- Kategórie blogu
- Hračky
- Školské potreby
- Detská izba
Potreby do školy a škôlky
Hračky
Vozidlá
Oblečenie
ZÁHRADNÉ HRAČKY
Kočíky a autosedačky
Príslušenstvo a doplnky
Nábytok a dekorácie
Oslavy a večierky
Novinky
Zobraziť všetky novinkyBlog

28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia.
Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post...
čítať celé

28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné.
Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu.
Túto sezónu prišli do detského šatníka.
čítať celé

28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa.
Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
28.02.2023
Dojčenie – čo by mali budúce mamičky vedieť?
Materské mlieko – potrava pre telo i ducha
Stále existuje názor, že novorodenec by sa mal nakŕmiť a ísť spať. Nič nemôže byť chybnejšie. Dojčenie novorodenca, potom dojčaťa a batoľaťa je niečo oveľa hlbšie a dôležitejšie ako výživa. Samozrejme, je nespochybniteľné, že bábätko svoje potreby hladu a smädu uspokojí, no veľkú časť času, ktoré trávi na prsníku, buď nevýživne prespí, alebo saje. Takýmto kontaktom uspokojuje aj potrebu bezpečia a blízkosti. To následne ovplyvňuje jeho harmonický vývoj, buduje si silné puto s matkou. Ako často si potom myslíme, že ide o nedostatok jedla. Dojča, cicanie psa, upokojí separačnú úzkosť a staršie dieťa zbaví stresu. Nie je teda mylná predstava, že dojčenie je len výživa. Pamätajte! Prsník je liekom na problémy malého muža.
"Nemám mlieko/nemám ho dosť mlieko/mám mlieko s nízkou hodnotou"
Čo by ste si tým mali byť istí. V tehotenstve začína laktácia, tvorba mlieka. Zvyčajne asi 16-20 týždňov jeho trvania. Pozorujete rast prsníkov, citlivosť, zvýšenú citlivosť a často aj prvé kvapky. Áno, existujú prípady, keď nemusí byť dostatok mlieka, ale sú extrémne zriedkavé. Niekedy je vývoj laktácie narušený lekárskymi postupmi alebo oneskoreným prvým kŕmením alebo príliš zriedkavými kŕmeniami. Ľudské mlieko je fenomenálne. Zloženie sa mení v závislosti od dennej doby, ročného obdobia, potrieb dieťaťa. Áno, vaše mlieko je ideálne pre vaše dieťa.
Základnou chybou je túžba usporiadať všetko pod hodinami. Stretávame sa aj s literatúrou, kde sa odporúča dojčenie každé 3-4 hodiny, čo sa pre rozvíjajúcu sa laktáciu neodporúča. Novorodenec by mal byť kŕmený podľa potrieb jeho aj matky. Ako pochopiť? V období 4-6 týždňov by mal byť novorodenec kŕmený minimálne 8-krát denne, ale možno aj 20-krát.Bábätko môžete prikladať k prsníku aj častejšie, napr. núdzový. Každý pár, matka a dieťa, má svoj vlastný individuálny rytmus kŕmenia. Všetky tieto situácie sú fyziológia. A hoci dávať bábätku prsník je intuitívna činnosť, obdobie po pôrode, obdobie vývoja a stabilizácie laktácie môže byť mimoriadne náročné. Prekrýva sa na ňom únava po pôrode, nová situácia, úzkosť o bábätko. Ak však dôverujete svojej intuícii, mlieko vám nedôjde. Občas siahnete po odsávačka, aby ste zistili, koľko mlieka tvoria vaše prsia. Tu je ďalší dôležitý bod. Odsávačka mlieka nie je meradlom laktácie. Mlieko tečie pod vplyvom oxytocínu, ktorý sa uvoľňuje pri satí bábätka, nie odsávačky mlieka. Pamätajte, že laktácia je dynamický proces, prispôsobuje sa potrebám dieťaťa. Čím menej kŕmite, tým menej mlieka a naopak – čím viac mlieka vaše dieťa saje, tým viac budú vaše prsia produkovať.< /p>
"Moje prsia nie sú vhodné na kŕmenie"
Takéto hranice si môžeme stanoviť len my sami. Ďalší mýtus, ktorý žne bohatú úrodu. Malé/veľké prsia, ploché/malé/vpáčené bradavky, moja mama/sestra nedojčila, takže ani mne to nejde. Vyberte si slobodne.
Dieťa jedáva z prsníka. Pri správnom prisatí musí bradavku uchopiť veľkou časťou dvorcaa tak prijme akýkoľvek prsník, ktorý mu ponúkne. A áno, sú chvíle, keď je to o niečo ťažšie. Potom vyhľadajte podporu a pomoc u pôrodnej asistentky na oddelení, komunitnej pôrodnej asistentky alebo laktačnej poradkyne. Ako pri každej novej zručnosti, vytrvalosť a dôslednosť sú kľúčom k úspechu. Pamätajte, že vy ste matka a je vašou zodpovednosťou zabezpečiť, aby bolo vaše dieťa správne kŕmené.
Začnite s pôrodu. Prikladajte svoje dieťa k prsníku vždy, keď je to možné. Najlepšie do 2 hodín po pôrode. Ak sa o to z nejakého dôvodu nemôžete postarať sami, pripravte partnera. Nie že by vám priložil dieťa k prsníku, aj keď takáto pomoc je vítaná, ale že môže požiadať o pomoc pôrodnú asistentku, ktorá sa o vás stará, ak ju bude potrebovať. Keď však aj napriek podpore, ochote a práci stále niečo nefunguje, obráťte sa na laktačnú poradkyňu. Pomôže nájsť príčinu ťažkostí a navrhovať riešenia. Kŕmiť by ste mali aspoň 8-krát denne. Každé kŕmenie zlepšuje zručnosti vášho dieťaťa, ako aj vaše.
Dojčenie by nemalo bolieť
To je pravda. Ale keď ste spolu, realita je iná. Prsia ešte nezažili také zaobchádzanie, na aké sú zvyknuté pri kŕmení novorodencov. Už pred narodením bývala citlivosť bradaviek znepokojujúca. Riešením tohto problému je trpezlivosť (väčšinou takéto boľačky prejdú cca po 2 týždňoch), ale aj spôsob kŕmenia. Starostlivosť o správnu polohu bábätka pri prsníku, správna práca pri satí, umožňuje znížiť riziko poškodenia bradaviek, a tým skrátiť čas nepríjemností pri kŕmení. Ak nepohodlie počas kŕmenia pretrváva aj napriek správnemu prisatiu, kontaktujte špecialistu, aby vylúčil iné príčiny bolesti.
Diéta
Čo môžete jesť a piť počas dojčenia je široká a kontroverzná téma. Ženy po cisárskom reze sú povinné asi 2 týždne po pôrode držať ľahko stráviteľnú diétu, nie však kvôli dojčeniu, ale kvôli faktu operácie, ktorá je v skutočnosti cisárskym rezom. Strava dojčiacej matky by mala byť vyvážená a pestrá. Použitie eliminačných diét "pre každý prípad", profylakticky, môže byť príčinou nebezpečných nedostatkov u matky. Takže, ak máte chuť na kávičku s čokoládovou tortou – nech sa páči.
Z odborných aj osobných skúseností vás môžem ubezpečiť, že po prežití útrap na začiatku mliečnej dráhy je to neskôr už len lepšie. A výhody prirodzeného kŕmenia sú nevyčísliteľné.