- Kategórie blogu
- Hračky
- Školské potreby
- Detská izba
Potreby do školy a škôlky
Hračky
Vozidlá
Oblečenie
ZÁHRADNÉ HRAČKY
Kočíky a autosedačky
Príslušenstvo a doplnky
Nábytok a dekorácie
Oslavy a večierky
Novinky
Zobraziť všetky novinkyBlog

28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia.
Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post...
čítať celé

28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné.
Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu.
Túto sezónu prišli do detského šatníka.
čítať celé

28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa.
Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
27.02.2023
Kalendár kontrol v tehotenstve
Kalendár tehotenských prehliadok vyvinulo ministerstvo zdravotníctva s cieľom vybudovať komplexnú starostlivosť o tehotnú ženu a vyvíjajúce sa dieťa. Dôsledné vykonávanie odporúčaných testov a zber výsledkov do tehotenského preukazu vám umožňuje zostaviť anamnézu tehotenstva, čo zase v núdzovej situácii uľahčuje lekárskemu personálu urobiť najlepšie terapeutické rozhodnutie pre matku a dieťa .
Kalendár fyziologicko-tehotenských prehliadok
8-10 týždňov tehotenstva, t.j. približne 6 týždňov od predpokladaného obdobia, je ideálny čas na nahlásenie potvrdzovacia návšteva (prostredníctvom vaginálneho ultrazvuku). Okrem potvrdenia tehotenstva lekár pacientke objedná balík biochemických testov:
- krvný obraz,
- určenie krvnej skupiny a RH faktora,
- úroveň imunitných protilátok,
- glykémia nalačno,
- odber cytológie a prípadné vyšetrenie pošvovej čistoty (tzv. vaginálna biocenóza),
- všeobecný test moču.
V tehotenskom preukaze (aj pri každej ďalšej návšteve) je zaznamenané:
- výška a hmotnosť ženy,
- hodnota krvného tlaku.
Lekár by mal tiež vyšetriť prsníky a ak od posledného ultrazvuku prsníka uplynul viac ako rok, mal by vydať odporúčanie na takéto vyšetrenie. Okrem toho je to aj moment, kedy by nastávajúca mamička mala ísť na zubnú konzultáciu a prípadne vyliečiť všetky kazy, a ak ju sprevádzajú ďalšie ochorenia, poradiť sa s internistom alebo vybraným odborníkom. Odteraz bude žena vykonávať testy krvi a moču cyklicky, zvyčajne pred každou následnou návštevou.
Ženy, najmä v prvom tehotenstve, zvyčajne navštevujú lekára okolo 5-6 týždňov tehotenstva alebo skôr. Žiaľ, tieto návštevy sú väčšinou nezmyselné, pretože ultrazvuk na potvrdenie tehotenstva je nespoľahlivý a lekár zvyčajne požiada pacientku o opätovnú návštevu o 2-3 týždne.
11-14 týždňov tehotenstva je okrem cyklických močových a krvných testovčasom naprvý ultrazvuk, tzv. "genetický" s Pappovým testom, ktorý zisťuje riziko najčastejších genetických defektov (trizómie). Na základe anamnézy, veku pacienta a meraní vykonaných počas vyšetrenia špeciálny algoritmus vypočítava riziko takých genetických defektov ako: Downov syndróm, Edwardsov syndróm, Patauov syndróm. Pri vyšetrení je možné predbežne určiť pohlavie bábätka, ak dopadne priaznivo.
15-20 týždňov tehotenstva je opäť čas na cyklické testy krvi a moču, ale aj ďalší test pošvovej čistoty, pretože ženy tehotné ženy sú náchylnejšie na možné infekcie a infekcie reprodukčného traktu predstavujú riziko predčasného pôrodu.
21-26 týždňov, t. j. začiatok druhého trimestra, t. j. čas na polovičný ultrazvuk, ktorého úlohou je dôkladne skontrolovať vnútorné orgány plodu, pričom treba venovať osobitnú pozornosť srdce a mozog. Počas tohto ultrazvuku je najčastejšie možné určiť pohlavie s vysokou mierou pravdepodobnosti. Mama zase musí vykonávaťglukózový tolerančný test, ktorej úlohou je kontrolovať, ako sa telo vyrovnáva s metabolizmom glukózy. Na glukózový test by ste mali ísť nalačno, po dohode skoro ráno. Ako vždy tento mesiac, aj teraz by vám mal lekár naordinovať pravidelné vyšetrenie krvi a moču. Ak bol výsledok protilátok proti toxoplazmóze v prvom trimestri negatívny, lekár by mal nariadiť ďalší odber krvi.
27 – 32 týždňov tehotenstva je okrem pravidelných testov krvi a moču, ako aj USG, čas na krvný test na protilátky proti vybraným chorobám.
33-37 týždňov je opakovaný test pošvovej čistoty (povýsev z predsiene pošvy a konečníka na prítomnosť B-hemolytických streptokokov), ako aj krvný testna antigén HBs (t.j. antigén proti vírusu hepatitídy B ) a test na HIV a HCV (pokiaľ ho lekár nenariadi na začiatku tehotenstva).
37-40 týždňov tehotenstva je štádium, kedy sa všetky cyklické testy krvi a moču opakujú a posledné testy, ktoré v tabuľke chýbajú alebo napr. sa stratili (ako pôvodný výsledok krvnej skupiny). Lekár na základe USGvypočíta pôrodnú hmotnosť dieťaťa na základe rozmerov plodu, posúdi množstvo plodovej vody a stupeň starnutia placenty ( t.j. jeho kapacita). Pri internom vyšetrení lekár alebo pôrodná asistentka posúdi stupeň prípravy krčka maternice a pôrodných ciest na pôrod, a tým aj možný predpokladaný čas pôrodu.
Deväť vychytávok na deväť mesiacov tehotenstvaPrečítajte si tiež:
Doplnkové vyšetrenia
Amniocentéza je vyšetrenie, na ktoré je pacientka odoslaná, ak počas genetického ultrazvuku (medzi 11. a 13. týždňom) riziko narodenia dieťaťa s genetickou chybou bude 1:300 alebo menej. Na potvrdenie alebo vylúčenie genetickej chyby u dieťaťa. Vykonáva sa ambulantne, teda počas krátkej návštevy, po ktorej sa pacient vráti domov. Nie je potrebná hospitalizácia. Vyšetrenie je krátke, trvá niekoľko minút a nevyžaduje žiadnu špeciálnu anestéziu. Procedúra sa vykonáva po 15-16 týždňoch tehotenstva. Odoberie sa až 20 ml plodovej vody a toto množstvo nie je pre vývoj dieťaťa významné.
Od 10. týždňa tehotenstva (oveľa skôr ako je možná amniocentéza) je možné vykonať genetický testNIPT (neinvazívne prenatálne testovanie), pri ktorom sa vyšetrí fetálna DNA prítomná v krvi matky a umožňuje vylúčiť väčšinu genetických chorôb. Citlivosť testu je cca 99,8 %. Nie je však preplácaný a jeho cena sa pohybuje od 2000 do 3000 PLN.
Úhrada vyšetrenia
Všetky testy v tehotenstve (okrem genetického testovania voľnej DNA plodu) sú bezplatné za predpokladu, že sa pacientka rozhodne spolupracovať s lekárom, ktorý má tzv. zmluvu s Národným fondom zdravia . Bezplatné vyšetrenia sa týkajú aj žien, ktoré v súčasnosti nemajú poistenie počas celého tehotenstva a 6 týždňov po pôrode, za predpokladu, že majú doklad totožnosti potvrdzujúci poľské občianstvo a miesto pobytu v Poľsku.
Pravidelné testovanie počas tehotenstva vám umožňuje kontrolovať zdravie matky a dieťaťa a tiež zvyšuje šancu na včasné odhalenie možných abnormalít a vykonávanie terapeutických aktivít. To zase môže výrazne zvýšiť šance na zdravie a dokonca prežitie matky a dieťaťa. Uvedený harmonogram vyšetrení a individuálne odporúčania osoby, ktorá tehotenstvo vedie, preto netreba podceňovať. Aj keď sa počet návštev lekára a následných zákrokov môže zdať ohromujúci, väčšina testov je neinvazívna a bezbolestná. Prípadné pochybnosti môže objasniť lekár alebo komunitná pôrodná asistentka, ktorej úlohou je pripraviť rodičku na jej novú rolu. Môžete si prečítať tu o tom, ako nájsť komunitnú pôrodnú asistentku.