- Kategórie blogu
- Hračky
- Školské potreby
- Detská izba
Potreby do školy a škôlky
Hračky
Vozidlá
Oblečenie
ZÁHRADNÉ HRAČKY
Kočíky a autosedačky
Príslušenstvo a doplnky
Nábytok a dekorácie
Oslavy a večierky
Novinky
Zobraziť všetky novinkyBlog

28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia.
Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post...
čítať celé

28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné.
Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu.
Túto sezónu prišli do detského šatníka.
čítať celé

28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa.
Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp...
čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
28.02.2023
Kalendár tehotenstva
Neduhy z prvého tehotenstva
V prvom rade vaše telo začne na tehotenstvo reagovať niekoľkými neduhmi. Môžu sa objaviť bolesti v podbrušku a panve (mierne pripomínajúce menštruačné bolesti). Okrem toho sa môžete cítiť unavení. Aj keď ešte nič nevidíte, vaše telo sa prispôsobuje vyvíjajúcemu sa embryu a pracuje pomerne intenzívne. Možno budete potrebovať viac odpočinku ako predtým. Postupne sa začnú diať zmeny aj vo vašich prsníkoch. Bradavky stmavnú a samotné prsia budú jemné.
V 7. týždni tehotenstva bude mať vaša maternica veľkosť mandarínky, ale vaše brucho sa ešte nezväčšilo. Rastúca maternica však môže vyvíjať tlak na močový mechúr, čo vás prinúti častejšie používať toaletu.
S pribúdajúcimi týždňami (9. – 12. týždeň) si všimnete, že vaše oblečenie je užšie. V tomto čase sa môžu vyskytnúť aj gastrointestinálne ťažkosti.
Keď sa vaše telo zmení, choďte na zdravú výživu
Zápcha a nadúvanie sú u tehotných žien celkom bežné . V tomto období venujte osobitnú pozornosť strave. Nezabudnite piť správne množstvo tekutín (najlepšie vody). Zaraďte do svojho jedálnička viac zeleniny a ovocia. Zamerajte sa na potraviny, ktoré obsahujú viac vlákniny. Vymeňte biele pečivo a sladké rožky za celozrnné alebo celozrnné pečivo. Namiesto bielej ryže alebo zemiakov zaraďte do jedálnička hnedú ryžu, otruby, pohánkové či prosové krúpy, jačmenné vločky, ovsené vločky alebo cestoviny z celozrnnej múky. Tučné a vyprážané mäso vymeňte za chudé a varené. Namiesto krémov a čokolád si na chuťovku pripravte ovocné peny, slnečnicové semienka, tekvicové semienka, lieskové oriešky, pistácie či mandle. Pamätajte tiež na pravidelnú fyzickú aktivitu. Všetky tieto aktivity vám pomôžu ľahšie prejsť cez tieto drobné neduhy.
Keď sa vaše bruško zväčší...
Okolo 12. týždňa tehotenstva je vaša maternica opäť o niečo väčšia – dokonca to môže byť cítiť len nad pubickou symfýzou. Všetky neduhy v tomto období treba konzultovať s lekárom a pôrodnou asistentkou. Ak je to potrebné, odporučia vám ďalšie vyšetrenia alebo vás ubezpečia, že niektoré príznaky sú prirodzené.
V druhom trimestri sa vám konečne uľaví. Vaša pohoda sa zlepší a budete mať viac energie na každodenné úlohy. Vaša maternica má veľkosť grapefruitu a vyčnieva asi 3 prsty nad lonovou kosťou (16 týždňov tehotenstva). Od ďalších zmien viditeľných na tele si môžete všimnúť rozšírené žilky (na prsiach a na dolných končatinách).
Medzi 17-20 týždňom tehotenstva musí väčšina žien siahnuť po špeciálnom oblečení prispôsobenom rastúcemu brušku. Možno už cítite prvé pohyby bábätka – najmä ak ste už boli tehotná (potom ich ľahšie rozoznáte). Vaše meniace sa telo už vníma aj okolie. Na pokožke tváre sa môžu objaviť sfarbenia (v tehotenstve pamätajte najmä na ochranu pred UV žiarením). Používajte opaľovací krém s dobrým zložením, noste klobúky a okuliare s opaľovacím krémom. Okrem toho sa na vašom bruchu môže objaviť zmena farby (tmavá, zvislá čiara). Možno je vhodný čas zorganizovať nákupy pre dieťa a postarať sa o domácnosť alebo úradné záležitosti?
... a zväčšuje sa!
Nasledujúce dva mesiace tehotenstva sú obdobím, kedy sa ženské telo čoraz viac zaobľuje. Vaše dieťatko rastie a ku koncu 28. týždňa tehotenstva váži len niečo vyše kila. Pohyby plodu cítite čoraz viac. V tomto období sa vaše prsia pomerne intenzívne pripravujú na dojčenie. Možno budete musieť investovať do novej tehotenskej podprsenky a v prsiach sa môže objaviť prvé mlieko. Ak dôjde k väčšiemu úniku, laktačné vložky môže pomôcť.
Maternica rastie a stále viac sa približuje k rebrovým oblúkom. A to znamená, že jeho tlak na susedné orgány sa bude zvyšovať. Pálenie záhy (tlak na žalúdok) sa môže zvýšiť a budete preferovať menšie porcie jedál. Chrbtica o sebe dáva čoraz viac cítiť – v tejto dobe pamätajte najmä na správne držanie tela, aby ste ju ešte viac nezaťažovali. Tlak na bránicu môže vyvolať pocit "nedýchania" – najmä v gPočas noci možno uprednostníte vyššiu polohu vankúšov pod hlavou. Tlak na močový mechúr opäť zvýši frekvenciu vašich ciest (aj v noci) na toaletu. Okolo 36. týždňa tehotenstva už máte pomaly dosť všetkých neduhov a snívate o oddychu. Na zdravie – už čoskoro!
Už je skoro čas!
Vaše dieťa má pravdepodobne viac ako 2,5 kg a vy sa cítite ako slon. Posledné týždne tehotenstva sú obdobím, kedy sa cítite opuchnuté (na tvári a končatinách) a čoraz viac unavené. Skúste tie posledné chvíle pred pôrodom stráviť relaxom. Doprajte si dostatok odpočinku. Prečítajte si knihu, navštívte kaderníka. Urobte všetko, na čo v najbližších týždňoch pravdepodobne nebudete mať čas alebo chuť. Tesne pred narodením sa hlavička vášho bábätka usadí a vy si môžete všimnúť poklesnutie bruška. Ešte pár dní a budete mať svojho drobca v náručí.