X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Ako sa vysporiadať so zvýšenou teplotou u batoľaťa?
28.02.2023

Ako sa vysporiadať so zvýšenou teplotou u batoľaťa?



Aby sme sa nevzdali tzv. "Horúčka sobotňajšej noci" a aby sme neprepadli panike, keď naše deti začnú mať horúčku, oplatí sa mať základné vedomosti o postupe a prípadných indikáciách na neodkladnú lekársku konzultáciu v prípade zvýšenej teploty u najmenších.

U detí je normálny rozsah telesnej teploty od 36 do 37˚C. Keď teplomer ukazuje telesnú teplotu v rozsahu nad 37-38˚C, hovoríme len o nízkej horúčka. tzv stredná horúčka je nad 38-39˚C.

O vysokej horúčke môžeme hovoriť až vtedy, keď telesná teplota prekročí 39 stupňov Celzia. Veľmi dôležitý je aj spôsob merania teploty. Metód merania je viacero – pod pazuchou, v konečníku, bezkontaktne, v ústach, v uchu. Preto stojí za to vedieť, ktorý z nich použiť a ako sa odvolávať na získaný výsledok.

horúčka

Mnohí rodičia majú obavy zo samotnej horúčky svojho dieťaťa a prepadajú panike, keď sa im nepodarí "znížiť teplotu". Hodnota horúčkovej reakcie ako obrannej reakcie organizmu je však taká vysoká, že nie je potrebné ihneď začať s podávaním liekov. Okamžité podanie antipyretík sa odporúča len vtedy, ak telesná teplota prekročí 39˚C, bez ohľadu na pohodlie a správanie dieťaťa. Skoršie podanie liekov sa zdá byť dôležité iba vtedy, keď je zvýšená telesná teplota sprevádzaná ďalšími príznakmi, ako je malátnosť, pocit chladu/zimnica, bolesť hlavy a svalov.

Majte na pamäti, že následky horúčky sú menšie ako potenciálne vedľajšie účinky antipyretík.

Pre deti je veľmi dôležitá história a okolnosti horúčky. Je dôležité zistiť, či je vaše dieťa správne hydratované, t.j. či pije dostatok tekutín. Vyskytujúca sa podráždenosť je tiež normálnym príznakom, hoci dlhotrvajúca podráždenosť alebo neutíšiteľný plač takýmito príznakmi nie sú. Podobne by v našej ostražitosti mala vzbudzovať ospalosť, ospalosť či ťažkosti pri prebúdzaní dieťaťa. Pozornosť treba venovať aj možnej vyrážke alebo iným kožným zmenám.

Rodičia dojčiat mladších ako 6 mesiacov môžu mať obavy z vysokej teploty, pretože vyššia horúčka je pravdepodobnejšie spôsobená vážnym ochorením. U starších vekových skupín nie sú teplota, trvanie horúčky a jej priebeh dostatočne špecifické na to, aby bolo možné vyvodiť zmysluplné klinické závery a stanoviť diagnostické postupy.

horúčkahorúčka

Ak naše dieťa nevykazuje príznaky, ktoré by mohli naznačovať stredné alebo vysoké riziko závažného ochorenia, môžeme pristúpiť k prípadnej symptomatickej liečbe, teda k pokusu o zníženie telesnej teploty.

Na zníženie telesnej teploty môžeme použiť nefarmakologické a farmakologické metódy.

Nefarmakologické metódy zahŕňajú:
  • ochladzovací kúpeľ – najčastejšie sa pripravuje nedbalo a je pre pacienta nepríjemný. Jeho účinnosť je tiež obmedzená. Ak sa ju však rozhodneme použiť, treba pripomenúť, že keď je dieťa ponorené, voda by mala byť len o 1-2 C nižšia ako telesná teplota. Účinnosť kúpeľa sa zlepší predchádzajúcim podaním antipyretika (napr. Paracetamol),
  • pitie tekutín pri izbovej teplote,
  • ľahké oblečenie a dokonca aj vyzliekanie dieťaťa,
  • hydratácia pokožky.

Aké lieky dieťaťu podávať?



Farmakologické metódy sú metódy založené na podávaní antipyretika. V súčasnosti sa používajú dve základné antipyretiká – paracetamol a ibuprofén. Liečivo, ktoré možno použiť v prvých troch mesiacoch života dieťaťa, je paracetamol. Od štyroch mesiacov môžeme užívať aj ibuprofén, ktorý podobne ako paracetamol pôsobí antipyreticky a analgeticky, ale má aj protizápalovú zložku. Táto funkciaSpôsobuje to, že ibuprofén zníži telesnú teplotu rýchlejšie a najpravdepodobnejšie na o niečo dlhšie časové obdobie ako paracetamol. Odporúča sa tiež pre zápalové choroby.

Malo by sa však pamätať na to, že existujú stavy, v ktorých používanie ibuprofénu je kontraindikované - kiahne (ibuprofen zhoršuje priebeh akejkoľvek bakteriálnej hyperplázie kože) a dehydratáciu. Okrem toho by sa nemala používať viac ako 3-5 dní kvôli svojim alebo jeho vedľajším účinkom vrátane pre možnosť poškodenia žalúdočnej sliznice.

V súčasnosti sa zdá, že najúčinnejšou a najrýchlejšou metódou znižovania teploty je striedanie vyššie uvedených liekov (platí pre deti & gt; 3 m.ż). Znížením jednej dávky liekov používaných striedavo (5 mg/kg pre ibuprofén, 10 mg/kg pre paracetamol), môžete im dať každé 4 hodiny. na obdobie 5-7 dní. Každá z nich sa potom berie každých 8 hodín, čo obmedzuje veľkosť dennej dávky a možné riziko nežiaducich reakcií.

Pri písaní o farmakologických metódach by ste mali spomenúť kyselina acetylsalicylová (ASA; aspirín). Nepodáva sa ako antipyretický liek deťom do 16 rokov. Z dôvodu možnosti syndrómu Reye . Toto sú pozorovania z osemdesiatych a neskorších minulých storočia.

na zhrnutie, horúčka je symptóm choroby, ktorý by sa nemal podceňovať, hoci človek by nemal spadnúť do So -Called "Ferb fóbia." Vyvíjajú sa našimi organizmami fylogenetickým vývojom riešenia infekcie, a preto by sa nemalo znížiť. Oboznámenie sa s najbežnejšími "príznakmi alarmu" umožňuje primerané správanie a rozhodnutia týkajúce sa možnej naliehavej konzultácie v kancelárii pediatra.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi