Epidémia obezity u detí a adolescentov
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

 1. Úvod
 2. Blog
 3. Epidémia obezity u detí a adolescentov
28.02.2023

Epidémia obezity u detí a adolescentovVýskum publikovaný v roku 2016 ukazuje, že až 32 % detí vo veku 5 až 36 mesiacov má abnormálnu telesnú hmotnosť. To isté platí o deťoch v predškolskom veku. Poľské vydanie štúdie European Childhood Obesity Surveillance (COSI) ukázalo, že každé tretie dieťa vo veku 6-9 rokov u nás má nadváhu alebo je už obézne.

Výskum ukazuje, že obezita je oveľa bežnejšia u chlapcov (15,5 %) ako u dievčat (9,8 %). Vzhľadom na vyššie uvedené údaje je dôležité vyvinúť účinnú stratégiu prevencie a liečby obezity. Najdôležitejšia je v tejto veci úprava stravy a súvisiaceho správania, vykonávanie fyzickej aktivity a rezignácia na sedavý spôsob života.

Nadváha a obezita – nadbytok tukového tkaniva v teleDieťa s nadváhou nie je, ako sa ešte niekedy verí, stelesnenie zdravia. Tento prístup v Poľsku stále pretrváva a obľubujú ho najmä starší ľudia – súčasné babky a dedkovia. Odborníci na túto skutočnosť upozorňujú a varujú, že dospelí často svojim mylným vnímaním detského vzhľadu prispievajú k rozvoju obezity a nadváhy u detí.

Nadváha je najčastejšie definovaná ako 15-20% nadváha telesnej hmotnosti vo vzťahu k veku, pohlaviu a výške (hodnota telesnej hmotnosti na centilovej mriežke medzi 90. a 97. percentilom). Obezita je nadmerná telesná hmotnosť podmienená nadmerným rastom tukového tkaniva, presahujúca 20 % hmotnosti vzhľadom na vek, pohlavie a výšku (umiestnená na centilovej mriežke nad 97. percentilom).< /p>

Ako by sa malo dieťa stravovať?Národní experti na detskú výživu uvádzajú, že u veľkej väčšiny detí,asi v 95 % prípadov je nadváha a obezita dôsledkom prekrmovaniat.j. prijímania príliš veľkého množstva energie jedlom. Len v niekoľkých percentách prípadov je to vina génov alebo chorôb. Počet nezdravých detí rastie. Odhaduje sa, že 21 % 11-12-ročných, 28 % 13-14-ročných a 33 % 15-16-ročných si v súčasnosti vyberá nezdravé potraviny.

Odporúčania pre primeranú detskú výživu na prevenciu nadváhy sú rovnaké ako diétne odporúčania pre zdravé deti a dospievajúcich. Nutričné poradenstvo pre obézne deti zahŕňa hodnotenie stravovacích návykov v rodine, "posilnenie" zdravého stravovania, stanovenie cieľov a monitorovanie.

Nutričná liečba obézneho dieťaťa zahŕňa všetky vyššie uvedené prvky a presne definovaný jedálny lístok. Odporúča sa, aby strava detí a dospievajúcich obsahujúca jedlá so zníženým obsahom energie bola konzultovaná s dietológom alebo klinickým lekárom vyškoleným v oblasti výživy. Rodičia, ktorí chcú vedome predchádzať nadváhe a obezite u detí a dospievajúcich, by mali v procese výživy dodržiavať niekoľko základných zásad. Aké sú pravidlá?
 1. Odporúča sa exkluzívne dojčenie počas 6 mesiacov, po ktorom nasleduje pokračovanie v dojčení až do veku 1 roka a neskôr. Dojčenie v prvých šiestich mesiacoch života dieťaťa hrá ochrannú úlohu pred rozvojom obezity v školskom veku a znižuje jej pravdepodobnosť o viac ako 30 %.
 2. Povzbudzujte deti, aby každý deň zjedli aspoň päť porcií ovocia a zeleniny. Rodičia by mali dávať svojim deťom zeleninu a ovocie s jedlom a ako občerstvenie. Ovocné šťavy, podobne ako nápoje sladené cukrom, majú vysoký obsah kalórií a chýba im vláknina alebo iné základné živiny, takže ich pitie nie je také prospešné ako konzumácia čerstvého ovocia.
 3. Obmedzme konzumáciu nápojov sladených cukrom (NSC).
 4. Pripravte si viac jedál doma namiesto toho, aby ste ich kupovali v reštauráciách. Hotové jedlá kúpené mimo domova sú zvyčajne veľmi kalorické a veľké.
 5. Rodina by mala jesť spolu 5 až 6-krát týždenne pri stole s vypnutým televízorom. Pri rodinných jedlách sa konzumuje menej nasýtených tukov, transmastných kyselín a nápojov sladených cukrom a konzumuje sa viac ovocia a zeleniny. Jedenie pred televízorom je spojené so zvýšeným príjmom energie.
 6. Jedzme každý deň zdravé raňajky. Ak vaše dieťa neraňajkuje, skúste zistiť prečočo sa deje.
 7. Zapojme do zmeny životného štýlu celú rodinu. Na rozdiel od iných detských chorôb, kde zmeny životného štýlu dopĺňajú farmakoterapiu, liečba obezity spočíva v zmene životného štýlu. Všetky diétne odporúčania by mali zahŕňať celé rodiny.
 8. Nechajte dieťa samostatne regulovať objem skonzumovaných jedál. Rodičia by sa mali vyhýbať veľmi prísnym stravovacím návykom. Mali by zabezpečiť, aby jedlá boli dobre vyvážené a primeranej veľkosti, a deti by mali regulovať množstvo zjedeného jedla.
 9. Jedzte potraviny bohaté na vápnik. Preukázala sa súvislosť medzi diétou s nízkym obsahom vápnika a zvýšenou obezitou a vysokým krvným tlakom u detí.

Obezita a fyzická aktivitaEpidémia obezity nie je len dôsledkom nesprávnej výživy. Obrovskú rolu pri jeho vzniku zohráva aj nedostatočná miera pohybovej aktivity u detí a dospievajúcich. Len pred pár rokmi sa preslávil problém vydávania zdravotných potvrdení z hodín telesnej výchovy pre deti, ktoré na to nemali žiadne indikácie. V súčasnosti sú pediatri čoraz menej ochotní vypisovať tento typ dokumentácie "na požiadanie" pacienta. Dostatok pohybovej aktivity má len asi 30 % chlapcov a 20 % dievčat. Aktivita oboch pohlaví s vekom zreteľne klesá.

Čo môžeme urobiť pre naše deti, je stať sa pre ne akýmsi vzorom. Ak rodičia trávia svoj voľný čas pred televízorom alebo počítačom, asi nikoho neprekvapí, že podobný model správania si osvojili aj ich deti.

Aké komplikácie môže mať nadváha a obezita?Uvedomte si, že detská obezita je rizikovým faktorom obezity v dospelosti.

V súčasnosti pozorujeme u detí a tínedžerov celý rad komplikácií, ktoré sa predtým vyskytovali len u starších vekových skupín. Patria sem:
 • poruchy metabolizmu uhľohydrátov, ako je cukrovka 2. typu;
 • hypertenzia,
 • poruchy metabolizmu lipidov,
 • nealkoholické stukovatenie pečene,
 • litiáza.


Obézne deti majú väčšiu pravdepodobnosť obštrukčného spánkového apnoe, ktoré môže byť rizikovým faktorom kardiovaskulárnych komplikácií a hypertenzie, ako aj príčinou porúch správania, problémov s učením a celkového zhoršenia kvality zo života.

U detí s nadváhou a obezitou je tiež oveľa pravdepodobnejšie, že sa u nich vyvinú komplikácie z osteoartikulárneho systému, z ktorých najčastejšie sú: valgozita kolena, ploché nohy, skolióza, bolesti chrbta a osteoartritída. Upozorňuje sa aj na vážne sociálne, psychické a emocionálne dôsledky nadmernej telesnej hmotnosti.

Na záver štatistiky ukazujú, že veľké množstvo detí v školskom veku má nadváhu alebo obezitu. Je to jednoduchý spôsob, ako rozvinúť mnohé ďalšie chronické ochorenia a skrátiť život. My ako rodičia, učitelia a lekári sme zodpovední za fyzické a duševné zdravie našich detí. Aby sme minimalizovali riziko nadváhy a obezity, starajme sa o formovanie vhodných stravovacích návykov u našich detí, podporujme dojčiace matky, vstávajme z kresiel a pohoviek a ukazujme našim najmenším, ako tráviť čas zdravo .
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi