Chudnutie dieťaťa - čo potrebujete vedieť?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Chudnutie dieťaťa - čo potrebujete vedieť?
28.02.2023

Chudnutie dieťaťa - čo potrebujete vedieť?

Kontrolujete pravidelne, v akom percentile je vaše dieťa?



Percentilová mriežka je grafické znázornenie vývinových noriem detí a dospievajúcich pomocou čiar (percentilov), ktoré sú výsledkom proporcií, napríklad hmotnosti dieťaťa k veku, výšky k veku. Najnižší správny percentil je 3 a najvyšší je 97. Deti, ktoré nespadajú do týchto limitov, vyžadujú vyšetrenie u detského lekára, ktorý ich nasmeruje na ďalšie vyšetrenia alebo k špecialistovi, napríklad endokrinológovi alebo dietológovi. Nie vždy má dieťa na spodnej alebo hornej hranici zdravotné problémy a to hneď neznamená, že sa musíte obávať.

Ako teda čítate percentily? Skontrolujte mriežku hmotnosti a mriežku výšky - potom navzájom porovnajte percentily. Napríklad, ak je vaše dieťa na 90. percentile pre výšku a 97. pre váhu, rozhodne nemá nadváhu, ale ak je nižšie (napr. 25. alebo 50. percentil pre výšku), bolo by vidieť, že neúmerne rastie a je pravdepodobne mierna nadváha.

Prečo by ste mali zoštíhliť svoje dieťa?



Ak sa pozriete na percentilovú tabuľku a zistíte, že podľa noriem dieťa by malo vážiť napríklad o 2-5 kíl menej, ale vás to príliš neznepokojuje, neznie to "ťažko" - potom si predstavte, že každé ráno dáte dieťaťu na chrbát ruksak a dáte 2- litrovú fľašu vody tam. Alebo mu možno na chrbát položíte 5-litrový kanister? A dieťa s ním má chodiť po schodoch, skákať, tancovať, liezť po priečkach na ihrisku. Vidíte ten rozdiel teraz? Kilá navyše však nie sú len kilá navyše – za zmienku stojí aj vzťah medzi nadváhou a chorobami súvisiacimi so stravovaním. Vaše dieťa neschudne samo. Samozrejme, môže sa stať, že s pribúdajúcim vekom prestane jesť niektoré veci alebo začne viac športovať, no nemá zmysel čakať a dúfať, že "z kíl vyrastie". Pomôžte svojmu dieťaťu a postarajte sa o jeho zdravie už teraz.

Chudia deti rovnako ako dospelí?



Určite nie! Mladé telo neustále rastie a nemôžete obmedziť počet jedál na menej ako 4 denne. Koniec koncov, pre dospelého človeka zníženie počtu jedál spomaľuje metabolizmus, takže to tiež nie je veľmi dobrý prístup.

Chudnutie detí – čo môžete urobiť?

  • Analyzujte denný režim svojho dieťaťa – navštevuje jasle, škôlku, školu? Je tam zabezpečená strava alebo si ju má priniesť so sebou? Koľko hodín tam strávi (pripočítajte čas, kým sa tam dostane).
  • Spočítajte, koľko hodín je vaše dieťa aktívne a koľko v noci spí. Rozdeľte svoj aktívny čas na približne rovnaké 3-hodinové segmenty. V každej takejto epizóde by malo byť 1 jedlo. Vďaka tomuto výpočtu si ľahko skontrolujete, koľko jedál denne by malo vaše dieťa zjesť.
  • Pamätajte, že nie každé jedlo musí byť rovnako sýte – ani vy nejete 5 plnohodnotných jedál, iba 3 hlavné jedlá a 2 ľahké jedlá.
  • Skúste si 3-5 dní zapisovať všetko, čo vaše dieťa zje a vypije, aj keby to bolo 1 chrumkanie alebo 100 mililitrov šťavy. Na všetkom záleží a všetko okrem čistej vody má kalórie (pokiaľ nejde o sódu s umelým sladidlom, tzv. nula kalórií).
  • Analyzujte, či sú tieto produkty hodnotné. Môžete sa pozrieť do chladničky a prečítať si zloženie vášho obľúbeného jogurtu alebo koláčikov. Môže sa stať, že ste si, povzbudení obalom alebo reklamou, kúpili výrobok nabitý umelými prísadami a cukrom. Pamätajte, že aj výrobky určené pre deti môžu obsahovať škodlivé, umelé prísady.
  • Skúste svojmu dieťaťu vysvetliť svoje voľby. Povedzte, čo je zdravé a prečo a čo nekupujete a nejete. Použi jednoduchý jazyk, napr. nejeme cukríky, aby sme si udržali zdravé zuby. Niekoľkokrát zopakované si to dieťa zapamätá ako samozrejmosť, podobne ako "v zime si dávame čiapku, aby bolo v teple a neprechladlo".
  • Odmietajte vysoko spracované potraviny. Ak pri čítaní etikety nerozumiete polovici ingrediencií (a nie sú to názvy vitamínov ako niacín), tak prestaňte kupovať takýto výrobok, nieto ho dať svojmu dieťaťu. Držte sa pravidla – čím kratšie zloženie, tým lepšie(niektoré ovocné jogurty majú 3 ingrediencie a niektoré 10, z toho 7 zbytočných).
  • Dávajte dieťaťu menšie porciea akceptujte iba zeleninové prílohy.
  • Nevzdávajte sa svojmu dieťaťu, keď trvá na občerstvení medzi jedlami – je to prijateľné, pokiaľ vaše dieťa nemá nadváhu.
  • Vymeňte bežný cukor za zdravší, napr. med, xylitol, stéviu, javorový sirup, datľový sirup, melasu.
  • Nahraďte sladkosti z obchodu domácimi, napríklad džemy, džúsy, jogurty ovocím, cereálne tyčinky, koláče, celozrnné sušienky. Na internete dokonca nájdete recepty a videá, ako si doma vyrobiť xylitolové lízanky alebo agarové žuvačky.
  • Nekupujte sladené nápoje a džúsy – sú to kalórie navyše, nie zasýtia, pretože cez dieťa jednoducho "pretečú".
  • Keď má vaše dieťa chuť na sladký snackalebo po večeri, dajte mu sušené ovocie (najlepšie nesírené). Vedeli ste, že obsahujú vlákninu, železo a dokonca aj vápnik? Orechy a semienka, napríklad slnečnicové, sú tiež dobrý nápad. Hoci sú kalorické, telu dodajú dobré tuky.
  • Vymeňte ľahko stráviteľné sacharidy za komplexné, napríklad biele žemle za viaczrnný chlieb, krupicu za ovsené vločky, biele celozrnné cestoviny.
  • Nechoďte do miest rýchleho občerstvenia. Takéto miesta prídu vhod, keď cestujete a naozaj nemáte čo jesť a neviete, kedy bude ďalšia príležitosť – ale nie v bežný deň. Niektoré sady pokryjú polovicu vašej dennej potreby kalórií!
  • interaktívne hracie podložky. Myslite aj na športové aktivity – choďte na plaváreň, prihláste dieťa na tanec, tenis či bojové športy. Možností je veľa, dôležité je, aby dieťa trávilo čas aktívne a robilo mu to radosť. Namiesto výťahu určite choďte po schodoch. Zvážte, či potrebujete ísť do škôlky alebo školy autom – možno postačí krátka prechádzka?skákacia lopta, bicykel, kolieskové korčule, skákanie cez švihadlo lano, Podporujte svoje dieťa k pohybovej aktivite – choďte spolu na prechádzku, ihrisko, ihrisko, kúpte si kolobežku,
  • detská čistiaca súprava, vďaka čomu je utieranie prachu súčasťou zábavy,aktivujte svoje dieťa na domáce úlohy. Vedeli ste, že 2-3 ročné dieťa vie vybrať a dať bielizeň do práčky, upratať hračky, dať vám jednotlivé kusy vypratého oblečenia na zavesenie a 4-7 ročné dieťa zvládne vybaľovanie nákupov, zametanie, utieranie prachu , prestrieť stôl? Nemyslite si, že využívate svoje dieťa, len si myslite, že ho učíte novým zručnostiam. Domáce práce (ako viete) sú dosť fyzická aktivita. Na okorenenie domácich prác môžete svojmu dieťaťu dopriať špeciálny
  • Zistite, čo môžete spolu robiť. Deti, ktoré sa nudia alebo sa cítia vynechané, majú väčšiu šancu maškrtiť.

Čo si zapamätať pred začatím chudnutia?



Pamätajte na to, že chudnutie by nemalo byť rýchle silný >. Niekedy možno nevidíte účinky na váhe, iba na obvodoch. Na začiatku rozhodnutia o chudnutí sa oplatí zmerať obvod pása a bokov dieťaťa a zaznamenať si ich a potom ich pravidelne merať, najlepšie každé 2-4 týždne.

Ak má dieťa 5 rokov a viac, môžete mu vysvetliť, že zmeníte spôsob stravovania. Povedzte mu, že vďaka tomuto novému prístupu bude fit a zdravší. Na druhej strane, nikdy v súvislosti s ním nepoužívajte tieto výrazy: tučný chlapec, pažravec, šiška, hladný muž a pod. na celý život.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi