X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Ako podporiť imunitu počas tehotenstva?
27.02.2023

Ako podporiť imunitu počas tehotenstva?



Tehotenstvo nie je choroba - tak sa hovorí. Toto však nie je čas, kedy je žena v najlepšej kondícii. Väčšinou sa testuje odolnosť tela, čo môže potvrdiť každá mamička. Niet sa čomu čudovať, veď jedno telo je zodpovedné za to, aby boli dvaja ľudia zdraví. Nie je tomu inak ani s imunitným systémom, ktorý môže byť v tehotenstve oslabený a prípadné infekcie, aj triviálne, sezónne, môžu trvať aj dvakrát dlhšie. Prechladnutie, teda infekcie horných dýchacích ciest, síce nie sú pre vyvíjajúce sa bábätko nebezpečné, no mamičke vedia dať poriadne zabrať, najmä ak trpí inými neduhmi typickými pre tehotenstvo. Ako sa teda starať o svoju imunitu počas tehotenstva? Nižšie nájdete pravidlá, ktoré sa oplatí zaviesť do vašej každodennej rutiny.

Diéta pre imunitu v tehotenstve



Počas tehotenstva zohráva strava obrovskú úlohu pri udržiavaní zdravia a správnom vývoji dieťaťa. Budúca mama by nemala jesť za dvoch, ako hovorievali naše staré mamy, aleza dvoch. To znamená, že porcie by nemali byť dvojité, ale dobre vyvážené, aby vyhovovali náročným potrebám ženského tela. Špecialisti tvrdia, že najlepšie je jesť 4-5 jedál denne s odstupom 3-4 hodín. Výhrevnosť jedál sa s nasledujúcimi trimestrami zvyšuje o:
  • 85 kcal v prvom trimestri,
  • 285 kcal v druhom trimestri,
  • 475 kcal v treťom trimestri.


Možno nemusíte byť prísni, pokiaľ ide o počet kalórií, viac informovanosti. Obezita, ktorá sa v tehotenstve môže vyskytnúť, má vplyv aj na imunitu a určite aj na pohodu a následne na kvalitu a priebeh pôrodu, ako aj na obdobie po pôrode.

Plánovanie jedla zohráva kľúčovú úlohu pri podpore vášho imunitného systému. Na prvom mieste by mala byťzelenina a ovocie ako hlavný zdroj vitamínov a minerálov, napr.:


  • červená paprika, čierne a červené ríbezle, kivi, citrusy, petržlen, jahody ako zdroje vitamínu C,


  • mrkva, tekvica, špenát, marhule, mango, figy ako zdroje betakaroténu,


  • petržlenová vňať, cvikla (môže byť mrazom sušená cvikla ako prídavok do smoothies alebo ovsených vločiek), zelená listová zelenina, figy ako zdroje železa, ktoré treba jesť v sprievode vitamínu C, pretože sa potom ľahšie vstrebáva a zabraňuje anémii.


diéta pre imunitu v tehotenstve

Produkty podporujúce imunitu najmä v jesennom a zimnom období sú samozrejme kyslé uhorky, ktoré okrem vitamínu C obsahujú prírodné probiotiká, ktoré sú z veľkej časti zodpovedné za imunitu.citrónová šťava, teda obľúbené, používané na generácie vecí, ktoré sa v kuchyni nájdu. Pitie teplých domácich vývarov, ako aj konzumácia dostatočného množstva vody má tiež pozitívny vplyv na schopnosť organizmu bojovať s vírusmi. Nezabudnite na cesnak a cibuľu, ktoré sa považujú za prírodné antibiotiká, a

Ďalšími dôležitými pre imunitu sú omega 3 mastné kyseliny, ktorých zdrojom sú morské ryby, ako aj vitamín D, železo a kyselina listová, ktoré sa zvyčajne dopĺňajú počas tehotenstva. Suplementáciu je však potrebné konzultovať s lekárom a diétu, ak spôsobuje problémy (napr. ťažkosti so skladaním jedál, nadmerné alebo nedostatočné priberanie, potravinové alergie), konzultovať s odborníkom, napr. ako dietológ. Toto je obzvlášť dôležité, ak máte cukrovku 1. typu alebo gestačný diabetes. Podporiť sa môžete aj rôznymi sprievodcami či kuchárskymi knihami pre nastávajúce mamičky. Mnohé ochorenia, ako je tehotenská cukrovka alebo vysoký krvný tlak, ale aj zápcha a pálenie záhy, sa liečia diétoua správne stravovacie návyky.

Vzhľadom na aktuálne hrozby SARS-CoV-2 je dôležité ohrievať jedlá domin. 60 stupňov počas 30 minút,v ktorých koronavírus zomrie. Ak vaše jedlo pozostáva zo surových potravín alebo iných potravín, ktoré nie je potrebné tepelne upravovať, je dôležité, aby pochádzali zo spoľahlivých zdrojov a aby sa zelenina a ovocie dôkladne umyli v teplej vode. Pred prípravou jedla alebo jedenímje potrebné umyť si ruky v teplej vode s antibakteriálne mydlo.

Suplementácia imunity počas tehotenstva



Jediný doplnok, ktorý si môžete alebo by ste si mali kúpiť a začať užívať hneď, ako máte podozrenie alebo plánujete otehotnieť, je < div id="112">, ktorý je určený na zníženie rizika defektov neurálnej trubice. Ostatné vitamíny a minerály by vám mal predpísať lekár alebo pôrodná asistentka (hoci sú dostupné bez receptu pre kohokoľvek v lekárňach či drogériách) a najlepšie po vyšetrení hladiny vitamínov a minerálov v tele matky. Užívanie rôznych vitamínových prípravkov môže spôsobiť zdvojnásobenie vitamínov a následne ich nadmernú konzumáciu, ktorá tiež nie je zdraviu prospešná. Zatiaľ čo vitamín C sa neukladá a jeho nadbytok sa vylučuje napríklad močom, predávkovanie vitamínom D môže viesť k ukladaniu vápnika v srdci, tepnách alebo obličkách, ako aj k narušeniu nervového systému a funkcie srdca.

Fyzická aktivita počas tehotenstva



aktivita pohybová aktivita a imunita v tehotenstve

Počas fyziologického tehotenstva sa odporúča pohyb. Nie je len prvkom prevencie nadváhy, ale zlepšuje aj fungovanie celého organizmu, vrátane dýchacieho, obehového a svalového systému. Šport, najmä vo voľnej prírode, umožňuje okysličenie organizmu, priaznivo ovplyvňuje aj odbúravanie stresu a napätia (ktoré sú jednou z najčastejších príčin poklesu imunity).

Podobne ako u novorodencov a dojčiat sú súčasťou podpory imunitného systému aj pravidelné prechádzky. Lekári hovoria o približne 30 minútach miernej fyzickej aktivity denne. Môže to byť chôdza, bicyklovanie, joga, plávanie alebo dokonca jogging. Existujú vedecké dôkazy, že aj ženy, ktorým hrozí predčasný pôrod, by mali udržiavať miernu a pravidelnú fyzickú aktivitu. Ležanie a odriekanie predchádzajúcich aktivít neprispieva k dlhšiemu udržaniu tehotenstva, naopak častejšie dochádza k predčasným pôrodom.


Viac o odporúčanej fyzickej aktivite počas tehotenstva si môžete prečítať v tomto článku:

Otužovanie organizmu a imunita organizmu



Otužovanie organizmu nie je vždy plávanie a ľadové kúpanie (hoci tehotné ženy môžu robiť také veci, ak predtým pravidelne plávali a necítili veľké nepohodlie). Otužovanie v tehotenstve je dokonca každodenná prechádzka za každého počasia, krátka prechádzka bosými nohami v snehu či teplé a studené sprchy, ktoré sú určené aj na spevnenie pokožky napríklad okolo stehien či zadku. Netreba sa báť, že by dieťa pociťovalo nepohodlie súvisiace s chladom – telo matky ho ako teplokrvného cicavca pred ním účinne chráni. Otužovanie je určené na "trénovanie" imunitného systému reagovať na rôzne poveternostné podmienky, vrátane napríklad krátkodobého podchladenia.

Pravidelné lekárske prehliadky a návštevy v tehotenstve



Tehotenstvo je obdobie, kedy sa rôzne ochorenia môžu buď prejaviť, alebo predtým potlačené – vrátiť sa. Je dobré, aby lekár alebo pôrodná asistentka, ktorá sa zúčastňuje tehotenstva, vedela o vašom celkovom zdravotnom stave a anamnéze. Majú utorokDávame vám možnosť poslať nás k špecialistom na prípadné dodatočné testy. Stáva sa tiež, že stav a stav chrupu sa zhoršuje, a preto je potrebná kontrola u zubára. Ošetrenie zubov s použitím anestézie a čistenia zubov od zubného kameňa, ktorý je jednou zo základných príčin kazu, nemá žiadne kontraindikácie. Neliečené dutiny či veľký zubný kameň môžu byť príčinou nespozorovaného zápalu, ktorý môže byť jednou z príčin predčasného pôrodu.

Psychické zdravie je rovnako dôležité ako fyzické, no stále sa veľmi podceňuje. Zhoršenie či kolísavosť nálad býva obviňovaná na pleciach búrky hormónov, zatiaľ môže byť príznakom depresie. Tehotenstvo je preto vhodný čas na to, aby ste sa postarali o emócie a zášlite k psychológovi na pohovor. Psychoterapia je dôležitým prvkom v prevencii popôrodnej depresie a umožňuje zmierniť príznaky depresívnej nálady po pôrode.


Viac o popôrodnej depresii si môžete prečítať tu:

Očkovanie v tehotenstve – ktoré sa oplatí absolvovať?



V poslednom čase je populárna téma očkovania tehotných žien. Vakcíny odporúčané nastávajúcim mamičkám - očkovanie proti chrípke a čiernemu kašľu - sú nepochybne bezpečné a chránia matku aj dieťa v prvých mesiacoch po pôrode, najmä ak spadá do obdobia zvýšeného výskytu infekcií horných dýchacích ciest (jeseň- zima). Očkovanie je jediným prvkom podpory imunity a netreba sa ho báť.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi