Chyby rodičov, ktoré môžu spôsobiť poruchy držania tela u dieťaťa
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Chyby rodičov, ktoré môžu spôsobiť poruchy držania tela u dieťaťa
28.02.2023

Chyby rodičov, ktoré môžu spôsobiť poruchy držania tela u dieťaťa

Nastavenie dieťaťa, ktoré ešte neposedí bez pomoci



Niekoľkomesačné deti často sa podráždi, keď ležia na chrbte alebo na bruchu. Vyzerá to tak, že naozaj chcú pozorovať svet z inej perspektívy ako poležiačky a po vysadení sa zdajú byť šťastné. To má však negatívne dôsledky na držanie tela dieťaťa: chrbtica, chrbtové a brušné svaly ešte nie sú pripravené na správne držanie tela, čo zaťažuje aj boky. Schopnosť posadiť sa bez pomoci je ďalšou fázou po plazení. Postupné zručnosti sú samostatné a nie je prospešné zamieňať ich poradie alebo narúšať prirodzený poriadok. Pamätajte:
  • nedávajte si dieťa do lona,
  • nepodporujte svoje dieťa vankúšmi,
  • neťahajte ruky dieťaťa do sedu (aj keď to dieťa vyžaduje!),
  • nedávajte svoje dieťa do kočíka alebo vysokej stoličky.


Príliš skoré položenie dieťaťa vedie k neskoršiemu hrbeniu a vynechávaniu štádia plazenia (čo je veľmi dôležitá fáza pre vývoj nervového systému), navyše dieťa leniví a môže oddialiť jeho motorický vývoj. .Výnimkou je, keď má dieťa 6 mesiacov a mali by ste začať s rozširovaním stravy. Na dobu jedného jedla denne (lebo to stačí na cca 1 mesiac rozšírenia stravy) si môžete dieťa položiť na kolená. Táto poloha je bezpečnejšia ako jedenie jedla v ležiacej polohe v odrážadle, ktoré sa s oveľa väčšou pravdepodobnosťou skončí dusením.

Deti okolo 5-6 mesiacov vykazujú nezvyčajnú potrebu pohybu. Imobilizácia napríklad v odrážadle ich dráždi, preto je v tejto fáze dôležitá voľnosť pohybu a pohybu. Vyplatí sa dovoliť dieťaťu, aby sa plazilo, lozilo po dome, voľne sa váľalo popenová podložka(čo absorbuje aj prípadné pády), vďaka čomu sa pripraví jeho prirodzené tempo tela do ďalších štádií vývoja.

Používanie autosedačky namiesto kočíkovania



Túto chybu možno pozorovať takmer každý deň v parkoch a na prechádzkach , nákupné centrá. Autosedačka bola vytvorená ako bezpečná, otázky správnej polohy boli odsunuté do úzadia. Nútená poloha v autosedačke nie je pre chrbát prirodzená (hoci pripomína písmeno C a polohu bábätka noseného v šatke). Obrada dieťaťa je pritlačená k hrudníku, nôžky sú mierne zdvihnuté ako pri korbáčiku v kočíku, čo pomáha ochabovať brušné svaly. Nefyziologická poloha uprednostňuje asymetriu tela.Samozrejme, niektoré deti, ktoré nemajú rady jazdu v korbáčiku, sa často upokoja v autosedačke. Môže to byť spôsobené potrebou tesnejobala zavinovanie môže mať priaznivý účinok. Na trhu sú dostupné aj sklopné sedadlá, nie sú však alternatívou gondoly a tiež by sa mali používať len vo výnimočných situáciách, počas prepravy. Dieťa by malo stráviť v autosedačke max. 2 hodiny denne. Ak plánujete cestovať ďalej autom, dbajte na pravidelné prestávky na oddych, kŕmenie a prebaľovanie, počas ktorých bude môcť dieťa zmeniť polohu, voľne si ľahnúť na bruško alebo chrbátik.

Presúvanie dieťaťa z korbičky do kočíka príliš rýchlo



Ďalší problém pre rodičov, čo môže vyplynúť z nesprávnej interpretácie potrieb dieťaťa, ktoré si okolo 4-5 mesiaca začne vyžadovať viac podnetov. Prechádzky sa môžu stať nepríjemnosťou a otvorenie kabínky v gondole často na uspokojenie malého prieskumníka nestačí. Kým kočíky, ktoré sa rozložia naplocho a majú dostatočnú oporu pre nožičky, nie sú problémom, korbičkové kočíky a dáždniky, ktoré nemajú možnosť úplného sklopenia chrbtovej opierky, sú nebezpečné pre ešte nestabilný chrbát a chrbticu dieťaťa. Nútia dieťa do polohy, na ktorú jeho telo ešte nie je pripravené, a podporujú nesprávne držanie tela: asymetria, pokles hlavy, nesprávne postavenie nôh a bokov. Často padá hlava dieťaťa na jednu stranu, hlavne po zaspaní. Preto je také dôležité vybrať kočík: korbičku čo najväčšiu, aby ju dieťa využilo čo najviacdlhšie (do 7 mesiacov) a kočík, ktorý sa namiesto korbáčika skladá naplocho. Alternatívou je chôdza vtkaný šál (deti, ktoré nevedia sedieť bez pomoci, by sa nemali nosiť v iných nosičoch ani s detskou vložkou, pretože im chýba bočná stabilizácia) , kde môže dieťa obdivovať svet z pohľadu rodiča, alebo nosenie dieťaťa na rukách vo vzpriamenej polohe, pokiaľ pevne drží hlavičku. Deti, ktoré nedržia pevne hlavu, by sa mali nosiť vo vodorovnej polohe (na predlaktí rodiča). Paweł Zawitkowski vo svojich sprievodcoch pre rodičov píše o správnom spôsobe nosenia a starostlivosti o deti. Taktiež nedávame dieťaťu pod chrbátik vankúše, deky, paplóny.

Vždy najlepšou a najzdravšou možnosťou je nechať dieťa objavovať priestor samo (doma na podlahe, na prechádzke v tráve alebo na deke). Pokiaľ je to možné, stojí za to nosiť dieťa na rukách a ukazovať svet z vašej perspektívy, aby ste uspokojili jeho zvedavosť. Je to určite zdravšie ako pre jeho chrbát, tak aj nervový systém, ktorý je navyše stimulovaný dotykmi a hlasom rodiča. Verte v kompetencie svojho batoľaťa a nechajte ho rozvíjať sa vlastným tempom, aby čo najlepšie využil potenciál svojho tela.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi