X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

 1. Úvod
 2. Blog
 3. Baby blues – ako sa s tým vysporiadať?
27.02.2023

Baby blues – ako sa s tým vysporiadať?Pocit popôrodnej depresie sprevádzaný hormonálnymi výkyvmi spojenými s ústupom popôrodných zmien môže spôsobiť depresívnu náladu a pocit depresie. Baby blues si nevyžaduje liečbu, no podpora a pomoc blízkych je veľmi cenná. Ak depresívna nálada začne mladej matke sťažovať fungovanie, stojí za to zvážiť konzultáciu s odborníkom.

Ako rozpoznať baby blues?Obdobie ústupu všetkých tehotenských zmien a popôrodnej rekonvalescencie, ktoré je často spojené s ranami (napr. po epiziotómii alebo po cisárskom reze), je ťažké a vyčerpávajúce. Keď k tomu prirátame nedostatok spánku, fyzickú únavu a úplne prirodzený zmätok, pretože s mnohými situáciami, s ktorými sa mamička stretáva po prvý raz v živote (napr. problémy s laktáciou, nezrozumiteľný plač dieťaťa), nie je ťažké uhádnuť, že napr. zmes môže spôsobiť frustráciu, smútok a iné negatívne myšlienky. Ako sa prejavuje baby blues? Nižšie sú uvedené niektoré typické príznaky:
 • výkyvy nálad, extrémne emócie, ktoré sa rýchlo menia: ohromné šťastie, strach, smútok,
 • sklon k plaču zo zdanlivo triviálnych dôvodov; plakať pre smútok aj emócie,
 • nedostatok viery vo vlastné sily a schopnosti; bezmocnosť súvisiaca so starostlivosťou o dieťa,
 • únava a nedostatok spánku,
 • neakceptovanie vlastného tela a zmien, ktoré v ňom nastávajú,
 • nižšia odolnosť voči stresu, výbuchy hnevu.


Baby blues, teda popôrodný smútok alebo prirodzený pokles nálady, postihuje veľkú väčšinu žien okolo 3. dňa po pôrode a sprevádza ich v období po pôrode od 2. do 4. – 6. týždňa. Zlá pohoda môže každodenne ovplyvniť stav matky. Nepríjemným efektom baby blues je výrazné zníženie spokojnosti súvisiacej s materstvom a rolou matky. V tejto etape života rodiny je mimoriadne dôležité podporovať matku a dieťa a starať sa o ne.Je dôležité, aby túto starostlivosť rodičia chceli. Nie vždy je to prítomnosť blízkych doma, varenie a starostlivosť o dieťa. Stáva sa, že mamička chce v prvých týždňoch zostať s bábätkom sama doma a väčšinu času tráviť v posteli. Najlepšie, čo môžete urobiť, je opýtať sa priamo rodičov, ako im môžete pomôcť? Akú pomoc očakávajú?

Ako požiadať o pomoc?Depresívna nálada je v Poľsku stále tabu. Prístup k odbornej psychologickej starostlivosti je veľmi ťažký a informovanosť verejnosti je nízka. Preto je také dôležité vzdelávať sa a pochopiť fyziológiu tehotenstva, samotný pôrod a najťažšiu fázu – popôrodnú. Ak si rodina uvedomí možnosť baby blues, bude na to pripravená a matka sama lepšie pochopí, čo sa s ňou deje. pohodlný vankúš na spanie, vhodná kozmetika, zdravé alebo výživné jedlá. dojčiace tričko, vhodná, priedušná spodná bielizeň, Vzhľadom k tomu, že telo ženy je počas tehotenstva, pôrodu a po ňom vystavené pri extrémnom teste sa oplatí myslieť na pohodlie mamy vopred. Pohodlie začína všednými vecami, ako napríklad:

Baby blues, tiež známy ako depresia tretieho dňa, sa môže objaviť už v nemocnici, tri dni po pôrode, ak sa z nejakého dôvodu predĺži pobyt matky alebo má cisársky rez. Už v tejto fáze môžete požiadať o pomoc a konzultáciu kontaktovaním zdravotníckeho personálu. Prvé týždne po pôrode doma bývajú väčšinou chaosom a snahou zorganizovať sa v novom živote. baby monitor? monitor dychu alebo šatky a naučiť sa ho viazať. Ak sa matka prehnane obáva o zdravie a život dieťaťa, možno riešením na zlepšenie jej pohodlia a pocitu bezpečia budeJe dobré jasne komunikovať svoje potreby a očakávanú formu pomoci.
silný> Ak si neželáme "dobrú radu" " alebo zobrať dieťa na prechádzkuAk potrebujete teplé jedlo, požiadajte oň svojich príbuzných. Ak mladá matka potrebuje spánok, odpočinok, stojí za to navrhnúť, aby vzala svoje dieťa na prechádzku alebo upratala byt. Ak sa mama nechce rozlúčiť so svojím dieťaťom, môže byť užitočné navrhnúť

Často je najlepšou pomocou pochopiť a akceptovať pocity mladej matky a podporovať ju, bez ohľadu na naše hodnotenie situácie. Posledná vec, ktorú potrebuje mama, ktorá prechádza baby blues a rieši ťažké emócie, je kritika (aj milá) a nechcená pomoc.

Je tiež mimoriadne dôležité podporovať partnera a jeho schopnosť ocitnúť sa v novej situácii. A tu sa veľmi hodia zručnosti a vedomosti získané na hodinách pôrodu. O tom, aká dôležitá je pre budúcich rodičov škola pôrodu, si môžete prečítať tu . Na pohodu mladej mamičky vplýva aj:
 • vzťah s matkou a svokrou,
 • objavenie seba samého v partnerskom vzťahu,
 • schopnosť zachovať si nezávislosť a snažiť sa neobmedzovať svoju rolu na rolu matky.


Baby blues typ pomáha:
 • odpočinok, spánok, výživné jedlá,
 • starostlivosť o blízkych, podpora partnera,
 • delegovanie nepríjemných, nemilých povinností na blízkych,
 • nájdite si čas pre seba na veci, ktoré robia mamu šťastnou.


Oplatí sa jasne a konkrétne komunikovať o svojich potrebách, ako aj delegovať povinnosti na svojich blízkych. Je tiež veľmi užitočné byť nablízku a rozprávať sa s ľuďmi v podobnej situácii. Ak sú osobné stretnutia ťažké, vždy môžete vyhľadať miestne skupiny pre matky, ženy s malými deťmi.

Baby blues a popôrodná depresiaZatiaľ čo baby blues, hoci je ťažké, je prirodzenou fázou rodičovstva, predĺžený stav depresie sprevádzaný následnými , alarmujúce príznaky môžu naznačovať, že máme dočinenia s popôrodnou depresiou. Ako rozpoznať príznaky depresie?
 • ľahostajnosť k dieťaťu, matka s ním stráca kontakt; vyhýba sa starostlivosti, hre a ošetreniu vykonávanému pred dieťaťom,
 • nadmerné obavy o zdravie a stav dieťaťa,
 • ťažkosti pri rozhodovaní alebo ľahostajnosť,
 • slabá koncentrácia, myšlienkové preteky, pocit byť v tzv "navijak",
 • únava, ospalosť a tento stav pretrváva aj napriek odpočinku a vhodným podmienkam na rekonvalescenciu,
 • ťažkosti so zaspávaním, veľmi ľahký spánok,
 • nedostatok alebo zvýšená chuť do jedla, nedostatok motivácie a neochota vykonávať každodenné povinnosti,
 • nedostatok sily, impotencia, pocit bezmocnosti súvisiaci aj so starostlivosťou o seba,
 • negatívne myšlienky, žiadna vyhliadka na lepšiu budúcnosť, žiadna nádej
 • samovražedné myšlienky alebo pokusy o samovraždu; hovoriť o smrti, spôsoboch, ako si vziať život.


Príznaky depresie možno často mylne považovať za úplnú únavu, ktorá je v tomto štádiu rodinného života normálna. Niekedy sú príznaky diskrétne alebo sa vyskytujú jednotlivo. Dôrazne sa odporúča konzultácia s odborníkom a možno aj farmakologická liečba, ktorá nemusí nutne znamenať odstavenie dieťaťa od prsníka. Často práve podpora psychológa a rodiny umožňuje žene prežiť tie najťažšie chvíle. U žien trpiacich popôrodnou depresiou by malo byť dojčenie ešte viac podporované, pretože práve počas kŕmenia telo prirodzene uvoľňuje oxytocín – hormón šťastia a relaxácie. U dojčiacich žien je tiež oveľa menej pravdepodobné, že sa rozvinú plnosť. - nafúknutá popôrodná depresia.

Baby blues a popôrodná depresia sú veľmi častým, no stále nedostatočne diskutovaným problémom. Nie je to dôvod na hanbu, ani to nie je kritériom na definovanie rodičov. Oba neduhy však môžu výrazne prispieť k tomu, ako materstvo a rodičovstvo vnímajú rodičia. Môžu výrazne znížiť spokojnosť z najkrajších chvíľ v živote. Najlepší spôsob, ako sa vysporiadať s depresívnou náladou, je vzdelávať a pochopiť svoj stav a požiadať o pomoc, keď ju potrebujete.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi