný ako odborník, mentor v predmete výživa malých dojčiat, pretože majú medicínske vzdelanie. Problémom však je, že okrem vzdelania (ktoré často neposkytuje adekvátnu porciu poznatkov o výžive a vývine dojčiat) títo odborníci neaktualizujú svoje poznatky o aktuálne správy a odporúčania medicínskych autorít. V takýchto podmienkach nie je ťažké cítiť sa stratene a robiť prípadné chyby ovplyvňujúce zdravie dieťaťa v budúcnosti.
Kedy rozšíriť stravu?
Približne od 6. mesiaca, keď dieťa dosiahne zrelosť. Obdobie. Čo znamená zrelosť na rozšírenie stravy?
- Dieťa sedí stabilne, samo nesedí a v sede napríklad v lone rodičov sedí bez potreby podopierania hlavy, chrbta, rúk.
- Dieťa sa samostatne natiahne, uchopí a dokáže si vložiť predmety do úst.
- Reflex vytláčania cudzích predmetov z úst jazykom, typický pre novorodenecké obdobie a rané dojčatá, zmizne.
To je úplné minimum. Prax ukazuje, že len veľmi málo detí spĺňa tieto kritériá vo veku okolo 4 mesiacov (t. j. od 17. týždňa veku). Mnohé deti dosahujú túto zrelosť okolo 5,5 mesiaca života, väčšina až okolo 6., aj to po 6. mesiaci. A to je tiež v rámci normy. Neexistujú ani oficiálne odporúčania na rozšírenie stravy po 4. mesiaci života pre celú populáciu. Hovorí len, že toto je NAJSKORŠÍ moment, od ktorého iné potraviny ako mlieko nepredstavujú riziko pre zdravie dieťaťa. A nezáleží na tom, či je dieťa dojčené alebo kŕmené umelým mliekom. Od roku 2014 platia odporúčania na rozšírenie stravy od 6. mesiaca veku pre dojčené aj umelé deti. Samozrejme s dôrazom na výhradné dojčenie do min. 6 mesiacov veku, čo je optimálny spôsob výživy pre matku a dieťa. Nové jedlá sa zavádzajú ako DOPLNKOVÉ, nie ako náhrada mlieka. Základom stravy dieťaťa do 1 roku má byť mlieko (prírodné alebo upravené)! To môže byť šok pre staršiu generáciu, ktorá rozšírila stravu detí aj po 2 mesiacoch veku. Dovtedy by sa jedlo malo považovať za novú skúsenosť, formu experimentovania, učenia sa a nenahraditeľný prvok celkového rozvoja dieťaťa.
Skvelý spôsob, ako začať s novými jedlami, je BLW. Na túto tému už bolo veľa návodov. V jednom z najobľúbenejších "AlaAntkowe BLW" nájdete nielen množstvo praktických poznatkov, ale aj receptov na zdravé jedlá. "Výber má rád dieťa" alebo
Dôležité sú aj vhodné doplnky, aj keď ich je menej ako pri tradičnom rozšírení stravy (jedlá z dužiny). prvý príbor prispôsobené malým ručičkám sú zaujímavou atrakciou pre dieťa. poháre s prísavkami alebo bambusové (prírodné) misky, Stolička s podnosom ktoré sa ľahko udržiavajú čisté,
Prečo staré odporúčania nie sú prospešné alebo dokonca nebezpečné pre zdravie dieťaťa?
- Novorodenec by mal byť kŕmený na požiadanie: minimálne 8-12-krát denne. Staré odporúčania hovoria o 7 jedlách v prvom mesiaci života, 6 medzi 2. a 4. mesiacom a 5 v nasledujúcich – takéto odporúčania by viedli k výraznému zníženiu tvorby materského mlieka, inhibícii laktácie a následne k podvýžive a dehydratácii dieťaťa. .
- Odporúčania uvádzajú množstvo spotrebovaného mlieka v ml, čo sa pri dojčení ťažko meria (ale nie nemožné). Dojčenie sa má uskutočniť na žiadosť dieťaťa (alebo matky).
Aj pri dojčení neexistuje horná hranica, napr. WHO a PTGHiŻD odporúčajú dojčiť do 6 mesiacov veku a pokračovať v ňom do 2 rokov alebo dlhšie pri zavádzaní nových jedál. A nejde o patológiu. Toto sú oficiálne stanoviská vedeckých spoločností.
Mýty a nesprávne odporúčania
Diétu nepredlžujeme skôr, ani keď:
- Dieťa zle priberá: Doplnkové produkty sú menej kalorické ako mlieko (prsné alebo mm), takže to nie je opodstatnené. Okrem toho by mala byť hmotnosť dieťaťa overená na príslušných tabuľkách (iné pre prirodzene kŕmené deti a iné pre deti s umelou výživou).
- Dieťa má nedostatky, napr. železo (často sa odporúča pridať do stravy potraviny bohaté na železo). Množstvo jedla, ktoré dieťa zje, nemá šancu kompenzovať nedostatky viditeľné v testoch, je jednoducho príliš malé.
- Mama má málo mlieka - to je problém konzultovať s laktačnou poradkyňou, prípadne sa odporúča prikrmovať upraveným mliekom, nie je to jediný dôvod na skoršie rozšírenie jedálnička.
- Dieťa sa zaujíma o jedlá rodičov/súrodencov, naťahuje ruky, radostne kričí- je to prirodzené štádium vývoja a pravdepodobne takto dieťa reaguje aj na mnohé iné situácie , tiež to nie je dôvod na urýchlenie rozšírenia stravy.
- Súrodenci a rodičia dieťaťa mali predĺženú diétu už predtým a sú v poriadku- toto je jedno z najčastejších ospravedlňovaní, za ktorým nenasledujú žiadne racionálne dôvody. Účinky skoršieho rozšírenia stravy zvyčajne nie sú viditeľné a môžu mať menšie účinky, ale v mnohých oblastiach zdravia: tráviace problémy, potravinové alergie, slabá imunita, potravinová selektivita.
Detské telo harmonicky dozrieva: pohybový, tráviaci a imunitný systém dozrieva vo veľmi podobnom čase práve preto, aby sa dokázal asimilovať (vziať do ruky, vložiť do úst), stráviť (správna zrelosť a tesnosť črevných klkov) a využiť ho (v imunitnom systéme) príjem potravy. Nepripravený detský organizmus nemá zmysel vopred zaťažovať.
Ak ste sa stretli so špecialistom, ktorý odporúča niečo iné, ako je uvedené vyššie, prezentujte mu svoju pozíciu (podporujú ju orgány ako WHO alebo PTGHiŻD). Vždy sa tiež môžete poobzerať po inom pediatrovi alebo sestričke, ktorá má aktuálne znalosti.