Kliešte - Je niečo, čoho sa treba báť?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Kliešte - Je niečo, čoho sa treba báť?
28.02.2023

Kliešte - Je niečo, čoho sa treba báť?Závažnosť aktivity kliešťov klesá v letných mesiacoch (od marca do septembra), hoci sústo bolo sporadicky uvedené v januári.

Ako parazit, aby prežil, kliešte spočíva v iných a rovnako ako komár sa živí krvou. Na rozdiel od komárov však kliešte potrebujú oveľa viac krvi. Preto zvyčajne hľadajú mäkké a teplé miesto na tele o svojej obete, ako sú podpazušia alebo okolo ľudských genitálií, sa pevne držať.

Samotný kliešť môže spôsobiť nanajvýš lokálnu zápalovú reakciu, ktorá ustupuje spontánne. Problémom je však počas tohto pichnutia prenášané choroby. V Poľsku sú to primárne Lyme Lyme a Encefalititída prenášaná kliešťami (KZM); Iné choroby (anaplazmóza, babesióza, tularemia a ricktióza) sú veľmi zriedkavé, takže sa na ne nezameriame.

V dôsledku rizika rozvoja lymskej choroby alebo encefalitídy vzbudzuje kliešte medzi rodičmi veľa strachu. Takže stojí za to vedieť, aké spôsoby máme proti týmto parazitom.

Ako chrániť dieťa pred kliešťovým pichnutím?Nosenie vhodné oblečenie - dlhé nohavice, blúzky s dlhými rukávmi, klobúkami, ponožkami a vysokými topánkami a odstránenie kliešťov z oblečenia a kože po návrate z lesa.

So -Called repellenty, t. Menšie ako odporúčané koncentrácie N, N-diatilo-m-tolimidu a ďalšie prostriedky (napr. Plant) sú neúčinné alebo ich účinnosť sa nenašla hodnotená v spoľahlivých klinických skúškach. Môžete tiež použiť permethin na oblečenie (zabíjajte kliešte cez kontakt, ale môžete striekať iba oblečenie).

V súčasnosti neexistuje vakcína proti Lyme Lyme. Vakcíny proti KZM sú však k dispozícii už mnoho rokov. Celý vakcinačný cyklus, ktorý zabezpečuje maximálnu účinnosť, vyžaduje 9-12 mesiacov. V našej krajine sa odporúčajú vakcíny proti kliešťovej encefalitíde, ale nie sú povinné, čo znamená, že nie sú preplatené a musíte za ne platiť z vlastného vrecka, a preto je veľmi nízke percento očkovaných ľudí. Náklady na jednu dávku vakcíny sú asi 100. Musíte dať tri, aby ste dostali imunitu (zostať od 3 do 5 rokov) k tejto infekcii.

odstránenie kliešťovV každom prípade je kliešťom pichnutím kliešťom odporúčané ho čo najskôr odstrániť kvôli riziku lymskej choroby alebo vírusovej encefalitídy.

Ak sa kliešte rýchlo odstránia, je možné zabrániť infekcii. Patogén spôsobujúci lymskú chorobu, baktérie Borrelia Burgdorferi, sa presúva z klieštia do ľudského krvného obehu do 12-24 hodín po spustení kliešťov.

Odstránenie kliešťov by sa malo uskutočniť v lekárskej ordinácii alebo doma pomocou vhodného vybavenia. Absolútne nepoužívajte ropnú želé alebo iné mastné alebo olejové látky a lak na nechty na mazanie miesta, kde leží arachnid. Nemalo by sa to spáliť. Aj keď to môže uľahčiť jeho odstránenie, ale odrezaním prívodu vzduchu, zvyšuje sa slinenie, čo zase ovplyvňuje riziko infekcie.

Je potrebné vedieť, že po odstránení kliešťov sa neodporúča rutinnou preventívnou antibiotickou terapiou, ktorú pacienti tak často požadujú. Prevencia po expozícii vo forme jednej časovej dávky Doctyclin (200 mg P.O.) je opodstatnená iba v prípade viacerých sankcií kliešťami počas pobytu v endemickom regióne dospelého mimo tejto oblasti. Účinnosť takéhoto správania u detí ešte nebola potvrdená v spoľahlivom výskume.

Čo robiť po odstránení kliešťov?Do 30 dní od uhryznutia by ste mali pozorovať pichnutie na migráciu erytému. Jeho výskyt je náznakom návštevy lekára a začatie liečby účinným antibiotikom.

Nedávno sa stala populárnou aj odoslať kliešť na metódu PCR na detekciu baktérií DNA Borrelia spp. Klinická užitočnosť tejto diagnostickej metódy sa nepotvrdila, ale zvyšuje veľké Nadšenie medzi pacientmi a je podporované asociáciou lymskej choroby a ekonomicky zainteresovanými laboratóriami. Ide o to, že testy kliešťov neboli overené metódou PCR, t. J. Obmedzenia použitia tejto metódy a opakovanie výsledkov nebolo potvrdené. [

Lyme LymeLyme Lyme je multi-orgánske ochorenie spôsobené spirochetami Borrelia Burgdorferi, ktorých klinický obraz je spojený s okupáciou kože, kĺbov, nervóznych kĺbov, nervóznych kĺbov, nervóznych systém a srdce.

Základom diagnózy je uviesť aspoň jeden z nasledujúcich príznakov:


  • Putovanie erythema: je odhalené na kliešťovom pichnucom mieste zvyčajne po 1-3 týždňoch. Typická zmena má pôvodnú formu škvrny a rýchlo sa zvyšuje, čo ukazuje centrálnu iskru ("Buffalo Eye"). Určitá diagnóza sa dá hovoriť, keď je zmena zväčšená v priebehu niekoľkých dní a prekračuje priemer 5 cm (je úmyselné vybrať hranice perom a kontrolu po 1-2 dňoch bez použitia antibiotiku).


  • Rozpoznanie je založené iba na klinickom obraze. Vo forme typických testov protilátok proti Borrelia Burgdorferi nie je potrebná. V nezvyčajných formách môže byť laboratórne potvrdenie užitočné, ale až najmenej po dvoch týždňoch po zmene.


  • Borrelial lymfocytóm (BL): Diagnóza BL vyžaduje preukázanie prítomnosti protilátok proti Borrelia Burgdorferi IgM alebo IgG v sére a histologickom potvrdení. Odhaľuje sa u menej ako 1% pacientov, zvyčajne niekoľko týždňov po pichnutí klieštia, ako jediný čínsky, bezbolestný hrudka. Najbežnejšou polohou BL sú Auricle, Crotum a bradavky.


  • artritída (la - lymská artritída): vyžaduje laboratórne potvrdenie tým, že v neskorom štádiu uvádza protilátky triedy IgM v sére v skorom štádiu IgG. Putovanie kostí, kĺbov, svalov a šliach sa môže vyskytnúť v skorom štádiu infekcie v niekoľkých týždňoch infekcie. Opakovaná artritída (zvyčajne asymetrická), pri ktorej je bolesť sprevádzaná opuchom a zvýšenou surfináciou, sa zvyčajne odhaľuje do dvoch rokov po infekcii. Zmeny sa najčastejšie vzťahujú na kolenné kĺby, menej často hodnotenieMäso a hrniec, lakte, zápästie, bedra a skákanie. Oveľa menej často zahŕňajú temporomandibulárne kĺby a malé rybníky rúk a nôh


  • myokarditída (LC - Lyme karditída): Vyžaduje vyhlásenie protilátok proti Borrelia Burgdorferi IgM triedy v sére a srdcových poruchách potvrdených v EKG.


  • Neuroborelióza: Rozhovor s inými typickými príznakmi Lyme Lyme a najmä sťahovavej erytému. Je potrebné potvrdiť prítomnosť protilátok IgM alebo IgG proti Borrelia Burgdorferi v krvnom sére a v prípade encefalitídy a miechy, navyše ich produkciu intra -MonK, aby vylúčili pasívnu penetráciu protilátok cez krvnú bariéru. /p>


Rozhodnutie diagnostikovať a liečiť Lyme Lyme by malo byť prijatý iba lekár na základe klinického obrazu, pričom sa berú do úvahy výsledky ďalších testov. Pamätajte, že sústo za kliešť nie je škodlivé, kým sa neukáže, že kliešť bol nosičom choroby. Je potrebné pozorovať miesto po pichnutí u dieťaťa av prípade neistoty alebo pochybností okamžite navštíviť lekára.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi