- Kategórie blogu
- Hračky
- Školské potreby
- Detská izba
Potreby do školy a škôlky
Hračky
Vozidlá
Oblečenie
ZÁHRADNÉ HRAČKY
Kočíky a autosedačky
Príslušenstvo a doplnky
Nábytok a dekorácie
Oslavy a večierky
Novinky
Zobraziť všetky novinkyBlog

28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia.
Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post...
čítať celé

28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné.
Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu.
Túto sezónu prišli do detského šatníka.
čítať celé

28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa.
Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
27.02.2023
Ako rozpoznať nástup pôrodu?
Milá mamička, milý otecko, neboj sa, začiatok pôrodu nemôže chýbať. Ak sa bojíš, že to nestihneš, porodíš doma alebo v aute, tak sa toho vôbec netráp.
Termín pôrodu
Zvyčajne sa určuje na základe dátumu poslednej menštruácie alebo z ultrazvukového vyšetrenia, je to čisto teoretický dátum, medzník založený na ktoré rozhodnutia o lekárskych zásahoch môžu byť prijaté, ako je indukcia pôrodu. Fyziologický pôrod môže prebehnúť 2 týždne pred aj po termíne určenom lekárom alebo pôrodnou asistentkou (tehotenstvo môže viesť aj pôrodná asistentka). Zvyčajne okolo plánovaného pôrodu je žena už pripravená, čaká, a to nielen z informácií poskytnutých zdravotníkom, ale aj z toho, že jej telo prechádza určitými zmenami a prirodzene sa inštinktívne pripravuje na narodenie dieťaťa.
Príznaky blížiaceho sa pôrodu
Prvý pôrod zvyčajne trvajú približne 8-12 hodín a príprava naň môže trvať až 2 týždne. Počas tejto doby môžete pociťovať mnoho rôznych príznakov v rôznom poradí. Niektoré vám možno budú chýbať a niektoré nezažijete vôbec. Všetko je veľmi individuálne. Väčšina žien ide do nemocnice príliš rýchlo, čo môže byť dôvodom dlhého čakania na pohotovosti, utíšenia kontrakcií a iných nervových situácií.
Ako rozpoznať blížiaci sa pôrod?
- Pokles brucha, ktorý matka zvyčajne pociťuje ako úľavu pri dýchaní pri tlaku na močový mechúr; matka pociťuje častú potrebu použiť toaletu, dochádza aj k samovoľným únikom moču. Netrápte sa tým, použite len hygienické vložky alebo slipové vložky. Práve zníženie bruška znamená, že hlavička dieťatka zapadne do pôrodných ciest a pripraví sa na pôrod. To môže, ale nemusí byť viditeľné, najmä v nasledujúcich tehotenstvách.
- Odchod hlienovej zátky, ktorá chráni plod a vnútro vajíčka pred infekciami a mikroorganizmami. Nemusíte si to všimnúť alebo si na spodnej bielizni všimnete hlien mierne zafarbený krvou. Iné ženy uvádzajú, že pociťovali iba zvýšenú vlhkosť vagíny. Zástrčka môže ísť 2 týždne aj niekoľko hodín pred pôrodom.
- Hlien zafarbený krvou videný na vložiť môže tiež naznačovať skrátenie a dilatáciu krčka maternice.
- Zvýšená chuť do jedla alebo jej nedostatok, v oboch prípadoch ide o prípravu tela na námahu, ktorou bude pôrod.
- Hnačka, ktorá sa môže objaviť niekoľko dní pred pôrodom alebo v ten istý deň. Ide o prirodzenú reakciu tela na prostaglandíny vylučované v prvej dobe pôrodnej. Telo sa chce očistiť, aby bolo ľahšie vytlačiť dieťatko na svet.
- Nepravidelné sťahy maternice, ktoré nie sú bolestivé alebo spôsobujú bolesť v podbrušku; nepravidelné, objavujúce sa z času na čas, prechádzajúce po zmene polohy alebo odpočinku. Ide o tzv anticipačné kontrakcie alebo Braxton-Hicksove kontrakcie. Ich účelom je hlavne natiahnuť maternicu, aby sa hlavička dala zafixovať v panvovom dne. Tieto vlastnosti ich odlišujú od skutočných pôrodných kontrakcií.
Bohužiaľ, mnohé ženy si nesprávne vysvetľujú prediktívne kontrakcie a ponáhľajú sa do nemocnice príliš skoro. Jednoduchý spôsob, ako ich odlíšiť od pôrodných kontrakcií, je:
- Vypitie 1,5 litra vody na naplnenie močového mechúra. Pôsobí ako teplý obklad na maternicu a upokojuje varovné sťahy.
- 30-40 minút kúpeľa alebo teplej sprchy, ktorá má relaxačný účinok a zmierňuje bolesť.
- 30-40 minút teplý obklad na bolestivú oblasť: žalúdok alebo chrbát.
Ak sa kontrakcie po vykonaní vybranej činnosti neutišili alebo dokonca zosilneli, znamená to, že pôrod sa rýchlo blíži. Zmenšiťže to tiež nie sú skutočné pôrodné kontrakcie, ak počas nich môžete normálne fungovať, variť, spať, pracovať.
Príznaky začiatku pôrodu:
- Ide predovšetkým o zosilnenie, zosilnenie kontrakcií. Spočiatku sa môžu objaviť na 10-15 sekúnd každých 15-20 minút. Môžu postupne rásť na sile. Pravidelné kontrakcie každých 10 minút sú signálom, aby ste sa pripravili na odchod do nemocnice: zjedzte posledné jedlo, osprchujte sa alebo sa rýchlo okúpte, v prípade potreby informujte rodinu, postarajte sa o dieťa alebo domáce zviera, že zostane doma. Pravidelné kontrakcie každých 7-5 minút trvajúce 45-60 sekúnd sú dôvodom ísť do nemocnice.
- Porucha plodovej vody alebo presakovanie plodovej vody znamená, že prirodzená bariéra bola porušená a pôrod sa čoskoro začne alebo bude vyvolaný. Ak sú vody čisté, nie je dôvod na obavy. Potom máme asi 6 hodín na to, aby sme sa hlásili v nemocnici. prírodná hygienická vložka (vyhnite sa takej, ktorá má vnútri vložku gélujúcu vlhkosť) a zamierte na pohotovosť. Tam pôrodná asistentka pomocou na to určeného testu skontroluje, či ide skutočne o plodovú vodu, moč alebo hlien. Ak sú zelené, červené alebo hnedé, mali by ste čo najskôr ísť do nemocnice/na konzultáciu s lekárom. Prasknutie plodových obalov nemusí nutne okamžite spustiť kontrakcie maternice. Stáva sa to len 10 % rodiacich žien. Často sa stáva, že močový mechúr praskne až pri pôrode, niekedy, aj keď veľmi zriedkavo, sa dieťa narodí v plodovom mechúre. Ak máte z nejakého dôvodu pocit, že vám odteká plodová voda, noste
Kedy by ste mali urýchlene navštíviť lekára?
Existujú situácie, v ktorých je pôrod mimoriadne dynamický, ale zvyčajne narodenie ďalšieho dieťaťa (ani nie druhého, skôr tretieho či ďalšieho). O takýchto príbehoch počúvame v rádiu, televízii alebo čítame v novinách. Niekedy sa stáva, že prvá fáza pôrodu je skrytá, t.j. neprejavuje sa zreteľne. Žena sa potom môže sťažovať na:
- bolesti v bedrovej oblasti, v podbrušku, ako pri menštruácii,
- únik moču (čo sa ukáže ako únik plodovej vody),
- mierne vaginálne krvácanie.
To sa našťastie stáva veľmi zriedkavo a aj v takýchto prípadoch je ťažké kŕče prehliadnuť.
Do nemocnice by ste mali ísť okamžite, keď:
- na spodnej bielizni vidíme živú krv,
- plodová voda má inú farbu ako číra,
- pociťujeme menej kontrakcií ako predtým,
- pociťujeme náhlu, silnú bolesť v žalúdku,
- pociťujeme dusno, teplo alebo máme problémy so zrakom.