X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

 1. Úvod
 2. Blog
 3. Cukrovka u najmladších
28.02.2023

Cukrovka u najmladšíchNiet divu, že keď naše dieťa ide do nemocnice a diagnóza je "cukrovka", dlho tomu ťažko uveríme. Keď si dodatočne uvedomíme, že cukrovka je celoživotné ochorenie, tzv chronické ochorenie, premáha nás strach, či sa s ním dokážeme vyrovnať, a v hlave nám víria ďalšie otázky.

Pamätajte, že cukrovka sa spolu so získanými vedomosťami a rutinou stáva ľahšie liečiteľnou a súčasný stav vedomostí umožňuje pacientom užívať si dlhý a zdravý život – rovnako ako ich rovesníci.

Čo je cukrovka?90 % detskej cukrovky je cukrovka 1. typu. Je to chronické ochorenie, pri ktorom náš imunitný systém napáda zdravé bunky pankreasu .Preto toto ochorenie patrí do skupiny tzv autoimunitné ochorenia. V dôsledku tejto autoagresie už pankreas nie je schopný produkovať vlastný inzulín – hormón potrebný pre správny metabolizmus cukrov. Bezprostredným dôsledkom týchto zmien sú vysoké hladiny glukózy v krvi alebo hyperglykémia.

Cukrovka 1. typu by sa mala spájať najmä s mladými ľuďmi. Vo výskyte cukrovky 1. typu sú dva vrcholy: 10-12 rokov a 16-19 rokov. Majte však na pamäti, že to nie je pravidlo. Existuje tzv forma LADA (latentný autoimunitný diabetes u dospelých), ktorej symptómy sa zvyčajne naplno prejavia v 4. – 5. dekáde života.

Aké sú príznaky cukrovky?Diabetes 1. typu sa vyvíja rýchlo. Ak na sebe alebo na svojom dieťati spozorujete niektorý z nasledujúcich príznakov, ihneď kontaktujte svojho lekára!

Venujte zvláštnu pozornosť:
 • nadmerný smäd,
 • náhly úbytok hmotnosti a svalovej hmoty,
 • veľmi vysoký objem a frekvencia močenia, pomočovanie,
 • neustála únava, nedostatok energie, ospalosť,
 • nadmerná chuť do jedla,
 • infekcie intímnej oblasti (väčšinou plesňové).


Vyššie uvedené symptómy môžu mať prirodzene mnoho príčin a nepotvrdzujú diagnózu ochorenia, aj keď by nás určite mali vyzvať, aby sme urýchlene navštívili kliniku.

Ak pozorujeme nárast vyššie uvedených symptómov a symptómov ako:
 • zápach acetónu v dychu,
 • poruchy vedomia, strata vedomia,
 • úplná strata chuti do jedla,
 • intenzívna nevoľnosť, bolesť brucha alebo vracanie,
 • zvýšená teplota,


okamžite kontaktujte pohotovostnú službu, pretože ide o príznaky jednej z akútnych komplikácií cukrovky, ketoacidózy, ktorá je život ohrozujúcim stavom.

Podľa vedcov sa diabetes 1. typu vyskytuje u ľudí, ktorí majú genetickú predispozíciu a ktorí boli vystavení určitým environmentálnym faktorom. Stále však nie je známe, ktoré faktory sú zodpovedné za vznik ochorenia, ani ako im predchádzať. Stále viac štúdií poukazuje na minulé vírusové infekcie. Zdá sa, že v tomto procese zohráva úlohu aj chladné podnebie, znečistenie ovzdušia a druh jedla.

Ako rozpoznať cukrovku?Diagnostika cukrovky je jednoduchá a vychádza z krvného testu. Existujú tri spôsoby, ako rozpoznať každý typ cukrovky:

1. hladina glukózy v krvi (hladina glukózy v krvi) nad 200 mg/dl v náhodnom teste (nevyžaduje sa hladovanie) a typické príznaky, ako je polyúria alebo slabosť

2. dvojnásobná hladina glukózy v krvinad 126 mg/dl v dvoch rôznych dňoch,

3. glukózaviac ako 200 mg/dl po dvoch hodinách v OGTT (orálny glukózový tolerančný test).

Ako liečiť cukrovku?Súčasné poznatky neumožňujú vyliečiť cukrovku 1. typu. Existujú však pokročilé spôsoby liečby, ktoré diabetikom umožňujú žiť dlhý a zdravý život napriek chorobe . Hlavnými nástrojmi liečby cukrovky 1. typu je pravidelné užívanie inzulínu a pravidelné sledovanie hladiny glukózy v krvi. Strava a fyzická aktivita majú tiež obrovský vplyv na udržanie správnej hladiny glykémie, a preto sú dôležitou súčasťou liečby cukrovky 1. typu.

Život s cukrovkou môže byť náročnýDobrou správou je, že hoci cukrovka je vážny a zaťažujúci stav, ak sa dobre lieči a dobre sa ovláda, nie je prekážkouže pacient by si užil normálny život. Uznáva sa, že táto abnormálna liečba cukrovky vedie k komplikáciám a obmedzeniam, nie k samotnému cukrovke.

Čo teda môže byť nesprávnym "olovom" pacienta s cukrovkou a nedostatok spolupráce zo strany ľudí postihnutých touto chorobou?

Komplikácie cukrovky sú rozdelené na akútny (podmienené krvou pacienta príliš vysokou alebo príliš nízkou) a chronickým (výsledkom z dlhodobej hladiny nafúknutej hladiny cukru v krvi). Akútne komplikácie, ak sa s nimi nelieči správne a rýchlo, môžu viesť k smrti. Ak však rýchlo reagujeme a pacient nespadá do kómy, nemá dlhotrvajúce negatívne následky.

Každý rodič pred odchodom z nemocnice absolvuje dôkladné školenie v oblasti rozpoznávania a reagovania v prípade So -Called ostré komplikácie. Tento tréning sa často končí testom, ktorého názor vám umožňuje písať pacienta domov. Chronické komplikácie Diabetik sa však vyvíjajú, keď sa v priebehu rokov pravidelne vyskytujú zvýšené hladiny cukru v krvi - hyperglykémia.

Nadmerná glukóza v krvi pôsobí ako toxín a poškodzuje krvné cievy. V dôsledku toho krv nedosahuje vnútorné orgány, čo spôsobuje trvalé poškodenie. V dôsledku hyperglykémie sú obzvlášť náchylné na poškodenie v dôsledku hyperglykémie: srdce, oči, nohy, obličky a mozog. Poškodenie spôsobené v dôsledku chronických komplikácií sú zvyčajne nezvratné.

Je potrebné spomenúť, že deti a dospievajúci majú aj iné typy cukrovky:
 • Typ 2 Diabetes - donedávna vyhradené pre dospelých. Bohužiaľ, spolu so zmenami civilizácie a epidémiou obezity zaznamenávame stále viac a viac prípadov cukrovky 2. typu aj u detí. V Poľsku sa odhaduje, že približne 2% prípadov cukrovky u detí je cukrovka 2. typu. Hlavné rizikové faktory sú obezita a nadváha. U detí je cukrovka 2. typu často asymptomatická a môže sa zistiť počas iných testov.


Liečba cukrovky 2. typu u detí zahŕňa chudnutie, použitie správnej stravy a fyzickej aktivity. Perorálne lieky a inzulín sa môžu používať v pokročilejších štádiách choroby.
 • Diabetes módy - móda alebo "monogénny diabetes" je dedičná forma cukrovky, pod ktorou sa rozlišuje 11 podtypov. Niektorí z nich sa vyvíjajú u detí a dospievajúcich. Toto je zriedkavý typ cukrovky a často sa stáva, že u detí je nesprávne diagnostikovaná ako cukrovka 1. typu. Rozpoznávanie módy je založené na genetických testoch.
 • rozpoznané novorodenecké diabetes - Toto je mimoriadne zriedkavá, monogenetická (podmienená 1 génom) formu cukrovky. Diagnóza sa vyskytuje až 6 mesiacov po narodení.
 • prechodný novorodenecký diabetes - Tento typ cukrovky sa vzťahuje hlavne na predčasné deti, vyžaduje prechodnú inzulínovú terapiu a úplne prechádza.
 • sekundárny diabetes - Tento typ cukrovky spočíva v rušivej glukózovej tolerancii v dôsledku iných chorôb.


Na zhrnutie, cukrovka u detí a dospievajúcich je pre pacienta aj jeho rodinu vážnou výzvou. Jeho zaobchádzanie si vyžaduje obrovskú disciplínu od nás. To nie je ľahké, berúc do úvahy početné pokušenia výživy a emocionálne problémy vývojového veku. Rodiny postihnuté problémom s cukrovkou sú pokryté viacerou špecifickou starostlivosťou a majú tiež prístup k neustálej psychologickej starostlivosti.

Znalosti o chorobe a prísnej sebakontroly v kombinácii s modernými metódami liečby dávajú nádej na dlhý, zdravý a takmer obmedzený život.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi