- Kategórie blogu
- Hračky
- Školské potreby
- Detská izba
Potreby do školy a škôlky
Hračky
Vozidlá
Oblečenie
ZÁHRADNÉ HRAČKY
Kočíky a autosedačky
Príslušenstvo a doplnky
Nábytok a dekorácie
Oslavy a večierky
Novinky
Zobraziť všetky novinkyBlog

28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia.
Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post...
čítať celé

28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné.
Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu.
Túto sezónu prišli do detského šatníka.
čítať celé

28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa.
Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
27.02.2023
Atopická dermatitída (AD) – ako ju rozpoznať a liečiť?
Silné faktory, ktoré prispievajú k vzniku AD, zahŕňajú: život v mestských oblastiach, černošskú rasu a vyššie stredoškolské vzdelanie. AD je v súčasnosti vnímaná predovšetkým ako porucha štruktúry a funkcie epidermálnej bariéry kože, a nie ako dôsledok nadmernej imunitnej reaktivity, ako sa predpokladalo v minulosti.
Aké sú príznaky AD?
V súčasnosti sa za hlavný faktor vedúci k objavenie sa symptómov AD. U pacientov s mutáciami génu filagrínu so stratou funkcie bola väčšia pravdepodobnosť, že budú mať suchú kožu napriek absencii klinických príznakov AD a častejšie mali klinické príznaky AD až do veku 3 mesiacov.
U väčšiny pacientov sa prvé príznaky AD objavia vo veku nad 7 rokov a takmer u 40 % z nich ochorenie vymizne do dospelosti. Príznaky zahŕňajú suchú pokožku, svrbenie a sekundárne zmeny vyplývajúce z chronického trenia a škrabania. Typ a lokalizácia zmien závisia od štádia ochorenia. U dojčiat často zahŕňajú extenzorové plochy a líca, zatiaľ čo u starších detí, dospievajúcich a dospelých sa nachádzajú na ohybných plochách, dlaniach a chodidlách
Súvisí AD s alergiou?
U mnohých pacientov súvisí AD s alergiou. Existujú štúdie, ktoré ukazujú, že až u 80 % detí s AD sa v budúcnosti vyvinie astma a alergická rinokonjunktivitída (AR). Jedna japonská štúdia detí predškolského veku ukázala, že zvýšené celkové IgE v sére, atopia matky a anamnéza astmy alebo potravinovej alergie boli spojené s rozvojom AD u detí mladších ako 6 rokov.
Súvisí AD so stravou?
V štúdii publikovanej v roku 2014 ako súčasť Medzinárodnej štúdie o astme a alergiách v r. Detstvo (ISAAC)ukázalo, že konzumácia aspoň troch jedál z rýchleho občerstvenia týždenne bola spojená s rozvojom astmy, alergickej rinokonjunktivitídy a AD. Potravinová alergia sa môže prejaviť mnohými rôznymi imunologickými mechanizmami – IgE-sprostredkovanou odpoveďou sa tieto symptómy rozvinú v koži akútne a non-IgE-sprostredkovanou subakútne. Predpokladá sa, že kožné prejavy exacerbácie AD vyvolanej jedlom sú spôsobené reakciami sprostredkovanými IgE aj nesprostredkovanými IgE. Výsledkom je, že niektoré reakcie sa objavia v priebehu niekoľkých minút alebo hodín po zjedení konkrétneho jedla, zatiaľ čo iné trvajú niekoľko dní, kým sa vyvinú.
V liečbe všetkých pacientov s AD sa neodporúča používať eliminačnú diétu, keďže klinická účinnosť takéhoto postupu nebola v štúdiách potvrdená. Niektorým pacientom s klinicky významnými potravinovými alergiami však môže prospieť vylúčenie špecifických potravín.
Manažment a diagnostika
Výskyt ekzematóznych kožných lézií u dojčiat so sprievodným svrbením, ktoré sa zhoršujú najmä po zavedení nových potravín do stravy, je indikáciou na diagnostiku diagnostika a implementácia liečby. Základný postup zameraný na diagnostiku AD zahŕňa podrobnú anamnézu (vrátane rodinnej) a vyšetrenie dieťaťa.
V súčasnosti neexistuje žiadny diagnostický test na diagnostiku AD. Diagnóza stanovená na základe klinických údajov je základom pre začatie liečby. Ďalšie postupy sú zamerané na identifikáciu faktorov spôsobujúcich a zhoršujúcich priebeh AD.
Liečba AD
Manažment AD je viacsmerný v závislosti od veku dieťaťa, závažnosti lézií a ich rozsahu. Jeho súčasťou by mala byť profylaxia, správna starostlivosť o pleť, lokálna protizápalová liečba a v prípade potreby aj celková liečba. Prvým prvkom je eliminácia alebo zníženie vystavenia zavedeným alergénom, pričom diétne odporúčania sú obmedzené na potvrdené potravinové alergie.
Základom AD ošetrenia je optimálna starostlivosť o pleť, zameraná na obnovenie správnej kožnej bariéry, zníženie jej suchosti a svrbenia. Rovnako ako v období remisie, aj tu spočíva terapia v pravidelnom zvlhčovaní a premasťovaní pokožkyry s zmäkčovadlá (3-4 krát denne). Väčšia závažnosť lézií a (neskôr) výskyt periodických exacerbácií ochorenia si vyžaduje protizápalovú liečbu.
Atopická dermatitída je chronické a recidivujúce kožné ochorenie, ktoré sa zvyčajne začína v ranom detstve, s charakteristickým obrazom a lokalizáciou lézií. Veľmi typickým príznakom je silné svrbenie a zápalový atopický proces postihujúci okrem kože aj iné orgány a systémy, najmä dýchací systém (alergická rinokonjunktivitída a bronchiálna astma) a gastrointestinálny trakt.
Príčina AD nie je úplne objasnená. K rozvoju ochorenia dochádza v dôsledku interakcie medzi genetickými faktormi určujúcimi poruchy v štruktúre a funkcii epidermálnej bariéry a rôznymi faktormi prostredia.