X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Ako kŕmiť vegetariánske dieťa - rady odborníka na výživu
27.02.2023

Ako kŕmiť vegetariánske dieťa - rady odborníka na výživu



Vege automaticky neznamená zdravé. Ak sa dieťa alebo rodič rozhodne, že strava dieťaťa by mala byť vegetariánska, musí brať do úvahy viacero zdraviu prospešných aspektov. Základom je poskytnúť vyvíjajúcemu sa telu potrebné zložky. Druhá vec je plánovanie a tvorba stravy, ktorá bude správne vyvážená, aby sa dodané prvky správne vstrebali a mohli plniť svoje úlohy.

Dobre naplánovaná vegetariánska strava môže uspokojiť nutričné potreby dieťaťa a podporiť jeho správny vývoj – hovorí Małgorzata Gajewczyk, @pani.dietetyk, Akadémia zdravej výživy. – Na čo sa oplatí venovať osobitnú pozornosť, je dostatočný prísun bielkovín, železa a vitamínu C v strave. Dôležitú úlohu zohráva nevyhnutná suplementácia vitamínu D, vitamínu B12 a kyselín Omega 3 rozvoj. Strava musí byť navyše pestrá, farebná a sezónna.

Je upokojujúce vedieť, že toto je jednoduchšie sledovať pri vegetariánskej strave ako pri mäsovej strave. V tom poslednom je, žiaľ, často základ mäso a údeniny či klobásy, párky, kabanos – najčastejšie spracované potraviny, plné nezdravých tukov. Zároveň sa zabúda na zeleninový príkrm, pri ktorom sa často neobjaví zdroj vlákniny a v dôsledku toho môže dieťa rýchlo dostať nedostatok dôležitých mikroživín. V prípade vegetariánskej stravy sa nedostatky vyskytujú najmä v dôsledku nedostatku živočíšnych tukov. Našťastie sa dajú pomerne ľahko nahradiť zdravými, rastlinnými ekvivalentmi. Prečítajte si tiež Nutričná podpora pre anemické dieťa


Pre deti, najmä tie mladšie ako 3 roky, môže byť dobrou voľbou flexitariánska strava. Jedálny lístok je tu založený prevažne na produktoch rastlinného pôvodu, príležitostne k mäsu a rybám. Hlavným predpokladom je výber produktov, ktoré sú čo najmenej spracované.

Výživové potreby dieťaťa



Deti majú rôzne výživové potreby v závislosti od veku. Základom by mal byť vždy zdravý proteín, ktorý je stavebným kameňom okrem iného aj kostí a je nevyhnutný pre rast. Aby sa však bielkovina dobre vstrebala, musia ju sprevádzať zdravé tuky, ktoré sú zároveň nositeľmi vitamínov. Aby telo malo energiu na spracovanie bielkovín a tukov, sú potrebné sacharidy.

Zistite: Vegetoddler – potrebuje vaše bábätko alebo batoľa jesť mäso?

Päť jedál denne by malo obsahovať rôzne produkty vrátane tých, ktoré budú mať vysokú energetickú hustotu, inými slovami, dodajú vyvíjajúcemu sa telu veľa kalórií. Medzi takéto vysokokalorické, no zdravé produkty patria slnečnicové semienka, tekvicové semienka, sezamové semienka, ľanové semienka, olejnaté ovocie ako olivy či avokádo, ale aj orechy, rastlinné oleje, tofu, vaječný žĺtok, ktorý tiež poskytuje veľké množstvo železa – a plnotučné výrobky mlieko – zdroj vápnika, ktorý je pre dieťa taký dôležitý.

Kombinovanie v kockeVýberom produktov z rôznych skupín rastlinnej výživy minimalizujeme riziko nedostatkov. A tak – v produktoch odvodených zo strukovín máme veľa bielkovín, vitamínov skupiny B, nájdeme aj vápnik, fosfor, železo, horčík, jód a draslík. Sója, cícer, šošovica, fazuľa či hrach sú prírodné, rastlinné ekvivalenty mäsa. Na to, aby sa zložky z nich dobre vstrebali, je potrebná vláknina a tú nájdeme v cereálnych výrobkoch, najmä celozrnných. Mliečne výrobky dodajú telu bielkoviny, vápnik a vitamíny skupiny B. Do jedálnička dieťaťa sa oplatí zaradiť aj orechy a semienka, napríklad chia, ale aj koreniny, napríklad korenie, ktoré obsahuje antioxidanty. Kuchynská soľ by sa mala nahradiť výrazom Himalájska soľ. Málokto vie, že poskytuje množstvo potrebných minerálov – zinok, meď, horčík, vápnik a mnoho ďalších (vyše 80!).

Ako zvýšiť biologickú dostupnosť potrebných mikroživín?



Prítomnosť určitých zložiek v určitých produktoch je jedna vec a ich biologická dostupnosť je iná. V prípade vegetariánskej stravy sa môže znížiť napríklad nedostatkom tukov, čo vedie k tomu, že sa daná zložka zle vstrebáva. Dôležitá je aj správna príprava jedla, ktorá zvyšuje prísun potrebných ingrediencií a uľahčuje ich tráviaci proces. Napríklad namáčanie strukovín alebo varenie v pare, čo je jeden z najzdravších druhov prípravy jedla. Oplatí sa zaujímať aj o to, čo s čím kombinujeme.
  • Paprika a kurkuma v kombinácii s celozrnnými cestovinami a olejom s komplexom omega-3 mastných kyselín (ľanové semienko, orechový olej) poskytnú vášmu dieťaťu jedno z kompletných jedál.
  • Cilninové produkty kombinujeme s mliekom (napr. obľúbené ovsené vločky), syrom, fazuľou, sójou (vyberte si tú neupravenú).
  • Zeleninu je dobré podávať s krúpami, napríklad s jednou z obľúbených krúp u detí, t. j. s bulgurom. Aby sa vitamíny z nich lepšie vstrebali, oplatí sa podávať s vajíčkami, ryžou.

Nedostatok vitamínu B12 vo vegetariánskej strave



Vegetariánska strava je primárne spojená s nedostatkom vitamín B12 (kobalamínu), ktorý je potvrdený mnohými štúdia. Žiaľ, rastlinná potrava, ani tá najrozmanitejšia, nie je jej dostatočným zdrojom. Príliš malý prísun tohto vitamínu môže mať za následok dokonca veľmi vážne neurologické problémy. Preto ho treba doplniť. Toto by mali robiť aj vegetariáni počas tehotenstva a dojčenia. Kobalamín sa nachádza v mliečnych výrobkoch, bohužiaľ v malom množstve.


Štúdia na vzorke 46 detí, ktorú uskutočnila Pediatrická klinika Children's Memorial Health Institute, preukázala vzťah vegetariánskej stravy s horizontálnym IQ u detí. Tí, ktorí držali správne vyváženú vegetariánsku stravu, mali vyššiu mieru ako ich kolegovia s mäsovou stravou.

Železo vo vegetariánskej strave



Nízka hladina vitamínu B12 v tele vegetariánov súvisí aj s nedostatkom železa. Negatívna bilancia tejto zložky má za následok poškodenie sliznice žalúdka a čriev a tým aj ťažkosti so vstrebávaním okrem iného kobalamínu. Nedostatok železa môže tiež viesť k zníženiu rýchlosti rastu, ako aj k problémom so správaním a vzdelávaním.

Rastlinné produkty obsahujú železo v nehémovej forme, ktorá je ťažko dostupná pre správnu absorpciu v ľudskom tele – hovorí Barbara Dynowska, dietológ pre deti a dospievajúcich. – Inhibítory, ktoré bránia vstrebávaniu železa, zahŕňajú: fytáty, vápnik, vlákninu, čaj, kávu, kakao. Vitamín C, ako aj organické kyseliny prítomné v ovocí a zelenine majú veľký vplyv na správne vstrebávanie tohto typu železa.

Ak má mať dieťa úžitok z vegetariánskej stravy, treba pamätať na to, že prísun železa by sa mal zvýšiť v pomere k tradičnej stravy 1,8-krát. V závislosti od veku dieťaťa je to:
  • 6 mesiacov – 1 rok – 19,8 mg,
  • 1-3 roky – 12,6 mg,
  • 4 – 10 rokov – 18 mg,
  • 10 – 12 rokov – 18 mg (dievčatá po prvej menštruácii – 15 mg),
  • 13-18 rokov – 21,6 mg chlapci a 27 mg dievčatá.


Najlepším zdrojom železa vo vegetariánskej strave sú orechy, rastlinné oleje, olivy, avokádo, vaječný žĺtok.


Vegetariánstvo a vegánstvo sú dva rôzne spôsoby stravovania. V prípade vegánstva sa vzdávame každej živočíšnej potravy, a teda aj mliečnych výrobkov či vajec. Základom je zelenina a ovocie, ako aj rastlinné oleje. V prípade vegetariánstva vylučujeme mäso a ryby.

Poznámky od pediatra-dospievajúceho dietológa



Výživa vegetariánskeho dieťaťa môže byť pozitívna, ale existuje niekoľko vecí zvážiť. Barbara Dynowska, certifikovaná dietologička pre deti a dospievajúcich, upozorňuje na niekoľko ďalších problémov, ktoré uvádzame ako dôležité body, ktoré si treba zapamätať.
  1. Niektorí vegetariáni, vegáni môžu mať nižší prísun vápnika, zinku, vitamínov D a B12 alebo omega-3 mastných kyselín s dlhým reťazcom, ako aj bielkovín, ktoré pochádzajú z produktov, ktoré sú ťažko stráviteľné (strukoviny alebo obilniny) , preto môže byť dopyt po tejto zložke mierne vyšší ako odporúčaný denný príjem. Obilniny sú chudobné na lyzín. Dôležité je konzumovať pestrú rastlinnú stravu v súlade s odporúčanými normami výživy zásobujúcej energiu.
  2. Ak strava neobsahuje ryby ani vajcia, je chudobná na omega-3 mastné kyseliny (EPA, DHA), ktoré sú dôležité pre správne fungovanie kardiovaskulárneho systému. Kyselina linolénová (ALA) môže byť získaná z iného zdroja, napríklad zavedením ľanových semien, vlašských orechov, repkového oleja alebo sójových bôbov do stravy. V dôsledku premeny ALA vznikajú EPA a DHA.
  3. Ďalšou zložkou vo vegánskej strave nižšou, ako by sa malo z produktov prijímať, je zinok, pretože fytáty viažu zinok. Predpokladá sa, že živočíšne bielkoviny uľahčujú vstrebávanie zinku.
  4. Vápnik, ktorý sa nachádza v mnohých rastlinných potravinách, sa dobre vstrebáva zo zelenej zeleniny s nízkym obsahom šťavelanu (kel, krížová zelenina).
  5. Vegáni, ktorí nekonzumujú jódovanú soľ alebo iné potraviny obohatené jódom, môžu mať nedostatok.
  6. Vitamín Dje nevyhnutný pre vývoj aj udržanie kostí. Preto akákoľvek vegánska alebo iná strava pre dojčatá alebo malé deti musí byť absolútne vedená pod dohľadom dietetického poradenstva. Spájajú sa s vysokým rizikom nedostatku najmä vitamínov B12 a D, železa, vápnika a omega 3 kyselín – zložiek nevyhnutných pre správny vývoj a fungovanie organizmu. Takéto vegetariánske batoľa by malo byť starostlivo a individuálne vybrané so správne vyváženým výživovým plánom a vybavené suplementáciou primeranou veku.
  7. Niektorí vegetariáni a vegáni môžu mať nedostatok vitamínu B12. Vegetariánska alebo vegánska strava doplnená o kyselinu listovú môže zakryť nedostatok tohto vitamínu, takže stav, ktorý sa neodhalí, kým sa neobjavia neurologické príznaky, môže byť zdraviu nebezpečný.
  8. Pre deti je veľmi prospešné dojčiť sa čo najdlhšie. Matka vegánskeho alebo vegetariánskeho dieťaťa by mala už od tehotenstva dopĺňať vhodné vitamíny a kyseliny. Vhodné znalosti a starostlivosť špecialistov v oblasti výživy zaručuje správny psychomotorický a emocionálny vývoj každého dieťaťa.


Vegetariánska strava zahŕňa stále viac ľudí, ktorí sa o nej vedome rozhodujú, pričom si všímajú jej prínosy pre zdravie. V prípade detskej výživy môže správne vyvážený vegetariánsky jedálny lístok znížiť riziko obezity a súvisiacich ochorení či stavov, ako aj porúch držania tela.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi