X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

 1. Úvod
 2. Blog
 3. Dieťa na pláži - Ako chrániť najmladších pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia?
28.02.2023

Dieťa na pláži - Ako chrániť najmladších pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia?

1. Čo je slnečné žiarenie a prečo by sa malo používať v miernych množstvách?Slnečné žiarenie zahŕňa viditeľné svetlo, teplo a ultrafialové žiarenie (UV). Hlavnou oblasťou nášho záujmu je UV žiarenie. Zahŕňa rozsah vlnových dĺžok 100-400 nm a je rozdelený do troch pásov: UVA, UVB a UVC .

Keď slnečné svetlo prechádza atmosférou, celé žiarenie UVC a asi 90% UVB žiarenie sa absorbuje ozónom, vodnou parou, kyslíkom a oxidom uhličitého. UVA žiarenie je menej náchylné na atmosféru, a preto UV žiarenie dosahujúce zemský povrch pozostáva prevažne z UVA žiarenia a malej zložky UVB. Existuje niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú počet UV lúčov, ktoré nás dosahujú. Patria sem:

Umiestnenie slnka - Čím vyššie je slnko na oblohe, tým vyššia je úroveň UV žiarenia. Preto sa UV žiarenie líši v závislosti od dňa a sezóny a maximálne úrovne, keď slnko dosiahne maximálnu výšku.

zemepisná šírka - čím bližšie k rovníkovi, tým vyššie úrovne UV žiarenia

Cloud Cover - Úrovne UV žiarenia sú najvyššie v podmienkach oblaku bez mrakov. Aj keď sa priliehajú, hladiny žiarenia UV môžu byť vysoké v dôsledku rozptylu UV žiarenia molekulami vody a malých častíc v atmosfére.

výška - Vo vyšších výškach sa tenšie atmosférové filtre menej UV žiarenia. Pri každej výške sa zvýši o 1 000 metrov, hladina UV sa zvyšuje o 10% na 12%.

ozón - spotrebuje časť UV žiarenia, ktorá by inak dosiahla zemský povrch. Hladiny ozónu sa menia počas roka a dokonca aj počas dňa.

Odrážajúce povrchy - UV žiarenie sa odráža alebo rozptýli na rôzne povrchy, napr. Sneh môže odrážať až 80% UV žiarenia, suchý plážový piesok asi 15% a morská pena asi 25%

UV žiarenie je jedným z najdôležitejších environmentálnych faktorov ovplyvňujúcich vzhľad a stav pokožky. Reakciou kože na slnečné žiarenie je jej sčervenanie a opálenie, ktoré je hlavným obranným mechanizmom tela. Vzdialené účinky kumulatívneho UV žiarenia sú: fotoagping a stimulácia vývoja rakovinových procesov .

Chronická expozícia UV lúčom je príčinou zvýšeného výskytu melanómu, ako aj iného karcinómu kože: rakovina bazálnych buniek a cyklických buniek. Ukázalo sa, že riziko vzniku melanómu sa zvyšuje približne dvakrát v prípade 2-5 skúseností s odpálením pred 15 rokmi

2. Je opaľovanie zdravé? Prieskum uskutočnený medzi 1 tisíc Briti ukázali, že každá tretina z nich si myslí, že Tan je dobrý pre zdravie detí. Bohužiaľ, pravdou je, že neexistuje taký koncept ako "zdravé opaľovanie". Samotná zhnednutie pokožky už naznačuje jej poškodenie, pretože sa snaží brániť pred nadmerným UV. Melanocyty, pigmentové bunky, potom produkujú melanín, čo má absorbovať príliš veľkú dávku slnečného žiarenia. Príznakom je hnednutie kože. To samozrejme neznamená, že by sa malo úplne vyhnúť slnku, pretože vitamín D sa vytvára pod jeho vplyvom v tele.

Od mája do septembra však stačí vystaviť svoje telo slnečnému žiareniu 15 minút denne na výrobu dostatočného vitamínu. Toto je odchýlka od toho pred vekom 6 mesiacov. Mali by byť úplne chránení pred priamym vystavením slnku.

Je potrebné vedieť, že všetci ľudia, najmä deti, ktoré zostávajú na slnku viac ako 15 minút, v období od mája do septembra, by mali používať opaľovací krém s filtrom aspoň SPF 15.

3. Ako teda chránite jemnú pokožku detí pred škodlivým žiarením? Bude opaľovací krém dosť sám?Kozmetické prípravky, ktoré obsahujú tak -zané UV filtre - Fyzikálne a chemické. Mechanizmus prevádzky fyzikálnych filtrov pozostáva hlavne z javu odrazu alebo rozptyľovania slnečného svetla, zatiaľ čo chemické filtre ukazujú schopnosť ich absorbovať.

Zvýšenie sa čoraz viac zavádzajú zložky prírodného pôvodu, ktoré majú schopnosť absorbovať UV žiarenie, ako aj antioxidanty. Účelom použitia druhého je neutralizovať voľné radikály pod vplyvom UV, čo znižuje poškodenie kože. Malo by sa zdôrazniť, že množstvo antioxidantov v kozmetike slnečných krémov nie je dostatočné na ochranu pred nadmerným vystavením UV žiareniu. Okrem toho je ich absorpcia cez pokožku obmedzená, takže by ste mali brať do úvahy aj primeranú ponuku antioxidantov do stravy, ktorá by mala byť bohatá na zeleninu a ovocie.

U detí sa odporúča použiť minerálne filtre , pretože sa po vystavení UV žiareniu iba mierne zmenia a neexistuje riziko ich absorpcie. Americká akadémia dermatológie odporúča, aby deti do 6 mesiacov nevykazovali slnko a používali filtre s pomerom SPF pre staršie deti najmenej 30 . V rámci ochrany detí by mali nosiť správne oblečenie a zostať v tieni.

Aby sme zhrnuli, môžeme urobiť oveľa viac, než len použiť krém. Odporúčajú sa nasledujúce ochranné opatrenia, zamerané na prevenciu ostrých a chronických účinkov UV lúčov:


 • Vyhýbanie sa priamej expozícii slnka 2 hodiny pred a 2 potom, čo slnko dosiahlo maximálnu výšku, najmä v lete. Je tiež potrebné si uvedomiť, že používanie slnka ráno je spojené s väčším rizikom spálenia.


 • Nosenie oblečenia zo slnečného žiarenia nepriepustné , chránenie hlavy klobúk > slnečné okuliare


 • Mali by ste prísne dodržiavať pravidlá uplatňovania ochranných opatrení obsahujúcich filtre .


Mali by ste aplikovať správne množstvo ochranných opatrení na všetky miesta, ktoré neboli nechránené oblečením, ako sú tvár, krk, uši, ruky a ruky. Ochrana by sa mala prispôsobiť podmienkam, v ktorých zostávame - od silných po veľmi silné filtre.

4. Mnoho rodičov sa tiež čuduje, ako konať, keď má ich dieťa materské znamienky?Termín "materské znamienko" sa používa v dermatológii na určenie rôznych kožných lézií s miernou etiológiou. Pycped materské znamienky, bežne nazývané "móly", sa vyskytujú pomerne často. Predpokladá sa, že do konca prvej dekády života u každého bieleho dieťaťa sa nachádza priemerne 15-30 príznakov a u detí afrických, ázijských a domorodých Američanov-5-10.

Riziko transformácie jemného materského znaku na malígny melanóm počas celého života celého dieťaťa je asi 1 až 10 000. Vo viac ako 50% prípadov sa vytvára škodlivý melanóm de novo (t. J. V predtým nezmenenej koži). Zvýšené riziko malígneho melanómu sa vzťahuje na ľudí, ktorí majú viac ako 50 pigmentovaných materských znakov a klinicky neobvyklé znaky. Rizikový faktor rozvoja malígneho melanómu je veľké množstvo neobvyklých znakov, nie ich abnormálny vzhľad, takže v takýchto prípadoch je potrebné pravidelne skúmať celú pokožku.

5. Čo sa môže stať, ak zanedbáme problémy s opaľovacím krémom? Príčinou slnečného zdvihu je prehrievanie tela v dôsledku dlhodobej expozície tela slnečnému žiareniu, ktoré narúša prácu termoregulačného centra, vedie k dehydratácii a nadmernej strate elektrolytov.

Príznaky slnečnice zahŕňajú:
 • Vysoká horúčka (& gt; 40c)
 • plač,
 • Vyčerpanie tela,
 • Zvracanie,
 • nevoľnosť,
 • hnačka,
 • Prekvapujúce alebo inhibícia močenia,
 • Sčervenanie pokožky,
 • Nedostatok potu,
 • zoči -
 • Chills,
 • Zvýšenie krvného tlaku,
 • zrýchlený dych,
 • Relaxácia svalov,
 • Strata vedomia.

6. Čo robiť, keď dôjde k armálnemu zdvihu dieťaťa? Až do príchodu lekárskych služieb by ste mali od svojho dieťaťa odstrániť teplé oblečenie. Neskôr môžeme postupne ochladiť telo dieťaťa, napr. Zakrytím tela uterákom namočeným vlažnou vodou. Absolútne by sa dieťa nemalo vkladať do studenej vody alebo variť ľadom, pretože to môže spôsobiť tepelný šok, ktorý v skutočnosti spôsobuje rýchle a nekontrolované dychy, poruchy prietoku krvi a v extrémnych prípadoch denaturáciu, t. J. Rezanie proteínov v bunkách. Odporúča sa aj masáž nôh a teliat, ktorá obnovuje správny krvný obeh. Zatiaľ čo dieťa je schopné prehltnúť, malo by dostať tekutiny na hydratáciu tela. Sunny Stroke ohrozuje zdravie a dokonca aj život malého dieťaťa.

Pamätajte, že primeraná ochrana pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia je mimoriadne dôležitá, najmä pre najmladších. Preto, ak ste na dovolenke alebo čoskoro budete odpočívať na slnečnom mieste, pripravte si svoje deti.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi