X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

 1. Úvod
 2. Blog
 3. Edukačné hračky – to, čo dieťa skutočne potrebuje od narodenia do troch rokov
28.02.2023

Edukačné hračky – to, čo dieťa skutočne potrebuje od narodenia do troch rokovV prvých troch rokoch života dieťaťa mozog pracuje na vrchole. Práve v tomto období sa vyvíja najrýchlejšie – len v prvom roku života bábätka narastie trojnásobne, čím dosahuje 75 % veľkosti mozgu dospelého človeka! Aby sa tento potenciál dobre využil, stojí za to podporovať dieťa ponukou hier adekvátnych jeho veku a schopnostiam sa hrať.


Dieťa potrebuje predovšetkým blízkosť. Edukačné hračky môžu byť skvelým stimulom na získanie nových zručností. V prvých rokoch života by rodičia mali byť sprievodcom batoľaťa na jeho ceste za objavovaním sveta. Preto je potrebné zabezpečiť, aby mu hračky poskytovali primeranú stimuláciu.

Ako čítať potreby batoľaťa?Dieťa je bytosť s rôznymi potrebami v závislosti od štádia vývoja v ktorým momentálne je.Pre lepšie pochopenie je nevyhnutné neustále pozorovanie – preto nikto nepozná dieťa tak dobre ako jeho rodičia. Ako prví si všimnú, ktorá hračka udrží zrak ich detí dlhšie, ktoré texty najochotnejšie počúvajú, po akých predmetoch dieťa siaha a manipuluje. Základom je vyvážené prostredie vybavené pomôckami, ktoré dieťa v danom štádiu vývoja potrebuje. Dôležité je pravidlo zlatej strednej cesty – farieb, tvarov hračiek a iných stimulačných prvkov nemôže byť málo ani priveľa.

Vzdelávacie hračky – spôsob, ako mať zaujímavú hru podporujúcu rozvojVzdelávacie hračky dobyje trh. Sú to hračky, ktoré niečo učia. Vzdelávacou hračkou teda budú bloky, puzzle, triedičky, ale aj interaktívni maskoti, figúrky či stoly. Ako v každej skupine, aj tu je viac a menej hodnotných produktov. Dobrá hračka by mala:
 • povzbudzujte svoje dieťa, aby bolo aktívne,
 • stimulovať zmysly
 • poskytujú veľa zábavy,
 • podporovať kreativitu,
 • byť primerané veku a úrovni vývoja dieťaťa,
 • byť v bezpečí.
Najširšie rozdelenie majú

Vzdelávacie hračky pre bábätkáVzdelávacie hračky do 1 roka. V prvých 12 mesiacoch života sa vaše dieťatko mení a prechádza mnohými štádiami vývoja. Špecialisti sa zhodujú, že v prvých mesiacoch života bábätko nepotrebuje nič iné, len suchú plienku, plné bruško a hodiny strávené v náručí mamy a ocka. Tieto prvky mu poskytujú pocit blízkosti a bezpečia. S nárastom záujmu o okolitý svet (4-5 mesiacov veku) mu môžete ponúknuť prvé vzdelávacie hračky, ktoré ho povzbudia k získavaniu nových zručností.


Mozog má krátko po narodení asi 100 miliárd neurónov, ktorých prvou a najdôležitejšou úlohou je vytvárať fungujúce spojenia – synapsie. Na to, aby človek v budúcnosti mohol zobrať pero a napísať slovo, musí najskôr získať množstvo informácií o ruke, dosahu, pohybe, koordinácii, tvare písmen a ich zvuku. Majte na pamäti, že rýchlo sa rozvíjajúci mozog dieťaťa potrebuje presné informácie o svete, aby vytvoril potrebné spojenia. Prvé hračky by mali byť čo najjednoduchšie a stimulovať jeden zo zmyslov batoľaťa a naučiť ho jednu vec.


Vzdelávacie hračky pre dojčatá možno kategorizovať podľa nasledujúcich životných štádií:
 • od narodenia do 3 mesiacov veku


Dieťa prejavuje malý záujem o hračky. Počas tejto doby je veľmi ľahké batoľa nadmerne stimulovať prebytkom podnetov. Novorodenec má stále rozmazané videnie, ale počuje veľmi dobre. V tomto období preto siahnite po jemných hracích skrinkách, hrkálkach a pod.. V 2. mesiaci života už môžete ponúkať prvé mobily alebo mobily zavesené nad postieľku. Určite však vyberajte v kontrastných farbách.


Fotka. Tiny Love
 • 3 až 6 mesiacov veku Pre bábätko je to obdobie intenzívneho poznávania vlastného tela. Skúmanie sveta okolo neho je o prvých pokusoch chytiť a chcieť ochutnať všetko, čo má na dosah. Je charakteristické cmúľanie palca, vkladanie nôh a rôznych predmetov do úst. Edukačné hračky od 3. mesiaca sú predovšetkým edukačné podložky, edukačné kocky, edukačné prívesky na kočík alebo postieľku. Dôležité je, aby boli podobne ako kolotoče či mobily v kontrastných farbách, najlepšie bielej, čiernej a červenej.


Fotka. Kindercraft
 • vo veku 6 až 9 mesiacov Šesťmesačné bábätko si čoraz viac uvedomuje svoje telo a je oveľa pohyblivejšie. Dieťa čoraz istejšie uchopuje predmety, začína sa hýbať (obracať sa, plaziť sa, plaziť sa a pod.), preto veľmi túži po pohyblivých edukačných hračkách. Edukačné hračky od 6 mesiacov sú všetky druhy zmyslových hračiek, náučné knihye alebo hračky napodobňujúce skutočné predmety: interaktívne telefóny, nástroje alebo kuchynské spotrebiče.


Fotka. Fisher Price
 • 9 až 12 mesiacov Bábätko vo veku 9 mesiacov je úplne iné ako novorodenec, ktorým bol donedávna. Toto je obdobie intenzívnych pokusov pohybovať sa, byť samostatnou, nezávislou entitou. Edukačné hračky od 9 mesiacov by preto mali batoľa povzbudzovať k pohybu (štyri a prechádzky). Stále stojí za to navrhnúť vzdelávacie hračky, ktoré podporujú rozvoj jemnej motoriky a koordinácie ruka-oko. Najlepšie edukačné hračky od 9. mesiaca sú: odstrkávačky, triedičky, lezúce hračky, ťaháky. Skvelým riešením budú aj vzdelávacie hračky z dreva, napr. kocky, dráhy, pyramídy atď.


Fotka. Fisher Price

Vzdelávacie hračky pre ročné dieťaPrvý rok života je zďaleka najintenzívnejší. Po 12 mesiacoch sa dieťa naďalej mení, ale toto obdobie nie je také veľkolepé. Toto obdobie v živote dieťaťa možno z hľadiska zručností a zladenia správnych hračiek rozdeliť na:
 • vzdelávacie tabuľky, manipulačné dosky, senzorické slučky. od 12 do 18 mesiacov veku Prvý polrok, teda obdobie 12-18 mesiacov, je venovaný zdokonaľovaniu chôdze. V tomto období je bábätko čoraz ochotnejšie napodobňovať svojich blízkych. Edukačné hračky pre deti od 1 roka sú ešte zatĺkačky, hračky so šnúrkou, za ktorú sa dá zatiahnuť. Nová edukačná hračka po 12. mesiaci je vozítko, ktoré podporuje dieťa v chôdzi. Dobrá edukačná hračka po roku je aj


Fotka. Preskočiť hop
 • interaktívnych maskotov, ako aj všetky druhy balančných bicyklov, prvých skútrov atď.od 18 do 24 mesiacov Keď dieťa dovŕši 18 mesiacov, ochotne sa zapája do hier, ktoré podporujú jeho motoriku. Bližšie k druhým narodeninám môžete navrhnúť prvé vzdelávacie hračky na učenie reči, napr.


Fotka. Lionel

Vzdelávacie hračky pre 2-ročné detiPrehliadanie , domáce spotrebiče, dielne. Toto je tiež vhodný čas na navrhovanie prvých hádaniek, hier, hádaniek atď.vzdelávacie hračky pre dvojročné deti, vyberte si tie, ktoré podnietia vaše batoľa získať nové zručnosti a zároveň sa zabavia. Dvojročné dieťa väčšinou nie je pripravené hrať sa s rovesníkmi, no ochotne siaha po hračkách, ktoré sa vydávajú za "dospelácke" predmety. Edukačné hračky na 2 roky sú najmä:


Fotka. Naše kníhkupectvo

Medzi vzdelávacími hračkami do 3 rokov by mali byť také, ktoré podporujú rozvoj reči – napríklad interaktívne knihy. Je to tiež skvelý čas na predstavenie prvých stavebných hračiek - napríklad sady kociek, ktoré vám umožnia postaviť svoj prvý dom, vláčik alebo psa. hračkárske kuchynky, napr. memorandum, výtvarné hračky - kinetický piesok, hracie cesto a pod. Čím bližšie k tretím narodeninám, tým zložitejšie vzdelávacie hračky dieťaťu ponúkame.
Čím bližšie k tretím narodeninám, tým zložitejšie edukačné hračky dieťaťu ponúkame.
Čím bližšie k tretím narodeninám. strong> Zaujímavé vzdelávacie hračky na 3 roky je určite prvá


Fotka. Brimarex

Hra je popri blízkosti, jedle a spánku najzákladnejšou potrebou detí. Voľná hra dáva dieťaťu pocit bezpečia, podporuje jeho správny vývoj a umožňuje mu budovať vzťahy s okolím. Vzdelávacie hračky pre deti vám môžu pomôcť vytvoriť fantastický a podnetný čas.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi