X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Je vaše dieťa v noci hladné?
28.02.2023

Je vaše dieťa v noci hladné?



Niektoré mamičky sú presvedčené, že ak sa dieťa zobudí niekoľkokrát alebo aj desaťkrát za noc, je určite hladné. Toto je veľmi nesprávne myslenie, pretože deti sa prebúdzajú z mnohých iných dôvodov. Možno sú smädné (je príliš teplo, vzduch v miestnosti je príliš suchý, tečie im z nosa, takže dýchajú ústami a sliznica v ústach im rýchlejšie vysychá), môžu mať mokrú plienku, ruší ich hluk alebo je príliš ticho. Alebo možno zaspali príliš unavení, alebo fáza hlbokého spánku skončila.

Mnohé mamičky sú šokované, keď si uvedomia, že ich bábätko sa v noci veľakrát prebúdza, napríklad okolo 8-10 mesiaca (keď už majú dobre vyvinutý jedálniček) a vo veku 3-4 mesiacov boli schopné spi viac ako 6 mesiacov len na mlieku hodiny alebo aj celu noc.

Kŕmenie – ako to funguje?



Vedeli ste, že novonarodené dieťa má v prvý deň žalúdok s objemom asi 10 ml zo života? Je to veľmi málo a samozrejme, brucho sa mu naťahuje zo dňa na deň. Približne po 10 dňoch môže dieťa vypiť až 100 ml mlieka. Po tomto čase bruško rastie úmernejšie k veľkosti dieťaťa a okolo 4. mesiaca môže dieťa vypiť 150 ml mlieka a okolo pol roka aj 180 ml. Samozrejme, niektoré deti pijú viac (ale potom často vracajú, vracajú alebo plačú od bolesti bruška) alebo menej (ale potom sa dožadujú viac mlieka).

V prvých mesiacoch života vaše dieťa nedokáže regulovať hladinu cukru v krvi tak dobre ako staršie dieťa alebo dospelý. To môže spôsobiť, že budete častejšie pociťovať hlad. Navyše mlieko, ktoré pije od mamy alebo z fľaše, má dve dôležité funkcie: utíšiť hlad a utíšiť smäd. V prvom rade to platí pre dojčené deti. Všetci odborníci sa zhodujú v tom, že matky by mali v prvých mesiacoch kŕmiť bábätká na požiadanie. To znamená kŕmiť tak často, ako vaše dieťa chce. Horšie je, ak má bábätko veľmi silný sací reflex a túto potrebu si vyloží na matkin prsník. Potom sa oplatí z času na čas skúsiť nahradiť prsník figurínou. Nezabúdajte, že pri každom cicaní váš prsník dostane "správu" na zvýšenie tvorby mlieka. Ak sa vaše dieťa chce často kŕmiť, vaše telo reaguje, ako keby ste mali dvojčatá alebo trojčatá.

Ďalším problémom je účinnosť kŕmenia. Bábätká sa rodia s "naprogramovaným" sacím reflexom, no z rôznych dôvodov nemusia byť plné ani po niekoľkých desiatkach minút satia. Bábätko môže uchopiť prsník príliš plytko, môže byť nesprávne alebo nepohodlne uložené, môže mať okolo seba príliš veľa podnetov, ktoré mu bránia v pokojnom jedení, mamička môže mať málo mlieka alebo príliš slabý výtok. Závislostí je veľa a na to, aby ste dieťa nakŕmili plnohodnotne, teda efektívne, sa musíte len naučiť správne kŕmiť. Takéto informácie nájdete v knihách, odborných videách z internetu alebo z overených článkov laktačných poradkýň či propagátoriek dojčenia na rodičovských weboch.

Pamätajte, že denné jedlo sa premieta do zdriemnutia a nočného spánku



Najvhodnejší čas je približne 6-7 mesiacov začať s rozširovaním stravy. Potom predstavíte dieťaťu zeleninu, kaše, ovocné peny, mäso. V dnešnej dobe je to naozaj jednoduché, pretože si to môžete uvariť sami alebo si vybrať hotové detské poháre. Bábätko bude najskôr skúšať skôr nové príchute a mlieko zostane základom výživy prvý rok. Ale pozor – to neznamená, že by ste mali bábätku namiesto polievky hneď ponúkať mlieko.

Požiadavky na mlieko a energiu



Oplatí sa vedieť, aké percento požiadaviek na energiu a živiny pokrýva mlieko. Do 6. mesiaca to môže byť aj 100%, vo veku 7-8 mesiacov je to už 70%, 9-11 mesiacov je 55% a po roku asi 40%.

Po prvých šiestich mesiacoch potrebuje vaše dieťa asi 5 jedál. Ak jedáva malé porcie, môžeme dať aj viac, ale radšej 6 ako 10. Ak vaše dieťatko v tomto veku ešte stále jedáva skoro tak často ako novorodenec, t.j. 8-12x denne, dávajte pozor na čas jedla a situáciu (možno niečo odvádza pozornosť dieťaťa od jedla alebo je možno príliš unavené na to, aby sedelo na vysokej stoličke). Keďže dieťa vo veku 7 mesiacov potrebuje 5-6 jedál, 30% znamená menej ako 2 pevné jedlá denne, ale už v 12 mesiacoch potrebuje dieťa len 2 mliečne jedlá pre správny vývoj.

Kŕmenie-a-energia-a-nočné-budenie-problém< /h2>

Glukóza je najlepším zdrojom energie. Po každom jedle vášho dieťaťa, počas trávenia, časť jednoduchého cukru (konkrétne glukóza) ide s krvou do periférnych buniek v celom tele a časť sa ukladá v pečeni a svaloch vo forme glykogénu. Dá sa definovať, že glykogén je taký cukor "na upršaný deň".

Pečeň funguje ako zásobáreň cukru. Pomáha udržiavať normálnu hladinu cukru v krvi. V závislosti od potrieb tela pečeň ukladá alebo uvoľňuje glukózu. Ale ako každá zásobáreň má pečeň špecifickú kapacitu, takže keď má zásobu glykogénu, prebytočný cukor prijatý bunkami sa premení na tukové tkanivo.

Krvný cukor prirodzene klesá v noci a medzi jedlami. To by bol pre detský mozog veľmi nepriaznivý stav, pretože potrebuje neustály prísun glukózy, aby "objal" celé telo. Aby ľudské telo prežilo počas dlhých prestávok medzi jedlami, v čase katastrof a hladu, vďaka hormonálnej ekonomike si dokáže samostatne regulovať hladinu cukru v krvi. Tieto funkcie regulujú pankreatické hormóny – inzulín a glukagón. Glukagón sa vylučuje hlavne v noci a medzi jedlami. Signalizuje pečeni, aby uvoľnila glukózu z glykogénu. Okrem toho sa na uvoľňovaní cukru do krvi podieľa adrenalín, rastový hormón (vylučuje sa väčšinou v noci) a kortizol. Najvyššie množstvá týchto hormónov sa vylučujú medzi 3. a 8. hodinou ráno.

Bábätko po 6. mesiaci už podľa fyziológov dokáže regulovať hladinu cukru, čo znamená, že vaše veľké bábätko alebo malé dieťa nemusí po vstávaní vôbec pociťovať hlad! Väčšina krabičiek sú výsledkom asociácie niektorých prvkov dieťaťa s pocitom bezpečia pri zaspávaní. Ak vám bábätko vždy zaspí na rukách, tak keď sa v noci zobudí, dá vám najavo, že hľadá vašu náruč.

Čo teda môžete urobiť, aby ste sa uistili, že vaše prebudenie nie je spôsobené hladom? V prvom rade sa postarajte o plnohodnotné, pravidelné jedlá počas dňa a podávajte sýtu večeru a asi hodinu pred spaním nakŕmte dieťa mliekom. Snažte sa neuspávať dieťa bezprostredne po mlieku alebo počas kŕmenia. Nechajte dieťa (najmä po 6 mesiacoch) jesť efektívne a vedome.

A ak sa vaše dieťa v noci zobudí, skúste ho najprv upokojiť iným spôsobom, dajte mu dúšok vody. Iba ak po ďalších pokusoch nie sú žiadne výsledky, môžete dieťa nakŕmiť.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi