X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Kedy a ako jemne odstaviť dieťa od prsníka?
27.02.2023

Kedy a ako jemne odstaviť dieťa od prsníka?



WHO odporúča dojčenie do dvoch rokov a dlhšie, ale v skutočnosti by dojčenie malo pokračovať tak dlho, ako to dieťa a matka potrebujú. Je na nich, aby sa rozhodli, kedy ukončia laktáciu.< /p>

Rozhodnutie o odstavení



Sú chvíle, keď niekoľkomesačné dojča odmieta dojčiť, no nemusí to znamenať, že už nechce byť kŕmené. Ak má matka pocit, že dojčenie bude predsa len lepším riešením, ako ho nahradiť umelým mliekom, stojí za to udržať laktáciu a nejaký čas podávať dieťaťu mlieko v inej forme a povzbudzovať ho, aby prsník salo. Ak však približne ročné dieťa odmieta prsník a namiesto materského mlieka radšej jedáva napríklad kašu, potom treba toto rozhodnutie rešpektovať. Ak sa deti vzdajú kŕmenia, zvyčajne to urobia postupne a znižovať počet kŕmení počas dňa, aby nakoniec jedli len tuhú stravu.

Zvyčajne je to však matka, ktorá sa rozhodne svoje dieťatko odstaviť ako prvá. Najčastejšie to súvisí s návratom do práce, niekedy kvôli bolestiam pri kŕmení alebo únave, napríklad z frekvencie kŕmenia. Príčinou môže byť aj ochorenie a potreba užívania liekov, ktoré sa neodporúčajú užívať počas laktácie. Rozhodnutie prestať dojčiť môže mať veľa dôvodov, ale skôr ako tak urobíme, mali by sme zvážiť, či je to naozaj nevyhnutné. Ak je dôvod rozhodnutia prestať dojčiť, stojí za to poradiť sa s laktačnou poradkyňou. prvé týždne po pôrode sú bolesti. Oprava techniky kŕmenia môže byť dôvodom na zmenu rozhodnutia a pokračovanie v dojčení. Taktiež návrat matky do práce neznamená automaticky koniec laktácie.

Ako vysvetliť ukončenie laktácie dieťaťu?



Keď sa rozhodnete odstaviť svoje dieťa, mali by ste zvážiť, ako to urobiť pre neho najmenej bolestivo.

Ukončenie laktácie môže byť náročné pre dieťa aj matku, keďže majú veľmi silné puto. Prsník pre batoľa nie je len jedlom, ale aj pocitom prijatia, blízkosti, bezpečia. Pri odstavovaní dieťaťa sa oplatí vysvetliť bábätku, čo sa deje. Aj keď dieťa nehovorí, veľa rozumie. Môžeme mu povedať, že mliečko dochádza alebo je "prsia" choré.

Aby ste svojmu dieťaťu ukázali, že obmedzovanie kŕmenia neznamená jeho odmietanie, mali by ste mu v tomto období dať veľa porozumenia a nehy. Objímme dieťa, dajme mu viac času a pozornosti počas hry.

Počas tejto doby stojí za to zabezpečiť, aby si dieťa nespájalo blízkosť matky s kŕmením. Vyhýbajme sa teda miestam, kde zvyčajne prebiehalo kŕmenie, vyberajme oblečenie, ktoré neumožňuje voľný prístup k prsníku. Keď si dieťa vypýta prsník, skúsme oddialiť čas kŕmenia alebo ho zaujať niečím iným. Namiesto pŕs ponúknite aj pevné jedlo.

Praktické-rady ako odstaviť bábätko

  • Najlepšie je odstaviť dieťa od prsníka postupne, čím sa zníži počet kŕmení počas dňa. Potom dieťa ľahšie prijíma zmeny, ktoré ho čakajú. Postupné odstavovanie so sebou nesie aj nižšie riziko komplikácií, ako je stagnácia mlieka alebo emocionálne poruchy matky. Najlepšie je začať vypnutím kŕmenia počas dňa a nechať kŕmenie na noc.
  • Oplatí sa nastaviť čas, kedy chcete prestať kŕmiť – napríklad dva týždne, a potom postupne znižovať počet kŕmení.
  • Vynecháme jedno kŕmenie každé 2-4 dni. Postupným znižovaním počtu dojčení sa prsníky ľahšie prispôsobujú novej situácii a regulujú množstvo vytvoreného mlieka úmerne počtu dojčení. Ak by bolo odstavenie príliš prudké, mliekovody by pretekali mliekom, čo by spôsobilo bolestivú stagnáciu až mastitídu.
  • Pozeráme sa na prsia a v prípade potreby manuálne odsajeme trochu mlieka alebo laktátor na úľavu, ak sú preplnené a spôsobujú nepohodlie. Mlieko však nikdy neodsávame úplne, pretože to stimuluje prsníky k ďalšej tvorbe mlieka.
  • Pozorujeme správanie dieťaťa – ak padlo rozhodnutie prestať kŕmiťpríliš skoro, dieťa môže ukázať m.in. zvýšená úzkosť, časté nočné budenie, cmúľanie prstov či agresivita voči súrodencom.

Koniec nočného kŕmenia



Ukončenie nočného kŕmenia je zvyčajne najťažšia časť, pretože dojčiace matky často spia so svojím dieťaťom pre pohodlie a sestra spí. Niektoré deti sa často budia na kŕmenie, hoci väčšinou ide len o potrebu blízkosti a cicania. Bábätká, ktoré majú obmedzené kŕmenie cez deň, to môžu dobehnúť v noci. Keď sa bábätko v noci zobudí na kŕmenie, môžeme ho objať a namiesto prsníka dať napiť vodu. Často sa môžeme stretnúť s rebéliou batoľaťa, pretože odstavenie je preň náročné. Dieťa začne byť netrpezlivé a nahnevané a potom je pre matku ťažké zostať pokojná a vytrvať v rozhodnutí stiahnuť sa.

Niekoľko prvých nocí je často lepšie spať v inej miestnosti, ako je miestnosť vášho dieťaťa. Počas tejto doby nechajme batoľa v starostlivosti ocka, ktorý mu dá vodu napiť, ak sa zobudí, nosí ho, mazná a utešuje. Mama môže prenocovať aj mimo domova, potom bude pre ňu ľahšie znášať tento čas bez toho, aby počula plač dieťaťa z druhej izby. Dieťa sa tiež ľahšie vyrovná s nová situácia, keď je vedľa nej iba otec. Je dôležité mať na pamäti, že fáza odstavenia je pre matku aj emocionálne náročným obdobím.

Lactating-inhibiting



Sú situácie, kedy musíme dieťa náhle odstaviť (napr. neplánovaná hospitalizácia). Vtedy treba laktáciu zastaviť, aby nám nehrozili komplikácie, ako opuch, stagnácia, zápal prsníka. Stáva sa tiež, že prsníky napriek postupnému odstavovaniu bábätka stále produkujú veľké množstvo mlieka, čo spôsobuje nepohodlie. Preto by sa potom mala zlepšiť inhibícia laktácie. V situácii náhleho abstinenčného stavu sú zvyčajne potrebné lieky predpísané lekárom.

Keď problém nie je príliš vážny, môžeme znížiť laktáciu domácimi prostriedkami. Jedným z nich je pitie byliniek. Infúzie šalvie a mäty inhibujú laktáciu. Ak ešte kŕmime bábätká, jedlo je bezpečné, keď mama užíva tieto bylinky.

Počas odstavovania bábätka môžete na prsník prikladať studené obklady niekoľkokrát denne po dobu 15-20 minút. gélové komprimovanie funguje dobre. Keď sa cítime plné prsníkov, môžeme použiť odsávačku mlieka alebo ručne odsať mlieko, kým nepocítime úľavu.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi