Hry a aktivity pre dieťa s autizmom
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Hry a aktivity pre dieťa s autizmom
27.02.2023

Hry a aktivity pre dieťa s autizmom

Čo je autizmus?Slovo "autizmus" sa objavuje čoraz častejšie ako v médiách, tak aj v každodenných rozhovoroch s rodinou a priateľmi. Dokonca sa dá povedať, že v poslednej dobe sa stala módou. Ale rozumieme tomu, čo autizmus znamená a ako sa prejavuje? Ide o neurologickú poruchu, ktorá postihuje oblasť mozgu a výrazne ovplyvňuje vývoj dieťaťa. Dá sa spozorovať už u detí okolo 3. roku, no sú aj prípady, kedy sa prejaví oveľa skôr.

Autizmusje charakterizovaný nedostatočnou reakciou dieťaťa na rôzne typy príkazov alebo požiadaviek a vo vzťahoch s rovesníkmi. Autisti sú často introvertní, obávajú sa fyzického a emocionálneho kontaktu s inými ľuďmi. Stojí za zmienku, že existuje aj veľa odrôd tejto poruchy a v každej z týchto situácií sa môže prejaviť úplne inak.

Príčiny autizmu, napriek mnohým štúdiám, stále nie sú úplne preskúmané. Vedci sa domnievajú, že hlavným faktorom autizmu je genetika. Okrem toho štúdie, ktoré boli vykonané na ľuďoch s autizmom, ukazujú, že hladina serotonínu a iných neurotransmiterov v mozgu je abnormálna. Všetky tieto poruchy môžu byť výsledkom zmien v ranom vývoji plodu.

Príznaky autizmuAutizmus sa zvyčajne objavuje okolo 3. roku života. Stáva sa však, že oveľa skôr, už u detí vo veku 12 mesiacov, môžete pozorovať zmeny v správaní, ktoré poukazujú na abnormality. Zvyčajne to vidia rodičia batoľaťa, ktorí sa obávajú jehopríliš pokojného správania. Dieťa sa zvyčajne nebojí hluku alebo sa nesústredí na členov rodiny. Stáva sa, že celé hodiny hľadí na jeden bod a máva aj poruchy reči. V situáciách, keď pozorujeme zvláštne správanie dieťaťa, mali by ste svoje obavy konzultovať s pediatrom alebo detským neurológom.

Správanie dieťaťa s autizmomAutizmus má mnoho podôb, výsledkom čoho je premenlivé správanie. V mnohých prípadoch deti bojujúce s autistickými poruchami prejavujú nedôveru a strach z ľudí. Nemajú radi dotyky, maznanie, sú introvertní. Niekedy sa autistické poruchy prejavia záchvatmi agresivity, dieťa reaguje nervózne –všetko závisí od autistického spektra.

Autistické dieťa nemá rado zmeny a nereaguje ako ostatné deti. Chutná zmrzlina, nové hračky či návšteva starej mamy u autistov radosť nevzbudzujú. Autistické deti zvyčajne používajú nezrozumiteľné frázy alebo nadmernú gestikuláciu. Sú situácie, kedy sa pripúta k svojmu obľúbenému predmetu, ktorý ho sprevádza v podstate v každej fáze dňa.


Deti s autizmom vyžadujú veľa starostlivosti a pomoci od špecialistov. Treba ich podporovať v rozvoji, pretože deti majú veľmi často selektívny okruh záujmov, ale žiaľ, v každodennom živote ho samostatne nevyužívajú.

Hry a aktivity pre deti s autizmomHry pre autistické deti majú blahodarnú silu. Umožňujú im telesný rozvoj a tiež umožňujú kontakt s inými deťmi. Stojí za zmienku, že všetky hry pre autistické deti sú jednoduché, pretože príliš veľa stimulácie neovplyvňuje ich pohodu.


Fotka. OliPoly

Oplatí sa získať balóniky, animačné lano alebo akýkoľvek jednoduchý nástroj. Je tiež dobré použiť predmety každodennej potreby, ako je stolička, stôl alebo dokonca kartónová škatuľa či deka.vrecúška s hráškom, senzorické žuvačky alebo


Fotka. Animátorská zóna

Deťom, ktoré bojujú s neurologickými poruchami, každá aktivita umožňuje nielen fyzický, ale aj emocionálny rozvoj. Zábava v hádzaní vrecúšok s hruškami či hádzanie balónom a počítanie sú zamerané na stimuláciu mozgu vykonávaním určitých činností. Práca s autistickými deťmi je náročná, pretože nie sú vždy ochotné sa hrať. Na začiatok sa oplatí zájsť za detským psychológom alebo psychiatrom, ktorý ukáže správnu cestu, ako čo najlepšie a najbezpečnejšie podporovať vývoj dieťaťa.


Fotka. Emokke

Zmyslové hry pre deti s autizmom sú veľmi dôležité, pretože umožňujú predovšetkým integrovať signály, ktoré smerujú do mozgu, aby ho stimulovali. Stojí za zmienku, že zmyslová cesta, ktorý vám umožní učiť sa a rozlišovať rôzne typy textúr a tiež dáva príležitosti na rozvoj motoriky a dokonca aj sociálnu interakciu. zmyslová terapia zabezpečuje rozvoj mnohých dôležitých systémov a zmyslov dieťaťa. Dotyk, rozvoj svalov, rovnováha a koordinácia sú dôležité prvky, ktoré zvyšujú šancu na nezávislosť. Na tento účel môžete použiť vlastnú dráhu, ktorá obsahuje rôzne textúry, alebo si môžete kúpiť hotovú dráhu


Fotka. Balónové auto

Pre menšie deti sa odporúčajú hračky, napr. aerodynamické autá. Princípom činnosti je naplnenie balóna, ktorý sa stáva pohonnou jednotkou vozidla. Skvelá zábava, ktorá zaručuje manuálny rozvoj, dáva veľa radosti.


Hra pre dieťa s autizmom by mala byť dobre premyslená z hľadiska atrakcií a možností. Musíte si vybrať správne príslušenstvo, ktoré vám umožní bezpečnú a pútavú zábavu. Na to slúžia napríklad puzzle. Senzorické hračky, vr. vajcia, umožňujú prispôsobiť tvar alebo farbu rovnakých položiek. Jednoduché tvary nespôsobujú nadmernú stimuláciu a počas hier podporujú senzorickú integráciu a umožňujú vám pochopiť informácie prenášané zvonka do mozgu.


Fotka. Spolu Vpred Ed

Zaujímavou formou zábavy pre malé deti s autizmom sú všetky druhy kartičiek a tabúľ. Sú to terapeutické pomôcky, ktoré vám umožňujú priraďovať položky, ako je to v populárnej pamäti, alebo podporovať vokalizáciu. Špeciálne pripravené karty majú vytlačené podstatné mená, ktoré sa skladajú z dvoch otvorených slabík. Pomocou tohto typu hier môžete efektívne podporovať reč a učiť sa názvy jednotlivých predmetov. Priraďovanie obrázkov je o hľadaní podobností. Ide o jednoduché cvičenie, ktoré je úvodom do náročnejších činností rozvíjajúcich zrakové vnímanie.


Fotka. Spolu Vpred Ed

Stolné hry pre deti s autizmom sú zaujímavým riešením aj v oblasti terapeutickej a didaktickej pomoci. Podporujú hru, mimiku, pohyb rúk a dokonca aj celého tela. Pohybová aktivita zohráva v živote každého človeka veľmi dôležitú úlohu a prináša množstvo pozitívnych dojmov.

Skupinové hry a aktivity pre deti s autizmom podporujú fyzický a emocionálny rozvoj a zaručujú zábavu. Sú farebné a priťahujú pozornosť. Dobre fungujú doma aj v škôlkach či jasliach, pretože sa zabávajú a zároveň stimulujú rozvoj.

ZhrnutieBez ohľadu na autistické spektrum, ktoré dieťa sprevádza, jeho rozvoj by mal byť podporovaný prostredníctvom špecializovaných terapeutických pomôcok. Všetkým odporúčaniam ohľadom vývoja by mala predchádzať diagnostika a rozhovor s lekárom, ktorý upraví nielen podmienky, ale aj možnosti dieťaťa.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi