- Kategórie blogu
- Hračky
- Školské potreby
- Detská izba
Potreby do školy a škôlky
Hračky
Vozidlá
Oblečenie
ZÁHRADNÉ HRAČKY
Kočíky a autosedačky
Príslušenstvo a doplnky
Nábytok a dekorácie
Oslavy a večierky
Novinky
Zobraziť všetky novinkyBlog

28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia.
Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post...
čítať celé

28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné.
Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu.
Túto sezónu prišli do detského šatníka.
čítať celé

28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa.
Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
28.02.2023
Starostlivosť o pupok bábätka
Pupočný pahýľ
Pupočný pahýľnevyzerá vábne, a preto sa mnohí mladí rodičia boja o toto miesto starať a chcú ho čo najskôr odpadnúť. V priebehu času pahýľ zmení svoj vzhľad. Z elastického, dosť širokého a svetlého, zmení farbu na hnedú alebo dokonca čiernu, stane sa tenkým, vysušeným a tvrdým. Pupočný pahýľ nie je inervovaný, takže starostlivosť o pupok nebude spôsobovať vášmu dieťatku bolesti. Je však dôležité s ním zaobchádzať jemne, aby ste ho neroztrhli príliš skoro.
Úspechom rýchleho oddelenia pupočného pahýľa je prístup k vzduchu. Čím viac prevetráme oblasť pupka, tým rýchlejšie sa zbavíme popôrodného mementa. Pahýľ zvyčajne odpadáva v prvých dvoch týždňoch po narodení. Čas na odpadnutie zvyčajne súvisí s hrúbkou pupočnej šnúry. Čím je hrubšia, tým pomalšie schne. Ak po dvoch týždňoch pahýľ stále neodpadol, kontaktujte svojho lekára, ktorý vás odošle k chirurgovi – po konzultácii môže byť potrebné chirurgické odstránenie.
Pobyt s matkou ihneď po pôrode v systéme rooming-in, časté maznanie koža na kožu spôsobuje, že matka prenáša na dieťa nepatogénnu bakteriálnu flóru, ktorá znižuje riziko infekcie a urýchľuje proces odpadnutie z pahýľa pupočnej šnúry.
Starostlivosť o pupočný pahýľ krok za krokom
Je dôležité, aby sa k pahýľu dostalo čo najviac vzduchu – umožní to rýchle vysušenie zvyškov pupočníkovej šnúry a urýchli ich odpadnutie. Na pupok nedávame žiadny obklad, plienku rozbalíme tak, aby nezakrývala pupok, alebo si vyberieme s špeciálny výrez pupka.
Vyberáme aj oblečenie z prírodných materiálov, aby pokožka mohla voľne dýchať. Oblečenie by nemalo stláčať oblasť pupka, takže kým sa pupok nezahojí, nemali by ste nosiť šortky s gumičkou.
Starostlivosť o pupok začíname vždy dôkladným umytím rúk, aby sme nepreniesli choroboplodné zárodky na bábätko. Hygiena pupka by sa mala vykonávať raz denne.
Vždy pozorujeme kožu okolo pahýľa, aby sme zistili skoré príznaky možnej infekcie.
Pred odpadnutím pupočného pahýľa môžeme dieťatko umyť v mydlovej vode, ale snažte sa ho nenamáčať príliš dlho. Po kúpaní pupok dôkladne osušte. Môžeme použiť antiseptickú tekutinu (vatové tyčinky a dezinfikovať oblasť pňa.sterilné tampóny, alebo Octenisept), ak existuje väčšie riziko infekcie pupka alebo jeho vzhľad vzbudzuje naše pochybnosti. Octenisept nepoužívame priamo na pokožku, ale namáčame ho v nej
Okolie pupka môže niekedy mierne krvácať – je to spôsobené oddelením pupočného pahýľa od kože. Nedávame však žiadne obklady, vtedy môžeme použiť antiseptikum dezinfikovať a vysušiť toto miesto.
Ak pahýľ začne pomaly odpadávať, neodtrhávajte ho. Čakáme, kým sám odpadne.
Podľa najnovších výskumov používanie 70% alkoholu na starostlivosť o pupok neurýchľuje jeho vypadávanie. Na hygienu pňa tiež nepoužívajte horec ani jód.
Čoho by ste sa mali obávať?
Príznaky infekcie, ktoré treba okamžite konzultovať s lekárom:
- edém,
- sčervenanie kože okolo pupka,
- zvýšená teplota kože okolo pupka,
- hnisavý výtok na báze pňa,
- zlý zápach,
- horúčka pri hojení pupka,
- silné krvácanie.