Infekcie močových ciest u detí
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Infekcie močových ciest u detí
28.02.2023

Infekcie močových ciest u detí



UTI v novorodeneckom období a dojčenskom veku (do 3 mesiacov veku) sa častejšie vyskytuje u chlapcova frekvencia sa pohybuje od 2,4 % do približne 20 %. Takáto veľká odchýlka závisí od skutočnosti, že bola vykonaná obriezka. U chlapcov bez predkožky sa frekvencia UTI odhaduje na 2,4 % a u chlapcov v rovnakej vekovej skupine bez obriezky dosahuje frekvencia 20,1 %.

U detí starších ako 6 mesiacov sa UTI vyskytuje častejšie u dievčat ako u chlapcov (8,3 % oproti 1,7 %). Táto výhoda súvisí s anatomickými pomermi - kratšia močová trubica ako u chlapcov a možnosťou fekálnej kontaminácie v oblasti vonkajšieho ústia močovej rúry.

Ako vzniká zápal močových ciest?



UTI sa môžu vyvinúť vzostupne, krv - prenášané cez lymfatický systém alebo cez kontinuitu tkanív. Najčastejšie sa však baktérie dostávajú vzostupnou cestou cez kolonizáciu močovej rúry, následne cez močovú rúru do močového mechúra.

Okrem toho môže dôjsť k infekcii počas katetrizácie močového mechúra a inštrumentácie dolných močových ciest vzostupnou cestou. Baktérie sa môžu dostať do obličiek z močového mechúra cez močovod, čo (v prítomnosti horúčky) zodpovedá diagnóze pyelonefritídy.

Hlavnými patogénmi zodpovednými za spôsobenie infekcií močových ciest u detí sú baktérie, menej často vírusy, plesne alebo chlamýdie. Spomedzi baktérií jenajčastejšou príčinou UTI u detí Escherichia coli, ktorá predstavuje viac ako 90 % všetkých epizód infekcie močových ciest. Menej časté sú: Klebsiella pneumoniae, ktorá je zodpovedná za približne 4 % všetkých infekcií, Proteus mirabilis (3 %) a Enterobacter sp. (1 %)

Rizikové faktory pre UTI u dieťaťa sú:
  • predchádzajúce infekcie močových ciest,
  • prítomnosť rozpoznaného vrodeného defektu močového traktu,
  • abnormálne výsledky ultrazvukových vyšetrení (USG), vrátane tých, ktoré sa vykonali prenatálne (počas tehotenstva),
  • rodinná anamnéza UTI (súrodenci, rodičia),
  • pozitívna rodinná anamnéza vrodených chýb močových ciest,
  • katetrizácia močového mechúra,
  • inkontinencia, časté alebo zriedkavé močenie, nutkanie na močenie
  • zápcha, fekálna inkontinencia
  • sexuálna aktivita dievčat

Aké sú príznaky zápalu močových ciest?



Príznaky UTI aj jej priebeh závisia hlavne na veku dieťaťa a na prítomnosť defektu močových ciest.
  • U novorodencov dominujú nešpecifické symptómy, ako je neochota sať, hnačka, podráždenosť, znížená aktivita, horúčka, žltačka, oligúria alebo polyúria.
  • U detí do 2 rokov prevláda horúčka, nechutenstvo a zvracanie.
  • deti vo veku od 2 do 5 rokov vo všeobecnosti hlásia bolesť brucha a horúčku.
  • U starších detí starších ako 5 rokov sa pozorujú dysurické symptómy (bolesť pri močení), nutkanie na močenie, polakizúria a pozitívny Goldflamov príznak (citlivosť v bedrovej oblasti).


Rozdelenie klinických foriem infekcie močových ciest môže zahŕňať okrem iného. miesto infekcie:
  • infekcia dolných močových ciest (uretritída alebo cystitída),
  • infekcia horných močových ciest – pyelonefritída.


Prvý je zvyčajne charakterizovaný dysurickými symptómami, bolesťou brucha alebo oblasti močového mechúra. V prípade infekcie horných močových ciest máme čo do činenia s horúčkou presahujúcou 38 °C, vracaním a celkovým zlým stavom dieťaťa (dehydratácia, nechutenstvo, znížená aktivita).

Liečba voľby pre UTI je antibakteriálna



Účelom antibakteriálnej liečby je zabrániť bakteriálnej infekcia zo zovšeobecnenia, sterilizácia močového systému a odstránenie zápalu. Okrem toho sa zameriava na prevenciu dlhodobých účinkov infekcie vrátane rozvoja hypertenzie, zjazvenia obličiek a zhoršenia ich funkcie.

Súčasný postoj Poľskej spoločnosti pre detskú nefrológiu naznačuje, žeďalšia antibakteriálna profylaxia by sa nemala bežne vykonávať používa sa u detí po prvej epizóde UTIktoré nemajú žiadne abnormality v obraze močových ciest pri USG, ale treba naň myslieť u detí s defektom močových ciest a recidivujúcou UTI.

Ako rodičia by sme si mali byť vedomí špecifických pokynov na liečbu detí s infekciou močových ciest. Tu sú niektoré z nich, ktoré vám môžu byť užitočné pri riešení problému infekcií močových ciest u vašich detí:
  1. U všetkých detí vo veku do 24 mesiacov s horúčkou > 38 °C bez identifikovateľnej príčiny, treba mať podozrenie na UTI a vykonať testy moču.
  2. U detí so symptómami naznačujúcimi infekciu močových ciest alebo febrilných detí s rizikovými faktormi UTI v anamnéze sa odporúča vykonať testy moču (laboratórne, testovacie tyčinky a mikrobiologické testy).
  3. U všetkých detí mladších ako 3 mesiace s UTI sa odporúča hospitalizácia (pobyt v nemocnici) a začatie intravenóznej antibiotickej liečby. U detí starších ako 3 mesiace s UTI je potrebné posúdiť indikácie na hospitalizáciu v závislosti od celkového stavu dieťaťa a zvážiť možnosť ambulantnej liečby.


  4. Po diagnostikovaní prvej epizódy UTI sa odporúča vykonať ultrazvukové vyšetrenie močového systému:
    • u všetkých detí mladších ako 24 mesiacov,
    • u detí starších ako 24 mesiacov po akútnej pyelonefritíde, atypických UTI alebo rizikových faktoroch recidívy UTI,
    • u všetkých detí s diagnostikovanou recidivujúcou UTI.


  5. Deti do 24 mesiacov po prvej epizóde UTI a deti s recidivujúcimi infekciami močových ciest alebo rizikovými faktormi pre UTI by mali byť v starostlivosti nefrológa.


Aby som to zhrnul, infekcia močových ciest u dieťaťa – aj keď je menej častá ako infekcie dýchacích ciest a tráviaceho traktu a nepredstavuje epidemiologickú hrozbu, by mala vzbudzovať našu ostražitosť, pretože môže byť spojená so závažnými poruchami močového traktu, a to ako anatomických. a funkčné. Riadiac sa zásadou, že prevencia je lepšia ako liečba, pamätajme vždy na niekoľko základných odporúčaní:
  • časté pitie, najlepšie prevarenej vody, počas hnačky a horúčky,
  • boj proti zápche, pretože podporuje infekcie močových ciest,
  • často prebaľovať plienky a nenechávať dieťa v špinavej plienke,
  • dôkladné umytie oblasti rozkroku – najlepšie teplou vodou, nie namočenými obrúskami (riziko podráždenia),
  • umývanie dievčaťa vždy spredu dozadu – nikdy nie naopak,
  • dôkladné umytie slabín, zadku, miešku a penisu u chlapca
  • často sa meniace spodné prádlo – najlepšie bavlnené a prané v jemných práškoch.


Deti môžeme podávať aj brusnicový džús. Štúdie potvrdili, že profylaktické užívanie brusnicového džúsu počas 6 mesiacov u detí po aspoň jednej epizóde symptomatickej infekcie močových ciest neznížilo počet detí s recidívou UTI, ale znížilo počet recidív počas roka a počet dní, počas ktorých sa používala antibakteriálna liečba.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi