- Kategórie blogu
- Hračky
- Školské potreby
- Detská izba
Potreby do školy a škôlky
Hračky
Vozidlá
Oblečenie
ZÁHRADNÉ HRAČKY
Kočíky a autosedačky
Príslušenstvo a doplnky
Nábytok a dekorácie
Oslavy a večierky
Novinky
Zobraziť všetky novinkyBlog

28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia.
Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post...
čítať celé

28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné.
Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu.
Túto sezónu prišli do detského šatníka.
čítať celé

28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa.
Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
28.02.2023
Rozšírenie stravy dieťaťa vo svetle aktuálnych odporúčaní
Čo sa našimi matkami učili, nemáte nič spoločné s tým, ako vyzerá postup na otáčanie nových výrobkov v strave dieťaťa. Stará škola bola veľmi reštriktívna a presná, určovala takmer presné dátumy zapnutia jednotlivých výrobkov a ich objednávky. Súčasné odporúčania výživy sú určite liberálne. Stále sa kladie obrovský dôraz na to, že strava sa včas rozširuje, ale výber výrobkov je do značnej miery ponechaný na vynález rodičov.
Rozšírenie diéty dieťaťa je téma, ktorá trávi viečka mnohým rodičom. Niektoré sú nadšené a iné sú zdôraznené. Bez ohľadu na to, do ktorej skupiny patríte, nezabudnite si prečítať najnovšie odporúčania vedeckých orgánov. Zistíte, že to nie je nič zložité a niet sa čoho báť.
až do akého mlieka?
Okolo 6. mesiaca života sa dopyt dieťaťa po živinách zvyšuje pomerne rýchlo, takže by ste sa mali postupne rozširovať stravou s novými výrobkami . To, samozrejme, neznamená vzdanie sa dojčenia. Vedecké orgány sú v tejto téme konzistentné - dojčenie by sa malo kombinovať s ďalšími jedlami do konca 12 mesiacov. Dieťa (usmernenia Epghan). Neexistujú žiadne vedecké dôvody, ktoré by vám umožnili určiť, kedy by malo dojčenie skončiť. Malo by sa však brať do úvahy, že počas kŕmenia stravy matky musí byť mimoriadne výživa, pretože výroba mlieka spôsobuje zvýšenie dopytu po mnohých živinách, ako je vápnik alebo železo.
Vo výnimočných prípadoch môže ošetrujúci lekár naznačovať, že strava dieťaťa sa bude lepšie rozšíriť rýchlejšie, ale nikdy skôr skôr ako pred 4 mesiacmi. Indikáciou pre takéto rozhodnutie môže byť napríklad zvýšený dopyt po železa v dôsledku nedostatku alebo príliš nízkeho prírastku hmotnosti. V podstate, pre všeobecnú populáciu a úplne zdravé deti sa odporúča čakať s expanziou stravy do veku 6 mesiacov.
Samozrejme, v situáciách, keď zo zdravotných dôvodov nemôžete dojčiť alebo iné prekážky, aby sme zabránili tomuto správaniu, dosahujeme špeciálne prípravy na počiatočnú výživu dojčiat. Nesmiete dať deťom normálne kravské, kozie alebo ovčie mlieko alebo rastlinné mlieko, pretože tráviaci systém a obličky dieťaťa na to nie sú pripravené. Zloženie modifikovaného mlieka sa vyvíja tak, že množstvo bielkovín, tukov, uhľohydrátov a minerálov je optimálne. Materské mlieko samozrejme bude vždy lepším riešením ako upravené mlieko, ale existuje veľa prípadov, keď jednoducho neexistuje žiadne iné riešenie ako náhradná zmes.
Najbežnejšie chyby v výžive dojčiat
Aj keď odporúčania týkajúce sa výživy dieťaťa sú skutočne jednoduché, prieskumné štúdie uskutočňované medzi rodičmi ukazujú, že existujú Veľa chýb v oblasti výživy malých detí. Najbežnejšie sú:
- Príliš rýchle kŕmenie potravín iných ako materské mlieko (pred 4 štvorcovým stupňom),
- Príliš veľa jedál denne (niekedy nad 7 denne),
- Nedostatok suplementácie vitamínu D (viac ako 50% detí ho nedostalo),
- Nesprávna príprava náhradného mlieka (najbežnejší problém sa týka príliš málo zriedenia zmesi),
- Príliš vysoká zásoba šťavy a sladkých čajov v strave (nakoniec by to malo byť iba mlieko a voda).
Preto sa oplatí bližšie pozrieť na pravidlá, ktoré sa uplatňujú pri skladaní diéty dieťaťa a poznať pokyny na zavedenie konkrétnych výrobkov do stravy. Hlavným cieľom výživy dieťaťa je snažiť sa používať iba dojčenie počas prvých 6 mesiacov života. Ženské jedlo vyrobené zdravou a správne vyživovanou matkou pokrýva dopyt dieťaťa po živinách. Jedinou zložkou, ktorá sa musí dopĺňať dojčiacim dieťaťom, je vitamín D.
kalendár alebo pozorovanie?
Súčasné odporúčania Espghan a EFSA tvrdia, že rozšírenie stravy by sa malo začať po dokončení 17 týždňov veku, ale nie neskôr ako v prípade 26. týždeň. Príliš skoro a príliš neskoropoužívanie doplnkových potravín sa neodporúča. Je dôležité pozorovať dieťa. Keď začneme kŕmiť, dieťa:
- musí sedieť bez pomoci (s alebo bez podpory),
- nemali by mať taký silný reflex na vypľúvanie cudzích predmetov z úst (tento reflex je veľmi silný v skoršom období a mal by zmiznúť),
- musí dosiahnuť nervovosvalovú zrelosť, aby mohol ovládať pohyby hlavy a krku.
Je dobré vedieť, že záujem dieťaťa o jedlo a vkladanie prstov do úst nie je dostatočne silným dôkazom toho, že je pripravené na prvé jedlo. Zvyčajne sa pripravenosť jesť tuhú alebo polotekutú stravu objavuje medzi 6. a 8. mesiacom života dieťaťa. Pri počiatočných pokusoch o rozšírenie stravy sa oplatí použiť metódu kŕmenia doplnkovými potravinami po dojčení. Dieťa, ktoré je hladné, je často príliš nervózne a zle znáša nové jedlá. Preto sa prvé jedlá oplatí podávať hneď po mlieku.
Aktualizovaná tabuľka výživy dojčiat
Do 6 mesiacov by mala byť strava hladká (pyré) a 4 mliečne jedlá (samotné mlieko alebo mlieko s kašou). Príklady jedál sú: zelenina (napr. mrkva, zemiak, batát) uvarená a rozmixovaná na hladký krém alebo ovocie (zvyčajne sezónne a lokálne, napr. jablká, hrušky), varené mäso, vajcia, kaša alebo kaša z bezlepkových obilnín . Počas tohto obdobia sa už môžete prvýkrát stretnúť s lepkom. Súčasné odporúčanie hovorí, že lepok by sa mal podávať po 4. mesiaci veku, najneskôr však do jedného roka po narodení. Tieto odporúčania zverejnil ESPHAN v roku 2016.
Už od 7. mesiaca môže byť strava dieťaťa naozaj pestrá. Počet mliečnych jedál možno znížiť na tri denne. Ostatné potraviny môžu nadobudnúť tuhšiu konzistenciu – plynule prechádzame od zamatovej kaše k strúhaným či sekaným jedlám. V tomto období už môžeme bábätku podávať väčšie príkrmy do ruky. Od 7. mesiaca dieťa už môže jesť: kvalitné ryby (zo spoľahlivých zdrojov), celé kúsky mäsa,drážky, chlieb, dobré kvalitný syr, jogurt a prírodný kefír a rozmanitejšie formy zeleniny a ovocia. Problematika kravského mlieka je diskutabilná – teoreticky môžete pridávať malé množstvá kravského mlieka do jedál, no do 12. mesiaca je lepšie sa mu zdržať.
WHO odporúča jesť 2-3 doplnkové jedlá vo veku 4 až 6 mesiacov a zvýšiť na 3-4 jedlá pre staršie deti (7 mesiacov až 2 roky). Ak dieťa prejaví záujem, oplatí sa pridať ešte 1-2 malé občerstvenie vo forme cereálneho produktu, zeleniny alebo ovocia.
Je veľmi dôležité neuvádzať viacero produktov naraz. Najlepšie je podávať nový produkt každé 2-3 dni, aby ste mohli pozorovať reakciu tela na nové jedlo. Prvá expozícia danému produktu by mala byť malá (niekoľko čajových lyžičiek).
Svojmu dieťaťu by ste mali vždy podávať dávku vitamínu D primeranú veku. Poľské odporúčania odporúčajú nasledujúce dávky:
- 400 IU/deň počas prvých 6 mesiacov života,
- 400 – 600 IU/deň od 6. do 12. mesiaca veku dieťaťa (dávka závisí od množstva prirodzených zdrojov vitamínu D v strave dieťaťa),
- 600 – 1 000 IU u detí starších ako 1 rok (dávka upravená podľa telesnej hmotnosti, stravy a ročného obdobia).
Formovanie stravovacích návykov a chuťových preferencií
Počas prvých 2 rokov života dieťaťa by sme sa mali snažiť, aby dieťa vyskúšalo ako čo najviac rôznych potravín. Chuťové preferencie dieťaťa sa v tomto období veľmi intenzívne rozvíjajú. Rovnako je to s averziami. Deti, ktoré sú nútene kŕmené produktom, často prejavujú nedostatok túžby jesť ho v budúcnosti. Dajte svojmu dieťaťu na výber. Dá sa tiež pozorovať, že dojčené deti lepšie reagujú na nové príchute. Môže to byť spôsobené tým, že materské mlieko mení svoju chuť pod vplyvom niektorých prvkov stravy matky (napr. po zjedení cesnaku). Čím pestrejšia bola matkina strava, tým viac chutí dieťa spoznalo počas exkluzívneho kŕmenia mliekom.
Keďže materské mlieko je prirodzene sladké, deti sú zvyknuté na väčšiu toleranciu chuti na sladké. Väčšinu ovocia preto uprednostňujú pred zeleninou a spomedzi zeleniny uprednostňujú sladké ako tekvica, mrkva či batáty. Preto sa oplatí začať rozširovať stravu o zeleninu a keď sa jej sortiment zväčší, približne po dvoch týždňoch začať dávať ovocie bez prerušenia podávania zeleniny. Toto nie je striktné usmernenie, ale len návrh pre rodičov, ktorí chcú, aby ich dieťa akceptovalo rôzne druhy zeleniny.p>
BLW alebo papki?
Systém BLW (Baby Led Weaning alebo ak dávate prednosť poľskému prekladu Bobas Lubi Wybors) je založený o vynechaní štádia podávania kaše a učení dieťaťa samostatne jesť. Na začiatok sa používajú potraviny, ktoré sa dajú ľahko jesť samotné, napríklad husté kaše, kúsky varenej mrkvy, banán alebo mäso. Dieťa sa živí samo a má veľkú slobodu výberu. V ďalšej fáze sa dieťa učí samostatne používať príbor. Metóda BLW formuje neutrálny vzťah k jedlu a má pozitívny vplyv na mechanizmus samoregulácie hladu a sýtosti. Tu nehrozí, že dieťa, ktoré je nejakým spôsobom nútené jesť kašu z lyžičky, si vypestuje nejakú averziu. Žiaľ, BLW môže mať určité nevýhody, pretože týmto spôsobom nie sme schopní kontrolovať reálny príjem, najmä u dojčiat začiatočníkov, ktoré si s jedlom nevedia poradiť samé.
Aj keď má metóda BLW obrovské množstvo fanúšikov, WHO stále odporúča postupne meniť konzistenciu jedál. Samozrejme, konečný výber spôsobu kŕmenia je na rodičovi. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by sa konzistencia jedál mala meniť podľa schémy:
- od 5 do 8 mesiacov - husté kaše, kaša, hladké pyré, potom kaša a pyré s hrudkami
- od 9 do 11 mesiacov – nadrobno nakrájané alebo drvené jedlá z rodinného stola alebo mäkké výrobky podávané do ruky
- od 12 rokov – výrobky z rodinného stola vo forme šitej na mieru zručnosti dieťaťa, môžu sa krájať alebo strúhať, ale nemusia.
Ako vidíte, rozširovanie stravy dieťaťa nie je kvantová fyzika. Nie je sa čoho báť. K téme stačí pristupovať s aktuálnym nadhľadom, veľkou dávkou dôvery a otvorenosti. Používajte prírodné suroviny, neponáhľajte sa, nestresujte sa a len sledujte, ako sa vaše dieťatko zdravo vyvíja. Najdôležitejšie pravidlo znie: "Čo bude dieťa jesť, kedy a ako mu bude jedlo podávať, rozhoduje rodič alebo opatrovník. Dieťa sa rozhodne, či bude jesť jedlo a koľko toho zje. Pamätajte na toto a niektoré z najdôležitejších odporúčaní a všetko pôjde hladko!