Prvá návšteva u čerstvých rodičov – ako by mala vyzerať?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Prvá návšteva u čerstvých rodičov – ako by mala vyzerať?
27.02.2023

Prvá návšteva u čerstvých rodičov – ako by mala vyzerať?



Sú rodičia, ktorí sú skvelí v určovaní hraníc, informovaní blízkych, kedy a za akých okolností budú môcť spoznať nového člena rodiny. Väčšina, ale najmä tí mladí ľudia, ktorí sa po prvýkrát stanú rodičmi, nevedia, ako sa správať, a predovšetkým nevedia, čo môžu v novej situácii s malým dieťaťom a hosťami očakávať. Často sa tiež hanbia odmietnuť, nechcú nikoho uraziť, pretože hostia majú dobré úmysly, nakúpili darčeky. Istá dávka zdravého sebectva tu však príde vhod.

1. Návštevy stále v nemocnici vyhradené pre najbližších (manžel, rodičia, prípadne súrodenci)



Pre matku, ktorá sa zotavuje po pôrode, je to mimoriadne náročné obdobie. Fyziológia prvých dní šestonedelia nie je optimistická: maternica sa sťahuje, čo spôsobuje bolesti bruška, popôrodné rany sú čerstvé a bolestivé, prsníky môžu byť bábätkom opuchnuté alebo dokonca poranené. Plus nočná košeľa, papuče a možno ani čas na sprchu. Chcel by niekto z nás hostiť hostí za týchto okolností? Je to trochu trápne. Do miestnosti plnej kvetov a balónov si preto môžete dať zábery ako z amerických filmov o dave hostí s darčekmi na návšteve mladej mamičky. Realita nemocníc je úplne iná, často sú izby spoločné a neposkytujú dostatočné súkromie ostatným pacientom. Ako sa môže cítiť matka, keď sa snaží priložiť si plačúce dieťa k prsníku, keď vedľa postele sedí niekoľko cudzích mužov, napríklad manžel, otec a brat spolubývajúcej. Návštevníci mladých rodičov v nemocnici by mali rešpektovať návštevný poriadok: ochranný odev, návštevné hodiny a časy a hygienické pravidlá (umývanie a dezinfekcia rúk).

Prvé domáce návštevy nemajú konkrétny dátum. Neexistuje žiadna hranica, po ktorej môžete voľne prísť na neohlásené alebo ohlásené návštevy v ten istý deň. Niektorí rodičia budú radi, keď prijmú hostí v prvých dňoch po návrate, iní si radšej počkajú aj 2 mesiace. Ak takúto návštevu plánujete, oplatí sa takúto pripravenosť vyjadriť v blahoželaní alebo pri telefonickom rozhovore, napr.: "Akonáhle budete pripravení, oddýchnutí, rád vás navštívim." Isté pravidlá platia aj pre domáce návštevy.

2. Hygiena na prvom mieste!



Pri vstupe do domu si vyzlečte vrchný odev a obuv a najskôr si choďte do kúpeľne dôkladne umyť ruky. Ak ste chorý, nenavštevujte ho, pretože môžete nakaziť svoje dieťa a/alebo rodičov. Pre hostiteľov nie je nič trápnejšie, ako pripomenúť hosťom, aby si umyli ruky, alebo zrušiť návštevu, pretože hosť je chorý.

3. Dieťa by ste nemali brať do náručia, objímať, dotýkať sa bez toho, aby ste najskôr požiadali o súhlas rodičov.



Najmä mladé matky môžu takéto správanie vnímať negatívne, pociťovať nepohodlie a zlé emócie. To všetko je prirodzené a vyplýva to z obáv o bezpečnosť dieťaťa, hormonálnej búrky a úplne novej situácie, v ktorej sa snaží ocitnúť. V žiadnom prípade nemôžete bozkávať ani dieťa. Ani na hlave, ani na líci, ani na rukách.Je to nehygienické a môže to byť aj nebezpečné pre zdravie a život dieťaťa (napr. prenos vírusu oparu z dospelého na dieťa) .

4. Nepoužívame veľa parfumov (najlepšie ich pred takou návštevou nepoužívať vôbec) a intenzívne voňajúcu kozmetiku



Novorodenca v prvých týždňoch života čaká množstvo nových podnetov. tak či tak. Neznáme pachy môžu spôsobiť úzkosť a dokonca aj plač. Návšteva za takýchto okolností je stresujúca, pre rodičov nepríjemná a môže skončiť prekvapivo rýchlo.

6. Vždy sa oplatí priniesť darček, no nemusí to byť nevyhnutne iná hračka alebo oblečenie



Je veľká šanca, že nevyhovieme potrebám alebo vkusu našich rodičov. Oveľa lepší nápad na darček bude: tkanív. ekologické plienky a Tekutiny na pranie detského oblečenia, sada ekologickej kozmetiky pre dieťa,

7. Nezabúdajte na mamu



Celé tehotenstvo bola stredobodom pozornosti mama, po pôrode sa všetka pozornosť často sústreďuje na bábätko. Pre ženu, ktorej sa práve obrátil svet hore nohami, to môže byť ťažká skúsenosť. Navyše jediné, čo dieťa skutočne potrebuje, je láska jeho rodičov. Nie hračky, nenosené cudzími ľuďmi, ale blízkosť rodičov. Takže možno by bolo lepšie venovať pozornosť potrebám mamy? Kupujete darček len pre ňu a nie pre dieťa? Kytica jej obľúbených kvetov, poukážka na návštevu kozmetičky kedykoľvek alebo jednoducho sada prírodnej ošetrujúcej kozmetiky pre mamičky jej signalizujú, že je stále dôležitá, že na jej potreby sa nezabudlo.

8. Nečakajte tradičnú poľskú pohostinnosť



Od rodičov, ktorí s najväčšou pravdepodobnosťou trpia výrazným spánkovým deficitom a len prestavujú svoju realitu, je ťažké očakávať, že pripravia pre hostí honosnú večeru. Aj keď to majú v úmysle, stojí za to ponúknuť, že vy ako hostia sa o to postaráte. Koláč alebo obľúbený obed prinesený na návštevu nie je faux pas, práve naopak. V tejto situácii je to dôkaz empatie a dobrých úmyslov hostí.

Na záver by som chcel povzbudiť samotných rodičov, aby si stanovili jasné hranice a očakávania. Nie je nič zlé na tom, ak si upresníte, kedy očakávate návštevy, aké darčeky očakávate (možno tie praktickejšie, alebo možno jeden veľký namiesto mnohých drobností), v akom čase sa majú hostia zhromažďovať doma, že nemajú prísť, keď sú chorý alebo hneď po ňom, a aby fajčiaci hostia nefajčili cigarety tesne pred príchodom k vám domov. Jasne vyjadrené očakávania pomáhajú predchádzať nedorozumeniam, sklamaniam a nepríjemným situáciám. Prvé týždne po pôrode sú časom, kedy sa rodičia a dieťa navzájom spoznávajú, nachádzajú sa v nových rolách a konečne spoznávajú nového človeka, svoje preferencie a charakter. Neváhajte a rezervujte si tento čas len pre seba. Tento čas sa už nikdy nezopakuje.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi