- Kategórie blogu
- Hračky
- Školské potreby
- Detská izba
Potreby do školy a škôlky
Hračky
Vozidlá
Oblečenie
ZÁHRADNÉ HRAČKY
Kočíky a autosedačky
Príslušenstvo a doplnky
Nábytok a dekorácie
Oslavy a večierky
Novinky
Zobraziť všetky novinkyBlog

28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia.
Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post...
čítať celé

28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné.
Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu.
Túto sezónu prišli do detského šatníka.
čítať celé

28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa.
Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
27.02.2023
Ako neprehriať dieťa na jeseň a v zime?
Prehrievanie je veľmi nepriaznivý jav od prvých dní života dieťaťa. Prehriati novorodenci sú apatickí, neradi sajú prsník alebo ho sajú príliš krátko, nebudia sa na ďalšie kŕmenie. Prehriatie dojčiat a starších detí negatívne ovplyvňuje ich imunitný systém, pohodu a zhoršuje kvalitu spánku. Príliš vysoká okolitá teplota zosilňuje prejavy alergií a atopickej dermatitídy.
Prechádzky
Nie je zlé počasie na prechádzku. Je tam len nevhodné oblečenie. Rodičia by sa týmto pravidlom mali riadiť už od prvých týždňov života dieťaťa. Chôdza by mala byť povinnou výbavou každého dňa. V prípade nechodiacich detí, sediacich alebo ležiacich v kočíku platí pravidlo obliecť si o jednu vrstvu viac ako rodiča za jednu treba považovať aj deku alebo inú prikrývku kočíka vrstva. Deti, ktoré už chodia alebo behajú, by mali byť oblečené rovnako ako my alebo na cibuľu, aby sme v prípade vysokej fyzickej aktivity (bicyklovanie, beh) mohli vyzliecť jednu vrstvu.
Pri kúpe oblečenia sa oplatí vyberať oblečenie z prírodných materiálov: bavlna, merino vlna. Príliš teplé oblečenie alebo oblečenie z umelých, ne priedušné materiály (ako polyester) podporujú prehrievanie a potenie. Mokré oblečenie ochladzuje telo oveľa rýchlejšie a uľahčuje vírusom a iným patogénom preniknúť do tela a vyvolať infekciu. Navyše, prehriate deti pociťujú nepohodlie, sú mrzuté, neochotné využívať atrakcie. Nikto sa necíti dobre, keď je mu teplo alebo je nepohodlné, pretože oblečenie je príliš hrubé. Navyše deti, ktoré sú zvyknuté na chlad, lepšie znášajú nízke teploty. Tí, ktorí si na jeseň a v zime neužívajú voľné hry vonku, vtedy častejšie ochorejú a horšie znášajú tieto choroby. Netreba zabúdať ani na to, že kontraindikáciou chôdze je iba horúčka alebo antibiotická terapia.Chôdza sa veľmi odporúča na zvlhčenie dýchacích ciest a uľahčenie dýchania dieťaťa.
Je to tiež dobrá príležitosť na kalenie, t. j. kontrolované vystavenie nízkej teplote. Začnite tým, že dieťaťu počas chôdze na pár minút zložíte klobúk. Ak je to možné, nechajte svoje dieťa dotýkať sa snehu alebo mokrej trávy bosými nohami. Nezakazujte skákanie v kalužiach alebo hranie sa v daždi. Investujte do pláštenky alebo nepremokavých nohavíc a uvidíte, koľko zábavy si vaše dieťa môže užiť pri hraní v takýchto podmienkach. Je to určite lepšia investícia do zdravia vášho dieťaťa ako umelé doplnky stravy. zateplené čižmy do dažďa,
Zábava doma
Doma sa oplatí postarať sa aj o teplotu a zvlhčovanie vzduchu. Na dennej báze by teplota cez deň nemala presiahnuť 22 stupňov Celzia. Dieťa by malo byť oblečené ako dospelí a ak je to možné, malo by mať bosé nôžky, ktoré nielen temperujú organizmus, ale priaznivo vplývajú aj na psychomotorický vývoj dieťaťa. Vzduchové kúpele, teda vyzliecť dieťa a nechať ho niekoľko minút voľne sa hrať, sú vítané. To sa dá urobiť počas výmeny plienky alebo pred kúpeľom alebo možnou gymnastikou doma.
bavlnený, nezaväzovací nánožník (na zimu sa vyhýbame hrubým verziám) alebo nánožníku. Väčšie deti by mali mať len pyžamko a možnosť prikryť sa tenkou perinou alebo bavlnenou prikrývkou. Veľmi dôležitý je materiál, z ktorého je poťah vyrobený, pretože umelý polyester je nepriepustný pre vzduch a podporuje prehrievanie. Na noc deťom ponožky nedávame. Každý deň je potrebné vetrať detskú spálňu a miestnosti, v ktorých sa zdržiavajú. V noci by teplota v miestnosti, kde dieťa spí, nemala presiahnuť 18 stupňov. Dieťaťu postačí bavlnené pyžamo. Bábätká sa dajú priložiťProsperitu bábätka je príliš teplo alebo zima, overíme dotykom na krk: zima znamená podchladenie, teplo alebo spotenie znamená, že je dieťaťu príliš teplo. Studené ručičky, nožičky resp. nos nie sú príznakom podchladenia a nezrelosti obehového systému a nie je dôvod dávať dieťaťu v takejto situácii ďalšie oblečenie alebo ponožky.
Temperovanie
Nikdy nie je neskoro ani priskoro na temperovanie. Stačí sa pozrieť na deti v Škandinávii v Anglicku. Na severe sú veľmi obľúbené jasle, škôlky a lesné školy, kde je väčšina tried aaktivity vrátane jedla a zdriemnutia sa odohrávajú vonku. V Poľsku máme k takýmto zvykom ďaleko, najmä preto, že máme kult obliekania dieťaťa čo najteplejšie. Každé dieťa s holou hlavou pri teplote pod 10 stupňov si skôr či neskôr vypočuje zdvorilých ľudí na prechádzke pýtať sa na čiapku. Vo Fínsku je veľmi obľúbeným rodinným rituálom striedanie sáun a studených kúpeľov. Užijú si z nej aj niekoľkomesačné dojčatá, vďaka čomu je ich telo lepšie prekrvené, posilňuje sa obehový systém a formuje sa imunitný systém.
Bábätká zvyknuté na chlad lepšie zvládajú nízke teploty na jeseň a v zime. Otužovanie môže začať pravidelnými, dlhými prechádzkami a zdriemnutím vonku. Doma vzduchové kúpele, nahá gymnastika a kúpele v chladnejšej vode alebo kúpele končiace striekaním studenej vody podporia imunitný systém dieťaťa od prvých mesiacov života. Temperovaniu sa treba vyhýbať, keď je dieťa choré a začína sa okolo 1. -2 týždne po ukončení antibiotickej liečby. Nakoniec stojí za to dôverovať svojmu vlastnému dieťaťu a naučiť ho jasne vyjadrovať svoje vlastné pocity. Násilné nasadzovanie čiapky alebo rukavíc, keď dieťa jasne komunikuje, že mu nie je zima, je nielen neslušné, ale aj zle ovplyvňuje sebavedomie a nezávislosť dieťaťa.
Ak je vaše dieťa často choré, plače alebo má problémy so spánkom a vám dochádzajú nápady, čo je príčinou, môžete do svojho života začleniť vyššie uvedené návrhy a návyky. Určite neublížia a je veľká šanca, že zlepšia vašu imunitu a priaznivo ovplyvnia zdravie celej rodiny.