X
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Laktácia po cisárskom reze – aké problémy môžete očakávať?
27.02.2023

Laktácia po cisárskom reze – aké problémy môžete očakávať?



Cisársky rez je operácia, ktorá šetrí zdravie matky a dieťaťa a nemala by sa zneužívať, pretože má svoje krátkodobé a dlhodobé následky, vrátane kvality a dĺžky dojčenia. Okolo témy je veľa obáv nastávajúcich mamičiek, preto stojí za to o nich diskutovať a vysvetliť ich. Poznanie a príprava na dojčenie výrazne zvyšuje šance na úspešnú mliečnu dráhu aj napriek počiatočným ťažkostiam.

Ako sa pripraviť na cisársky rez?



tu). Vďaka nej dokážete lokalizovať najväčšie pochybnosti aj svoje očakávania a konfrontovať ich s realitou, napríklad rozhovorom s pôrodnou asistentkou alebo návštevou nemocnice, kde plánujete rodiť, a rozhovorom so zdravotníckym personálom. Každý má na to plné právo. Najlepšie je skontrolovať si na stránke nemocnice, či je možné nemocnicu stretnúť a obhliadnuť, či je potrebné sa objednať a na koho sa v tejto veci obrátiť. Svoje pochybnosti môžete prediskutovať aj počas kurzu pôrodnej školy. Cisársky rez je operácia, aj keď je plánovaná, a zakaždým môže byť iná. Je ťažké predpovedať, čo sa stane, ale a na rôzne scenáre sa môžete pripraviť napísaním pôrodného plánu (môžete si prečítať, ako ho napísať

top-of-doubts



O cisárskom reze koluje veľa mýtov a mylných predstáv. Stáva sa, že matky, ktoré z rôznych dôvodov plánujú tento spôsob ukončenia tehotenstva, vopred predpokladajú, že dojčenie bude nemožné. Najčastejšie sa obávajú:
  • že podané lieky, anestézia prejdú do materského mlieka a poškodia dieťa alebo zabránia prisatiu,
  • že bolesť a malátnosť po operácii jej zabránia priložiť dieťa k prsníku a starať sa oň v prvých hodinách po pôrode,
  • že laktácia po cisárskom reze je oneskorená a dieťa predsa nemôže byť hladné.


Vyššie uvedené obavy majú pôvod v zlých skúsenostiach kamarátok, môžu byť výsledkom nesprávne interpretovaných informácií a môžu byť dedičstvom predchádzajúcich generácií, kde bola medicína aj samotná perinatálna starostlivosť na inej úrovni. Dnes vieme, že spinálna anestézia je najčastejšie používaná anestézia pri cisárskych rezoch a prostriedky používané anesteziológom takmer neprechádzajú do materského mlieka. Ďalšia vec - po pôrode sa vyhýbame užívaniu opioidných analgetík (derivátov morfínu) v prospechperfektne bezpečného a dostatočného intravenózneho paracetamolu; v prípade pochybností je vždy možné porozprávať sa s pôrodnou asistentkou a/alebo anestéziológom, aby ste rozptýlili pochybnosti a načrtli vaše očakávania.

Je ťažké predpovedať vlastnú reakciu a tempo rekonvalescencie po cisárskom reze, ale je dôležité využiť možnosti a odbornú podporu zdravotníckeho personálu ešte na operačnej sále. Na tento účel môžete v pôrodnom pláne uviesť, že matke záleží na:
  • objatie dieťaťa po narodení a priloženie k prsníku čo najskôr (niekedy je to možné ešte na operačnej sále, kým je rana zašitá),
  • kontakt koža na kožu v zotavovacej miestnosti a pomoc s inštruktážou správna technika vkladania v ľahu, potom v ľahu na boku a v polosede
  • odborné poučenie partnera alebo člena rodiny, ktorý sprevádza matku, o správnom polohovaní bábätka; úlohou sprevádzajúcej osoby je potom odovzdanie bábätka a pomoc pri jeho uložení do pôrodnice, ako aj psychická podpora a motivácia,


Oneskorená laktácia po cisárskom reze je všeobecná viera, ktorá má v sebe kus pravdy. Dôležitou súčasťou je chirurgický pôrodrizikový faktor oneskorenej laktogenézy II, teda náhle, náhle zvýšenie tvorby materského mlieka. Môže sa to stať, ale aj nemusí. Treba mať na pamäti, že proces laktácie (laktogenéza I) sa začína okolo 16. týždňa tehotenstva a je to proces, ktorý si vyžaduje len správnu podporu, v tomto prípade pravidelné prisávanie bábätka k prsníku po pôrode a prípadné stimulácia prsníkov pomocou odsávačky mlieka (približne podľa pokynov kompetentného zdravotníckeho personálu). Samozrejme, na správnu stimuláciu tvorby mlieka má významný vplyv kontakt koža na kožu, maznanie sa ešte na pôrodnej sále a prípadné vyhýbanie sa dokrmovaniu umelým mliekom alebo minimálnemu dokrmovaniu.

Vo vedeckých štúdiách o pôrodných poľských ženách je skutočne možné pozorovať u detí po cisárskom reze častejší nedostatok chuti sať, problémy so správnym prisávaním a problémy s nočným kŕmením vyplývajúce najmä z horšieho stavu matka po operácii. Preto sa ešte viac oplatí vybaviť sa vedomosťami a odbornou podporou, ako aj dobrým mentálnym nastavením.

Ako sa vyhnúť prípadným problémom s dojčením po cisárskom reze?



V prvom rade by ste sa mali dobre pripraviť a vysvetlite svoje pochybnosti. Veľmi nápomocné je spísanie pôrodného plánu, účasť na pôrodnom kurze (kde je aspoň jedno zo stretnutí venované problematike dojčenia za rôznych okolností) a rozhovor s pôrodnou asistentkou a/alebo gynekológom, ktorý sa o tehotnú stará. Vedomosti je skutočným nástrojom v rukách rodičov, ktorý im umožňuje vyhnúť sa a prekonať možné problémy.


Viac informácií o cisárskom reze nájdete v tomto článku:


Dôležitý je aj vedomý výber zariadenia, kde rodičia plánujú rodiť (pretože aj cisársky rez je pôrod). Každá inštitúcia má svoje vlastné individuálne štandardy správania, čo môže viesť k rôznym možnostiam pre rodičov. Čo sa oplatí pýtať?
  • Aký druh anestézie sa používa pri cisárskom reze a bude to narúšať plánované dojčenie?
  • Je možný kontakt koža na kožu alebo aspoň objatie dieťaťa na operačnej sále?
  • Kedy je možné prvýkrát priložiť dieťa k prsníku? Alebo stále na operačnej sále či doliečovacej sále?
  • Máte v nemocnici kvalifikované laktačné poradkyne alebo podporovateľky dojčenia, ktoré vám pomôžu s akýmikoľvek problémami?
  • Je možné, aby bol počas cisárskeho rezu prítomný partner alebo sprevádzajúca osoba?
  • Aké sú pravidlá a podmienky návštevy ženy po pôrode?


Pamätajte, milí rodičia, máte právo navštíviť nemocnicu, v ktorej plánujete rodiť, a porozprávať sa s ňou. Môžete si vybrať ktorúkoľvek nemocnicu v Poľsku, aby ste sa cítili pohodlne a bezpečne a aby boli splnené vaše očakávania. Žiaľ, nie každá nemocnica má kapacity a prostriedky na to, aby podporila rodičov tak, ako by si predstavovali. Našťastie, stále viaczdravotnícky personál spĺňa očakávania za predpokladu, že ich rodičia jasne komunikujú a sú otvorení partnerskej spolupráci.

Ženy po cisárskom reze by mali byť obklopené špeciálnou starostlivosťou a dohľadom pôrodnej asistentky a mali by mať možnosť rýchlo sa poradiť s laktačnou poradkyňou v prípade problémov alebo prvých ťažkostí. Navyše príprava, účasť na pôrodných kurzoch a vedomý výber zariadenia výrazne znižuje riziko problémov a zdá sa, že aj napriek počiatočným problémom prispievajú k úspešnému dojčeniu. Prečítajte si viac o príprave na dojčenie tu.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi