X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Ako naučiť dieťa vyrovnať sa s neúspechmi?
27.02.2023

Ako naučiť dieťa vyrovnať sa s neúspechmi?Schopnosť vyrovnať sa s ťažkosťami a zlyhaniami závisí od mnohých faktorov vrátane osobnosti. Preto sa s tým niektoré deti mimoriadne ťažko vyrovnávajú, hoci rodičia robia všetko preto, aby ich podporili. Je to však blízky vzťah s rodičom a jeho postoj, ktorý najsilnejšie formuje spôsob, akým sa dieťa v budúcnosti vysporiada s neúspechmi.

Dieťa, rodič a zlyhanieO zlyhaní zvyčajne hovoríme, keď sa nám nepodarí dosiahnuť zamýšľaný cieľ. Preto jeho prežívanie silne súvisí s tým, aké ciele si človek kladie a či v rôznych situáciách vidí jeden cieľ alebo možno viac. Veľmi dôležitá vec, ktorú môžu rodičia naučiť svoje deti, je vízia života, ktorá nie je nikdy zameraná na jeden cieľ, ale na viacero, pričom jedným z najdôležitejších je sebarozvoj. V takejto situácii , aj keď niektorá zamýšľaná akcia zlyhá, stále môžete povedať: Nepodarilo sa mi urobiť X, ale naučil som sa Y, a to je pre mňa veľmi cenné.

Deti sa to môžu naučiť sledovaním dospelých, ktorí to vidia a konajú týmto spôsobom, a keď im rodičia kladú reflexívne otázky, ako napríklad: Ako ste sa cítili, bavili ste sa počas kurzu? Čo ste sa naučili? dáva vám to?

Ľudia, ktorí najviac zažívajú zlyhania, sú tí, ktorí hľadajú zdroj sebaúcty v úspechoch, pretože keď sa niečo pokazí, ich sebavedomie okamžite klesne. A čo viac, na to, aby si ju zvýšili, musia čo najskôr dosiahnuť niečo, čo im umožní hodnotiť sa vysoko. V takejto situácii sa pocit zlyhania a úspechu stáva šialenou horskou dráhou. Čo môže rodič urobiť pre dieťa, aby si týmto neprešlo, je nepochváliť ho, ani ho ubezpečiť, že to zvládne. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia to na dieťa často vyvíja ešte väčší tlak, aby to dosiahlo.

Lepším riešením je prestať dieťa súdiť, vzdať sa chvály a kritiky a namiesto toho ho pozorne a vrúcne sprevádzaťa bezpodmienečne akceptovať. Dieťa, ktoré sa cíti milované a prijímané také, aké je, sa oveľa menej bojí zlyhania a oveľa menej ho neúspech postihne ako dieťa, ktoré cíti, že potrebuje úspech, aby potešilo rodiča.

Ako pomôcť dieťaťu, ktoré ťažko znáša neúspechy?Stáva sa, že napriek neodsudzujúcemu, podporujúcemu a vrúcnemu rodičovskému prístupu niektoré deti znášajú veľmi ťažko, keď sa niečo pokazí. K tomu často dochádza už v predškolskom období. Takéto deti môžu byť veľmi frustrované, keď nevedia niečo nakresliť, postaviť alebo povedať. Niekedy sú tak nervózni, že sa úplne vzdajú pokusov o danú činnosť.

Je niekoľko spôsobov, ako pomôcť dieťaťu, ktoré sa tak ťažko vyrovnáva so zlyhaniami. Stojí za to byť empatický, sprevádzať ho v jeho frustrácii a akceptovať jeho emócie. Tiež je dobré nechať mu voľnosť a netlačiť na neho, aby sa vrátil k nejakej činnosti, ak nechce. Je bežné, že deti prestanú robiť veci, pretože majú pocit, že sú pre nich stále príliš ťažké, a vrátia sa k nim po určitom čase (niekoľko dní, týždňov alebo mesiacov), keď na to budú pripravené , robiť ich. V takýchto situáciách veľmi pomáha nemať žiadny nátlak, úsudok ani výhovorky zo strany rodičov.

Čo môže rodič urobiť pre dieťa v takejto situácii, je podporiť ho zaujímavým rozhovorom. Namiesto okamžitej pomoci si môžete vypočuť, čo dieťa chcelo urobiť, čo bolo preňho ťažké, čo nevyšlo, či má iné nápady na riešenie problému. Týmto spôsobom , dieťa nielen podporuje, počúva, pomáha upokojiť sa, ale aj učí hľadať riešenia. Sú však aj momenty, kedy stojí za to pomôcť dieťaťu s tým, čo je pre neho príliš náročné na to, aby pokračovalo v tom, čo si naplánovalo. To mu ukazuje, že požiadať o pomoc nie je zlyhanie.


Zvládanie skutočnosti, že niečo nejde, deti môžu praktizovať v bezpečných podmienkach so svojimi rodičmi, hrajú napríklad rôzne hry. Môžu to byť počítačové hry, napríklad "Bob Snail" a Board. Najjednoduchší "Super farmár"), pretože ukazujú, že úspech nie vždy závisí od vôle, zručností alebo úsilia človeka. "Kosti", ,
alebo obyčajné "hádanky" vytvárajú situácie, ktoré vedú k učeniu, že niekedy sa musíte pokúsiť niečo urobiť niekoľkokrát skôr, ako uspeje.
Náhodné hry sú tiež dobré , napríklad, počas ktorých hodí kosti (

História čítania je tiež veľmi užitočná pre mnoho detí. To je o zlyhaniach a o ich pozeraní na lekcie. príbehy o mravčiarovi Olsson a Thore, ako aj rôzne rozprávky. Franklin seriál, "Pippi Stocking" alebo "Winnie the Pooh", seriál "Cesta do El Dorada". Medzi knihami fungujú dobre: "Kde je Nemo?" alebo Existuje tiež veľa príbehov, v ktorých sa hrdinovia napriek nepriazniu konečne dostanú k cieľu - alebo neprichádzať, ale zistiť, že sú stále šťastní a spokojní. Krásny film na túto tému je
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi