X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Ako si vybrať komunitnú pôrodnú asistentku?
28.02.2023

Ako si vybrať komunitnú pôrodnú asistentku?

Rozsah komunitnej starostlivosti pôrodnej asistentkyNajčastejšie sa tento výber robí (viac-menej vedome) pri registrácii na okresnú kliniku alebo pri prvej návšteve gynekológa v danej ambulancii.Okrem dokladov s kontaktnými údajmi podpisujeme vyhlásenie o výbere rodinného lekára, sestry a komunitnej pôrodnej asistentky. Väčšinou, žiaľ, svojim podpisom deklarujeme spoluprácu s človekom, ktorého sme nikdy nestretli a nestretneme, pretože nevieme, s koľkými problémami sa na neho môžeme obrátiť.

Podľa zákona má každý z nás právo trikrát ročne zmeniť komunitnú pôrodnú asistentku. Každá ďalšia zmena je splatná (80 PLN). Výmena pôrodnej asistentky znamená podpísanie novej deklarácie s pôrodnou asistentkou. Komunitná pôrodná asistentka sa stará o ženy a novorodencov (mužov) do 2 mesiacov veku. V rámci starostlivosti o ňu môžu počítať ženy plánujúce rodinu (podpora pri plánovaní rodičovstva, výber antikoncepcie), tehotné ženy vrátane rizikových tehotenstiev a ženy po pôrode, v perimenopauzálnom období a s gynekologickou, resp. gynekologické a onkologické.Služby je možné poskytovať doma, v niektorých prípadoch je potrebné odporúčanie odborného lekára, napríklad po ošetrení v nemocnici.

Stretnutia s pôrodnou asistentkou – čo potrebujete vedieť?Ženy plánujúce tehotenstvo a tehotné ženy majú právo na individuálne stretnutia s pôrodnou asistentkou, ktoré majú zamerané na predpôrodnú výchovu a prípravu ženy na pôrod, šestonedelie a starostlivosť o dieťa. Žena má od 20. týždňa tehotenstva právo až na 26 stretnutí s pôrodnou asistentkou v rámci prípravy a vzdelávania a to je financované zo zdrojov Národného fondu zdravia(za predpokladu, že zariadenie má zmluvu s Národným fondom zdravia alebo pôrodná asistentka prevádzkuje individuálnu prax a má podpísanú zmluvu od Národného fondu zdravia). Miesto stretnutia sa určuje individuálne a ak si to zdravotný stav ženy vyžaduje, môžu sa konať u nej doma:
  • od 21. do 31. týždňa tehotenstva raz týždenne (maximálne 10 stretnutí),
  • Od 32. týždňa tehotenstva do pôrodu 2-krát týždenne (maximálne 16 stretnutí).

Po pôrode je pôrodná asistentka povinná aj 4-6 záštitných návštev počas 2 mesiacov života dieťaťa.Starostlivosť komunitnej pôrodnej asistentky počas tehotenstva a po pôrode je dostupná každej poistenkyni a slúži ako individuálny pôrod. škola.Na stretnutie s pôrodnou asistentkou môžete ísť s pripravenými otázkami, zoznamom pochybností a tehotenskou kartou (alebo predchádzajúcich tehotenstiev), ako aj s výsledkami testov a anamnézou. Dokumentáciu sa oplatí zhromažďovať a uchovávať na jednom mieste, napríklad v zdravotná knižka alebo osobitnom priečinku, pretože môže pomôcť identifikovať zdravotné problémy a napísať plán starostlivosti. Témy, o ktorých sa bude diskutovať, si nastavujete individuálne, neexistuje žiadny povinný zoznam hodín. Každá spolupráca je individuálna a mala by závisieť od potrieb a zdravotného stavu ženy.

Pre efektívnejšie využitie poskytnutých informácií sa oplatí zaznamenať si ich napríklad v časopise. Značka Brioko ponúka množstvo diárov pre ženy a matky: Tehotenský denník a Denný a nočný denník bábätka . Využiť môžete aj zápisník čas alebo univerzálnejší Organizér pre mamu. Tam uložené informácie môžu v budúcnosti využiť rodičia a pôrodné asistentky počas patronátnych návštev. Denníky v skutočnosti vytvorila pôrodná asistentka.

Ako si vybrať svoju komunitnú pôrodnú asistentku?Základom pre výber komunitnej pôrodnice by malo byť stretnutie, rozhovor. Len pri priamom kontakte si môžeme overiť, či nám prístup danej osoby vyhovuje, je v súlade s našou víziou plánovania rodičovstva, tehotenstva a pôrodu. Ak plánujeme prirodzený pôrod, prirodzené kŕmenie, naša komunitná pôrodná asistentka by sa mala podeliť naše nadšenie a primerané znalosti na to, aby nás vzdelávali a podporovali v prípade problémov.

Okrem komunitných pôrodných asistentiek pracujúcich na klinikách a klinikách máme na výber množstvo individuálnych ambulancií, ktoré vedú pôrodné asistentky, pričom zdravotné služby sú hradené aj z Národného fondu zdravia a kontaktuje aslužby môžu byť oveľa vyššie. Môže za to organizácia práce, čas, ktorý má daná pôrodná asistentka k dispozícii, ako aj jej nadšenie a osobné nasadenie. Odporúčam vám vyhľadať pôrodné asistentky, ktoré vedú jednotlivé ambulancie vo vašom okolí a zoznam takýchto kontaktov nájdete na stránke rekrutacja.pl. Oplatí sa tiež overiť si názory na danú pôrodnú asistentku, napríklad na fórach alebo mienkotvorných portáloch.

Nielen pre tehotnéKomunitná pôrodná asistentka môže pomôcť aj ženám vperimenopauze, gynekologických stavoch, po gynekologických operáciách či gynekológii a onkológie. Ženy, ktoré sa rakoviny prsníka obávajú kvôli genetickej či rodinnej anamnéze, by mali udržiavať kontakt aj so svojou pôrodnou asistentkou, ktorá im okrem iného môže ukázať a naučiť, ako správne vykonávať samovyšetrenie prsníkov doma.

Pôrodná asistentka je jedinečná profesia, veľmi náročná a zároveň prináša neuveriteľné zadosťučinenie. Ako každá práca s ľuďmi si vyžaduje existenciu určitého vlákna komunikácie, tzv "chémia". Ak nie, ani jedna strana nebude spokojná. Úspešnosť spolupráce závisí aj od prístupu pacienta. Ak ste zvedaví, aké je to byť pôrodnou asistentkou, vrelo odporúčam knihu „Pôrodná asistentka.. Toto je jedna z polôh, ktorú odporúčam rodičom, ktorí sa boja tehotenstva a prirodzeného pôrodu.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi