Denné aktivity a hry, ktoré stimulujú rozvoj dieťaťa v prvom roku živo
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Denné aktivity a hry, ktoré stimulujú rozvoj dieťaťa v prvom roku života
28.02.2023

Denné aktivity a hry, ktoré stimulujú rozvoj dieťaťa v prvom roku života



Dieťa sa komplexne vyvíja počas každodenných činností. Od prvých dní života stojí za to povzbudzovať dieťa, aby objavovalo svet.

Pýtate sa, aké to bude? Dokážete sa vyrovnať s novou životnou situáciou? Prvý rok života vášho dieťatka nemusí byť ťažký. Pomôžte mu objaviť a využiť jeho vlastné schopnosti. Myseľ dieťaťa je veľmi vnímavá. Rýchlo vstrebáva poznatky a nové skúsenosti. Postarajte sa o jeho rozvoj premysleným spôsobom a v budúcnosti uvidíte jeho účinky.

Ošetrovateľské aktivity stimulujúce vývoj dieťaťa



Keď sa naša rodina rozrastá, ani si neuvedomujeme, ako každodenné rituály a každodenná starostlivosť ovplyvňujú vývoj dieťaťa. dojča . Všetky činnosti, ktoré s bábätkom robíme, ako nosenie na rukách, prebaľovanie, obliekanie, dvíhanie a ukladanie, by sme mali od začiatku robiť správne a jemne. To všetko nám môže ukázať komunitná pôrodná asistentka alebo terapeut.

Keď bude starostlivosť o bábätko od samého začiatku primeraná, určite nebudeme mať problémy so svalovým napätím a asymetriou. Novorodenci by mali vstávať sdetské postieľky bokom, v polohe tzv. fazuľky.Ak sa chceme s dieťaťom venovať aj iným činnostiam – prebaľovať alebo prebaľovať, všetko treba robiť pokojne a východiskovou pozíciou by mala byť poloha fazule. Aby sme podporili vývoj bábätka a vyhli sa asymetrii, mali by sme pamätať na striedanie – noste ich raz na pravú a raz na ľavú stranu. Pozíciu fazule používame do cca 3-4 mesiaca.

Keď dieťatko drží hlavičku, môžeme prejsť do ďalšej polohy, tzv polosed.Chrbát dieťaťa oprieme vo výške hrudnej kosti. Chytíme ho pod stehnami, čím chránime bedrové kĺby. Druhou rukou držíme dieťatko pod pazuchami. Naše bábätko tak môže spoznávať všetko, čo sa okolo neho deje. Ďalšou polohou na nosenie bábätka a videnie sveta z úplne inej perspektívy je poloha hračka do lietadla. Toto je ideálna poloha, keď dieťa trpí kolikou. V tejto polohe môžete jemne masírovať aj bruško. Po štvrtom mesiaci môžeme začať bábätko nosiť vertikálne, opierajúc si ho o rameno. Všetky tieto polohy dávajú bábätku pocit bezpečia a budujú puto s rodičom.

Zdravý dotyk – nebojte sa masírovať



Hmat je najrozvinutejším zmyslom v prvé obdobie života dieťaťa. Vďaka hmatovým podnetom, ktoré sa dostávajú do mozgu prostredníctvom receptorov umiestnených v koži, má dieťa predstavu o svete okolo seba. Masáž a dotyky bábätka dokonale ovplyvňujú vývoj jeho nervovej sústavy. U zdravých detí je to forma zábavy, nadväzovania kontaktu a spoznávania. Masáž podporuje rozvoj osobnosti a dodáva pocit bezpečia. V novorodeneckom a dojčenskom období vytvára citovú väzbu s rodičom. Vhodná masáž podporuje aj rozvoj reči. Hmatová stimulácia znižuje stres nielen u rodičov, ale aj u detí.

Hudba upokojuje a rozvíja



Klasická hudba má mimoriadne pozitívny vplyv na rozvoj človeka. V prvých troch rokoch života posilňuje imunitu dieťaťa. Pri výbere klasickej hudby pre bábätká zvoľte jemnú, no vysokofrekvenčnú hudbu. Najlepšia hudba bude Mozart, Bach alebo Vivaldi. Zlepšuje koncentráciu a kognitívne schopnosti. Deti sú kreatívnejšie.

Čítajte dieťaťu od začiatku



Pozitívny vplyv čítania rozprávkyje obrovská. Má pedagogický a výchovný rozmer. Dobrodružstvo s čítaním rozprávok možno začať už od prvých dní života bábätka a malo by sa stať každodenným rituálom. Knihy prebúdzajú predstavivosť, podporujú učenie sa o svete a morálka učia dôsledky činov. Bábätko, ktoré počúva hlas rodiča, spí lepšie a pokojnejšie.

Kúpeľ stimuluje zmysly



Kúpanie stimuluje rozvoj všetkých zmyslov dieťaťa a je skvelou príležitosťou na nadviazanie vzťahu s rodičmi. Kúpeľ, rovnako ako masáž, je skvelou príležitosťou, ako sa spojiť s vaším bábätkom. Vo vani hladkajte bábätko, maznajte sa, hrajte sa s penou. Pri kúpaní môžeme rozvíjať aj zmysly zrak a sluch. Aj keď váš novorodenec ešte úplne nevidí, skúste s ním pri kúpaní nadviazať očný kontaktvy. Nechajte ho sledovať vašu tvár, úsmev, mimiku. Stimuláciou zraku uľahčíme bábätku rannú komunikáciu a stimulujeme mozgovú činnosť. Dieťa objavuje a prežíva svet aj prostredníctvom zvukov. Porozprávajte sa so svojím dieťaťom, spievajte mu pieseň. Šuchot peny či žblnkot vody budú pre neho novým zážitkom. Sluchová stimulácia má obrovský vplyv na rozvoj reči.

Hry na rozvoj mozgu dieťaťa



Stimulácia vestibulárneho aparátu zohráva významnú úlohu pri rozvoji motorickej koordinácie, koncentrácie a budúcej schopnosti učenia. Hojdanie, točenie sa v kruhu, váľanie sa alebo predstieranie jazdy na koni stimuluje mozog k rozvoju a má obrovský vplyv na intelektuálny vývoj dieťaťa. Zlepšuje sa koordinácia oko-ruka a motorika. Na vestibulárnu stimuláciu je ideálne predstierať, že ste lietadlo. Dajte svoje dieťa do náručia dole a hore. Predstierajte, že ste na lodi. Hojdajte sa doľava a doprava. Ak chcete rozvíjať abstraktné myslenie a stimulovať zvedavosť dieťaťa, hrajte sa na schovávačku s predmetom "je, nie je tam!". Keď obliekate svoje dieťa, hľadajte a objavujte časti tela spoločne. Nepotrebujete drahé a sofistikované hračky na podporu vývoja vášho dieťatka. Nájdite si čas a prebuďte svoju kreativitu.

WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) potvrdzuje, že na formovanie mozgu má veľký vplyv prostredie, v ktorom dieťa vyrastá. Aktivity dennej starostlivosti a hra s dieťaťom sú dokonalou multizmyslovou stimuláciou. Spoločná hra rodičov s dieťaťom je potrebná pre dieťa aj pre rodičov, už od prvých dní života. Väzba je posilnená. Správny biologický vývoj sa podporuje stimuláciou kognitívneho, emocionálneho a sociálneho vývoja dieťaťa.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi