Čo robiť, keď sa dieťa nechce hrať samo?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Čo robiť, keď sa dieťa nechce hrať samo?
27.02.2023

Čo robiť, keď sa dieťa nechce hrať samo?



Hra v živote dieťaťa plní rôzne funkcie a uspokojuje mnohé potreby, vrátane tých, ktoré súvisia s blízkosťou a kontaktom s inou osobou, a preto sa deti veľmi často chcú hrať spolu s rodičmi. Ako môžete povzbudiť svoje dieťa, aby sa hralo samostatne?

Prečo sa dieťa nechce hrať samo?



Zatiaľ čo si kladiete otázku, prečo sa dieťa nechce hrať samo, prvá vec, ktorú treba zvážiť, je jeho vek. V našej spoločnosti sú často nereálne očakávania, ako skoro by sa mali malé deti začať hrať samé a ako dlho by sa mali na hru sústrediť. Často sa stáva, že len dieťa v predškolskom veku sa dokáže niekoľko minút hrať samé, a to je úplne normálne. Iste, čakanie na dvojročné dieťa, ktoré sa o seba postará hodina môže rodičom priniesť len frustráciu, pretože v tomto štádiu vývoja je to nemožné.

Deti sa chcú hrať so svojimi rodičmi, pretože je to stratégia, ako splniť toľko potrieb. V hre si budujú puto s rodičom, majú blízky kontakt (často aj fyzický, ktorý je pre nich veľmi dôležitý), regulujú emócie, spoznávajú seba a svoje schopnosti, osvojujú si pravidlá spoločenského života, empatiu resp. osobné hranice.Takto sa formuje mozog dieťaťa a rozvíjajú sa sociálne kompetencie, ktoré sú kľúčové pre šťastný život, preto je pre dieťa také dôležité hrať sa spolu s inými ľuďmi a preto vyžaduje od rodiča toľko času. Spravidla platí, že počas prvých rokov života dieťaťa je jediným účinným spôsobom, ako si rodič oddýchnuť, nájsť si v tomto období inú opatrovateľku, ktorá sa o dieťa postará.

Ako povzbudiť dieťa, aby sa hralo samostatne?



Deti sa naučia veľa vecí vrátane toho, ako sa zabaviť , keď to zažijú. Dieťa často potrebuje veľa hodín s rodičom, aby preskúmalo možnosti, hračky a to, čo rádo robí a baví. Po tomto čase bude oveľa pravdepodobnejšie, že bude pripravené tráviť čas samé bavte sa. Stojí za zmienku, že to funguje v rozpore so všeobecným názorom, že deti by si nemali zvykať hrať sa spolu alebo ich nútiť hrať samy.

Aby sa dieťa chcelo hrať samo, musia byť naplnené jeho potreby kontaktu a blízkosti. Preto je lepšie sa s dieťaťom najprv chvíľu pohrať a potom prejsť k "dospeláckym" veciam a nie naopak.

Za zmienku tiež stojí, že deti majú často veľa nápadov, ako ich zabaviť na dlhší čas. Problém je v tom, že rodičia ich nie vždy považujú za vhodné pre bezpečnosť alebo poškodenie domova, ktoré môže dieťa spôsobiť. Aby sme dieťa povzbudili k samostatnému hraniu, stojí za to venovať pozornosť tomu, aké aktivity si vyberá a ponúkať podobné aktivity alebo organizovať priestor tak, aby sa dali hrať. Veľa špinavých hier môže úspešne prebiehať v kúpeľni, vani alebo na balkóne. Kreslenie na steny a nábytok možno nahradiť kreslením na veľké listy papiera alebo lepenky. Môžete tiež dať dieťaťu kriedu a nechať ho kresliť na dláždenú podlahu. Ak vaše dieťa trhá knihy, môžete mu namiesto toho dať staré noviny. Ak sú rodičom navrhované aktivity podobné tým, ktoré si dieťa samo vyberie, je oveľa väčšia šanca, že sa o seba nejaký čas postará, ako keď napríklad dieťaťu, ktoré chce kresliť, ponúkajú puzzle.

V prvom rade je však vhodné pripomenúť, aké dôležité je pre rozvoj a pohodu dieťaťa sa spolu hrať a plánovať si denný rozvrh tak, aby ste si naň našli čas každý deň. Povzbudzujúce môže byť, že s takto opatrovaným dieťaťom, ktoré si upevňuje puto s rodičom, sa neskôr ľahšie komunikuje a rieši rôzne problémy.

Hračky, vďaka ktorým sa vaše dieťa bude hrať samé



Ak sa chce dieťa hrať samé, musí byť na to pripravené . Existujú však hračky, ktoré k takejto aktivite obzvlášť nabádajú. Dobre fungujú rôzne Montessori pomôcky, ktoré boli vytvorené s myšlienkou, že ich deti využijú samé. Medzi nimi okrem iného nájdete:

Mnohé deti tiež s radosťou budú samy robiť rôzne výtvarné práce, hrať sa s cestom či plastelínou alebo stavať z kociek. Je však na mieste pripomenúť, že aby deti zaujali dané predmety, je dobré ich najskôr ukázať a pohrať sa s nimi, aby videli, na čo sa dajú použiť.

Hranie sa s viac než len hračkami



Deti sa radi hrajú s viac než len hračkami. Keď sa dieťa nechce hrať samo a rodič potrebuje niečo robiť, môže ho úspešne zapojiť do vlastnej činnosti – pozvať ho do kuchyne pri varení, nechať ho naložiť bielizeň do práčky, umyť podlahu alebo utrite prach. Jednoduché činnosti teda dokážu zaujať aj jeden a pol ročné dieťa, a hoci ich zvyčajne treba napraviť, rodičovi to umožní získať trochu času na vykonanie potrebné aktivity, a prináša deťom veľa radosti a podporuje ich rozvoj.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi