- Kategórie blogu
- Hračky
- Školské potreby
- Detská izba
Potreby do školy a škôlky
Hračky
Vozidlá
Oblečenie
ZÁHRADNÉ HRAČKY
Kočíky a autosedačky
Príslušenstvo a doplnky
Nábytok a dekorácie
Oslavy a večierky
Novinky
Zobraziť všetky novinkyBlog

28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia.
Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post...
čítať celé

28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné.
Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu.
Túto sezónu prišli do detského šatníka.
čítať celé

28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa.
Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
27.02.2023
Depresia školáka – čo vás môže znepokojiť, ako dieťaťu pomôcť
Vedeli ste, že až 2% detí v skupine detí nad 6 rokov a asi 25% detí vo veku 10-13 rokov trpí depresiou? Ponechaní bez podpory prežívajú drámu, ktorá sa môže skončiť pokusom o samovraždu alebo dokonca smrťou. Jedným z faktorov, ktoré spôsobujú a prehlbujú depresiu, môžu byť ťažkosti v škole alebo príliš veľký tlak zo strany rodičov zameraný na vysoké študijné výsledky. Školopovinné dieťa nemôže reagovať asertívne, odmieta vykonávať úlohy, ktoré sú mimo neho. Niekedy ani nevie povedať, že je na neho niečoho priveľa. Tiež ešte nevie regulovať hladinu stresu. Reaguje impulzívne alebo sa stiahne do seba a v niektorých prípadoch upadne do depresie.
Podľa správ poľskej polície bolo v rokoch 2017 – 2020 zaznamenaných až 843 pokusov o samovraždu medzi osobami mladšími ako 18 rokov a až 107 z nich, žiaľ, skončilo smrťou. Rýchla reakcia na príznaky depresie a účinná pomoc rodiny a psychológa a psychiatra môže zachrániť život.
Etiológia depresie u detí
Príčiny depresie sú stále známe. Medzi nimi existuje genetická etiológia, ktorá je založená na špecifickej sekvencii v genotype, čo vedie k poruchám vo fungovaní neurotransmiterov. Lekár potom môže na základe vyšetrenia okrem iného reflexov dospieť k záveru onadmerne aktívny nervový systém. Ďalším faktorom je temperament, ako aj schopnosť ho zvládať a regulovať emócie typické pre expresívneho človeka, sangvinika či flegmatika. Ako sme uviedli, tieto zručnosti sú u školského dieťaťa v plienkach. Depresiu podporujú aj stresové udalosti, ako aj tie, ktoré môžeme označiť za traumatické, no u každého sa môžu líšiť. Pre jedno dieťa bude traumou len choroba rodiča alebo smrť starej mamy, pre ďalšie verejné vystúpenie či A na skúške. Veľa závisí od toho, ako funguje jeho rodina a škola. Podporujúci rodič zvyšuje šancu dieťaťa dostať sa z cesty pri kontakte napríklad s rovesníckym násilím alebo obťažovaním zo strany učiteľa, čo sa zriedka, ale bohužiaľ môže stať. Prílišná kontrola, represívne správanie mamy alebo otca, ako aj emocionálne odmietanie dieťaťa sú ďalšie faktory, ktoré môžu spôsobiť depresívnu epizódu alebo vyvolať depresiu.
– Jeden z faktorov, ktorý môže prispieť k vzniku porúch náladyalebo depresívnych epizód, o ktorých sa čoraz častejšie hovorí, stráca dieťa vo virtuálnom svete- komentuje detská psychologička Katarzyna Kornaus. - Stráviť niekoľko alebo niekoľko hodín denne so smartfónom alebo tabletom môže spôsobiť, že sa dieťa utiahne do seba, prestane cítiť potrebu fungovať v rodine a medzi rovesníkmi a prestane vidieť zmysel vo svojom konaní.
Príznaky depresie u detí
Depresiu u detí je bohužiaľ ľahké prehliadnuť. Jej príznaky sú veľmi rozdielne a závisia od charakteru dieťaťa, ako aj od toho, čo si môže na danom mieste a s ľuďmi okolo seba dovoliť. Niekedy sa dieťa v škole správa vzorne, no doma predvádza výbuchy hnevu či neutíšiteľný plač. Stáva sa, že v škole prejavuje agresívne správanie alebo sa odstriháva od svojich rovesníkov. Čo môže byť rušivé? V závislosti od závažnosti a fázy depresie:
- neprimerané okolnostiam, nekontrolovateľné výbuchy hnevu,
- podráždenosť, plačlivosť
- emocionálna labilita,
- anhedónia, pocit beznádeje v živote, neschopnosť zažiť šťastie,
- odstúpenie od hier, zníženie aktivity
- negatívny sebaobraz, ktorý sa môže prejavovať tým, že dieťa hovorí, že saje, že nič nedokáže,
- poruchy denného rytmu, problémy so zaspávaním a ranným vstávaním,
- somatické príznaky: nevoľnosť, bolesti rôzneho druhu, najčastejšie bolesti brucha alebo hlavy, strata chuti do jedla alebo nadmerná chuť do jedla, hnačka alebo zápcha, nočné pomočovanie, záchvaty paniky, ktoré sa môžu prejaviť ako dýchavičnosť, búšenie srdca, nekontrolované močenie,< /li >
- sebapoškodzovanie vrátane sebapoškodzovania a pokusov o samovraždu
- psychotické symptómy: halucinácie (veľmi zriedkavé u detí, ale bohužiaľ sa môžu vyskytnúť pri ťažkej depresii),
- nervové tiky.
Ak sa dieťa sťažuje na pretrvávajúce bolesti neznámeho pôvodu a zároveň si všimnete zmeny v jeho správaní či prežívaní emócií, stojí za to začať diagnostiku v ambulancii psychiatra. Psychiater by mal usmerňovať diagnostiku aj z fyzického hľadiska. Stáva sa, že príčina depresívnej nálady alebo výbuchov hnevu spočíva v inom ochorení ako v depresii. Niekedy depresia sprevádza aj poruchy, napríklad hormonálne.
Liečba depresie u detí a pomoc rodičov
Po diagnostikovaní depresie v ambulancii psychiatra (žiadna iná ako psychiatrická ), treba nasadiť viacsmernú liečbu – farmakológiu, psychoterapiu v ambulancii detského psychológa a psychoedukáciu rodiny, ktorá môže prebiehať počas stretnutí s rodinným psychológom. Vzdelávanie môžeme posilňovať aj čítaním. Kniha Jesseho Wrighta vývoj dieťaťa v školskom veku tu môže veľa vysvetliť. Osloboďte sa od depresie. Oplatí sa siahnuť aj po čítaní, ktoré nás priblíži
Farmakológia často straší rodičov, no treba zdôrazniť, že prináša naozaj senzačné výsledky. Dôležité je však zvoliť správnu liečbu v spolupráci s detským psychiatrom a sledovať frekvenciu podávania liekov. Sledujeme správanie dieťaťa a konzultujeme s lekárom, pretože pri výskyte nežiaducich účinkov môže byť potrebné zmeniť liek alebo podať inú dávku.
Oplatí sa upozorniť školu na diagnózu a poskytnúť oficiálne usmernenia pre učiteľov, aby vedeli, na čo si pri kontakte s dieťaťom dávať pozor a ako sa k nemu správať.
Úloha rodičov tu bude najdôležitejšia. Dieťaťu s depresiou môžeme pomôcť tým najlepším spôsobom posilnením jeho pocitu bezpečia, budovaním vzájomnej dôvery, ako aj stabilizovaním jeho presvedčenia o slobodnom rozhodovaní a vlastnej hodnote. Preto odstraňujeme "nebudeš uspeje", "nezvládneš to" zo slovníka a na tento účet dávame "skús to, som s tebou". Spolu s dieťaťom sa oplatí postarať sa o jeho okolie, zariadiť izbu alebo aspoň kútik, ktorý bude len jeho, pomôžte mu to zrealizovať rytmus upratovania (depresívne dieťa nečistíme a učíme sa samé, sme s ním a povzbudzujeme ho k samostatnosti, bez nátlaku).
Nie všetci máme veľké byty, ale každé dieťa by malo mať svoje kráľovstvo. Ak si to nemôžeme dovoliť, urobme mu aspoň kútik, kde sa môže učiť a hrať.
Bude užitočné sprevádzať dieťa pri spánku a čítať priateľské knihy. Určite sa ho oplatí odstrihnúť od informačného šumu. Ak máte často televízor zapnutý na pozadí, určite ho vypnite. Z času na čas môžete spoločne sledovať zaujímavé a inteligentné filmy.
- Ak rodič spozoruje príznaky depresie, stojí za to pátrať po tom, či príčinou nie je príliš veľa podnetov z používania elektroniky, upozorňuje Katarzyna Kornaus, psychologička špecializujúca sa na vývoj detí. – Preto by ste mali venovať pozornosť tomu, aby ste včas zachytili rušivé príznaky: skontrolujte, ako dlho vaše dieťa používa elektroniku; skontrolujte, či vylúčenie elektroniky zo života dieťaťa na niekoľko týždňov nezlepší jeho náladu.
Rytmus dňaje dôležitý, pretože dieťa potrebuje stabilitu, zvyšuje to jeho pocit bezpečia. Pomôcť môže aj diéta bez prebytočného cukru, bez farebných sladených nápojov a silne spracovaných pochutín, napríklad čipsov. Vplyv stravy na správanie sa často podceňuje. Ak chcete poznať recepty, ktoré vášmu dieťaťu zabezpečia zdravé jedlo, pomôžu pri prekonávaní depresie, siahnite po návode Jedlo, ktoré lieči.
V priebehu psychoterapie sa dieťa naučí, ako rozpoznať emócie a ako ich regulovať. Tieto poznatky budú užitočné aj pre rodičov, ktorí tieto mechanizmy bohužiaľ často nepoznajú. Buďme v tom spolu s dieťaťom.
Jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré spôsobujú depresiu u školákov, je problém s osobnou kompetenciou nazývaný Sebaúčinnosť. Dieťa, ktoré predpokladá, že sa dokáže vyrovnať s rôznymi okolnosťami, bude menej náchylné na depresiu. Posilňovanie tejto kompetencie je proces, niekedy trvajúci aj mnoho rokov, ktorý by sa pri rozvinutej depresii mal vykonávať pod dohľadom psychológa a s jeho podporou pre celú rodinu.