Ako sa starať o novorodenca v zime
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Ako sa starať o novorodenca v zime
28.02.2023

Ako sa starať o novorodenca v zime

Prechádzka v mraze



Teplota pod nulou neznamená, že by mal byť kočík uložený v pivnici. Práve naopak. Takéto počasie je najlepšími podmienkami pre alergikov a mrazivý vzduch prečistí dýchacie cesty. Dokonca sa oplatí dať na balkón aj matrac z detskej postieľky či domáce obliečky, pretože nízka teplota z nich odstraňuje nebezpečné roztoče. Keď idete na prechádzku, nezabudnite na základné pravidlá:
  • aspoň 15 minút pred odchodom dieťaťu premažeme tvár ochranný krém, čím ochránime pokožku pred vetrom a mrazom a zároveň ju vyživíme.
  • bábetko oblečieme na cibuľku - je lepšie obliecť si pár vrstiev tenšieho oblečenia ako jeden hrubý svetrík.
  • Do kočíka sme vložili špeciálnu spací vaknamiesto deky, ktorú by dieťa mohlo nakopnúť. Spací vak navyše perfektne udržuje stálu teplotu.


Keď si nie sme istí, či je bábätku teplo, rukávnik - skontrolujeme mu krk. Ak sa ukáže, že je zima, pridajte prikrývku. Ak sme spotení - jemne rozopnite poťah. Čas chôdze by sme mali postupne zvyšovať – z 15 minút až na hodinu denne. Dbajme samozrejme aj na svoje pohodlie. Aby sme mali ruky počas jazdy v kočíku v teple, investujme dopredávané samostatne alebo v súprave so spacím vakom. Samozrejme, ako pri všetkom, aj tu treba použiť zdravý rozum. Ak je vonku mráz – pokojne môžeme ísť na prechádzku, no ak ju sprevádza silný vietor, ktorý umocňuje pocit chladu, je lepšie výlet odložiť na iný deň. Po vstupe do obchodu alebo inej uzavretej miestnosti dieťa trochu vyzlečte – zložte čiapku a rukavice, rozopnite bundu. Prehriate batoľa môže po odchode von rýchlo ochorieť. Je lepšie ho vyzliecť a obliecť dvakrát, ako potom bojovať s prechladnutím.

Izbička pre novorodencov



Príliš vysoká aj príliš nízka teplota v miestnosti neprispieva k pohodliu dieťaťa. Najlepšia teplota, v ktorej by mal novorodenec zostať, je 20-21 stupňov. Bezpečnejšie bude ovládanie pomocou nosová odsávačka. Nezabúdajme však, že kýchanie v prvých dňoch po pôrode väčšinou nie je prechladnutie, ale len prejav prečistenia nosných dierok od plodovej vody z tehotenstva a pôrodu a nevyžaduje si žiadnu liečbu. Samozrejme, ak máme akékoľvek pochybnosti o zdraví nášho dieťaťa, vždy sa môžeme poradiť s pediatrom alebo komunitnou pôrodnou asistentkou.izbový teplomer ako sa riadiť subjektívnymi pocitmi. Neprimeraná okolitá teplota môže zvýšiť riziko plienkovej vyrážky, horúčavy, apatie a problémov s kŕmením. Mierna nádcha sa môže objaviť vždy, najmä po návrate z prechádzky, aby sa batoľa neunavilo, prebytočný sekrét treba rýchlo odstrániť pomocou

Spánok novorodenca v zime



Spánok novorodenca je vždy dôležitý pre jeho správny vývoj, preto v zime, keď je ťažšie udržať jeho pohodlie, potrebujete postarať sa o niekoľko aspektov . V prvom rade zvlhčovač. Tieto zariadenia sú naozaj tiché, takže sa dajú zapnúť aj keď novorodenec spí.Novorodenecká posteľná bielizeň by mal byť vyrobený z materiálu, ktorý nebude umelý – zníži sa tým potenie. Ak má dieťa príliš suchý nos a píska, stojí za to zvýšiť vlhkosť v jeho izbe steplota v miestnosti by mala byť 19 – 20 stupňov. Miestnosť je dobré pol hodinu pred spaním poriadne vyvetrať. Toto by sa malo robiť každý deň, najlepšie pred každým zdriemnutím. Samozrejme, spočiatku bude chladno, ale trvá len niekoľko minút, kým čerstvý vzduch dosiahne izbovú teplotu. Potom môžete bezpečne priniesť svoje dieťa. Nezabúdajme, že dieťa, rovnako ako dospelý, si lepšie oddýchne vo vyvetranej miestnosti ako v dusnej. PoOtváranie okien je aj zdravotným aspektom – filtrácia vzduchu od mikróbov či prachu určite pozitívne ovplyvní imunitu novorodenca. Je veľmi dôležité neumiestňovať detskú postieľku v blízkosti radiátorov, pretože to zvyšuje riziko úmrtia postieľky.

Najdôležitejšie pravidlá starostlivosti o novorodencov v zime

  • Záleží nám na tepelnom komforte dieťaťa.
  • Vyhýbame sa prehriatiu aj podchladeniu
  • Nenavádzame na koncepty.
  • S spoteným dieťaťom nikdy nechodíme von, takže počas návštevy, napríklad nákupného centra, vždy vyzlečieme vrchný kabát.
  • Záleží nám na dobrej kvalite vzduchu v izbe novorodencov. Dávame pozor na teplotu a vlhkosť.
  • Chránime jemnú detskú pokožku, ktorá je vystavená podráždeniu v dôsledku meniacich sa poveternostných podmienok. Pred prechádzkou vždy používame špeciálne navrhnutý detský krém na zimnú starostlivosť.


Počas prechádzky sa nebojíme nízkych teplôt a jej čas prispôsobujeme dodatočným poveternostným podmienkam, ako je vietor či sneženie. Keďže sa môže objaviť náhle, kryt na kočík máme vždy so sebou.

Faktom je, že zima je z hľadiska starostlivosti o deti asi najťažšie obdobie v roku. Už len obliekanie do overalov, čiapok, šatiek zaberie veľa času a navyše bábätká tieto aktivity vôbec neobľubujú – majú obmedzenú voľnosť pohybu, rýchlo sa rozpália a všetko im dlho trvá. Napriek tomu sa nemôžeme vzdať a ak uvedené odporúčania hneď od začiatku implementujeme do každodenného života, čas do jari prejde pokojne a bez strachu.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi