X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Chudnutie po tehotenstve – ako schudnúť efektívne a zdravo
27.02.2023

Chudnutie po tehotenstve – ako schudnúť efektívne a zdravo



Bezprostredne po tehotenstve sa ženy väčšinou cítia zle – hormonálne výkyvy, bolesti brucha a prsníkov, bezsenné noci. Pri prvom pôrode sa na svete neobjaví len dieťa, ale aj ďalší nový človek – matka. Úplne sa zmenilo myslenie ženy, jej vzhľad, správanie a priority. Čerstvá mamička čelí mnohým novým výzvam. Médiá sa zameriavajú na to, že materstvo je pekný zážitok, plný lásky a krásnych chvíľ. Je to pravda, ale sladké a nežné chvíle sa prelínajú s tými ťažkými a trpkými. Mnohé mamičky bojujú s depresiami a popôrodnou psychózou, ťažko znášajú baby blues a to, že telo už nevyzerá tak dobre ako pred tehotenstvom.

Dojčenie, čo sa zdalo také jednoduché a prirodzené, prináša veľa bolesti a problémov, ktoré nikto nečakal. Pravda je brutálna – po pôrode vám ostane nejaký ten tucet kilogramov v pluse, strie, bolesti chrbta, pŕs a brucha. Rekonvalescencia po tehotenstve, a teda návrat do normálnej pohody, trvá rôzny čas – niektorým ženám to trvá 6 týždňov (obdobie po pôrode), iným aj pol roka. Keď si mladá mamička zvykne na útrapy materstva a keď neduhy pominú, objavia sa myšlienky na zhadzovanie potehotenských kilogramov. Jednak sa to zjednodušuje tým ženám, ktoré sa rozhodnú dojčiť (aj o 700 kcal denne menej!), jednak si treba dávať veľký pozor, aby ste to s diétou a cvičením neprehnali.

Diéta – iba vyvážená, žiadne experimenty!



Keď sa chcete vrátiť k svojej starej postave, okamžite premýšľate o diéte. V žiadnom prípade však neuvažujte o chudnúcich diétach dostupných na internete, najmä o tých, ktoré sú zamerané na obmedzený počet produktov (nórske, proteínové, kodanské). Obdobie po pôrode, keď žena dojčí a stará sa o svoje dieťa, si vyžaduje dodať telu všetky potrebné živiny. Podeliť sa o ne musí matka aj dojčené dieťa. Keď dieťa dostane umelé mlieko, žena stále potrebuje živiny na regeneráciu tela. Po prvých ťažkých týždňoch je možné cítiť sa dobre, aj keď telo stále prestavuje a robí prácu navyše, aby sa dostalo do stavu pred tehotenstvom. Po cisárskom reze je obzvlášť dôležité sa o seba starať – vitamíny a minerály sú potrebné pre správne hojenie rán.

Mnohé mamičky, ktoré čítajú tento článok, si myslia: čo dojčenie? Chce to predsa špeciálnu diétu! Kapusta, cibuľa, ovocie, tučné mäso, káva by sa mali vylúčiť... Je pravda, že zoznam týchto produktov je veľmi dlhý. Problém je v tom, že z vedeckého hľadiska nič také ako strava dojčiacej matky neexistuje! Žena, ktorá dojčí, by mala jesť, čo chce, pokiaľ je to zdravé. Až keď u svojho dieťaťa spozoruje reakciu na určitý produkt, mala by zvážiť jeho vyradenie zo stravy. Vynára sa otázka, ako sa stravovať, aby ste schudli a zároveň si zabezpečili potrebné ingrediencie? Tu je záležitosť veľmi individuálna a môže pomôcť dietológ. Oplatí sa ísť k nemu na konzultáciu s kompletným súborom základných vyšetrení – morfológie, cholesterolu, glukózy, horčíka, draslíka a chloridov. Odborník na výživu okrem diéty môže odporučiť doplnkové doplnok pre dojčiacu matku, ktoré pomôže udržať živiny v norme. Po špeciálnej sade vitamínov v tabletách môžete siahnuť aj pri únave, závratoch alebo ťažkostiach so sústredením.

Pozor na chute!



Vyššie uvedený text zrejme oslovil mnohé mamičky a vydýchli si, že sa nemusia mučiť diétami. Je čas dať lyžicu dechtu do medového suda. Môžete jesť čokoľvek, pokiaľ je to zdravé! Niektoré dojčiace matky majú často chute, no žiaľ, nie sú zamerané na zeleninu a ovocie, ale na čokoládové tyčinky, čokoládu a časté návštevy McDonaldu. Týmto spôsobom sa telo snaží získať späť kalorické straty vyplývajúce z dojčenia. Túžby možno uspokojiť výberom správnych produktov. Sladkosti treba nahradiť ovocím a dvojitý syrový burger s pečenými kuracími prsiami so zeleninou. Nezabudnite piť – aspoň 2 litre neperlivej vody denne.

Oplatí sa vyhnúť vyprážaniu – namiesto toho, aby ste siahali po panvici, je lepšie zapnúť rúru. Ak však potrebujete zjesť niečo vyprážané, použite kokosový olej alebo znásilnené. Obedy nemusia vždy obsahovať zemiaky - niekedy sa oplatí vymeniť ich ryžou alebo kašou. Niektoré matky sa sťažujú na útoky hladu vlka v noci. To nie je prekvapujúce - ak dieťa často pripúšťa prsia, strácame kalórie a môžeme sa viac cítiť hladní. Žiadne nočné výlety do chladničky! Stojí za to pripraviť fľašu vody v spálni a nízko -kalorické občerstvenie, napr. Ryžové doštičky.

Fyzická aktivita delikáty, prechádzky a bazén



Kľúč k štíhlej postave a dobrá forma je Fyzická podmienka . Kedy teda môžete začať cvičiť po pôrode? Je ťažké jasne odpovedať na túto otázku. Už počas puerperia (dokonca aj bezprostredne po doručení alebo cisárskej sekcii) môžete robiť jemné cvičenia, ktoré vám pomôžu vrátiť sa k fitness. Ide o také jemné formuláre, ako je pohyby nôh určitým spôsobom alebo sa zmenšujú a relaxujú niektoré svaly. Keď sa jazva uzdraví po cisárovi alebo popraskanom rozkroku, môžete začať miernu aktivitu - joga, pilates a bazén sú dobré.

Stojí za to získať ľahké závažia. Nemali by ste však okamžite tlačiť - aktivita by sa mala dávať opatrne, s miernym zvýšením intenzity. Ak údaje o cvičení spôsobia pooperačnú alebo perineálnu bolesť, mali by sa zastaviť. Dobrá aktivita, kombinácia príjemných a užitočných, sú denne dlhé prechádzky s dieťaťom - rýchla prechádzka s kočíkom nad značnou vzdialenosťou (napr. 2-3 km) vám umožní okysličovať a spáliť prebytočný tuk. Je tiež skvelým nápadom robiť cvičenia doma, pred dieťaťom. Potom si môžete vyrobiť vtipné tváre, oklamať a spievať - batoľa bude potešená predstavením, ktorú pripravila moja matka. Je však potrebné pamätať na to, že pred začiatkom akejkoľvek väčšej činnosti by ste mali požiadať o stanovisko gynekológa alebo rodinného lekára. mat alebo veľká lopta, príslušenstvo na cvičenie - napr.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi