Mama je po tehotenstve opäť vo forme – ukážkový jedálniček
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 08:00 - 16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
28.02.2023
Urogynekologická fyzioterapia, t. J. Vrátenie do formy po tehotenstve a pôrode
Tehotenstvo a pôrod ponechávajú na tele veľa viditeľných zmien, ktoré sa vracajú počas puerperia a dojčenia. Ženy sa snažia vrátiť k hmotnosti a post... čítať celé
Geometrické vzory pre malého rebela
28.02.2023
Geometrické vzory pre malého rebela
Geometrické vzory sú elegantné. Srší z nich jednoduchosť, no upútajú pozornosť a vyčnievajú z davu. Túto sezónu prišli do detského šatníka. čítať celé
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
28.02.2023
Biele džínsy, perfektný doplnok k letným súpravám - osvedčené štýly pre dievčatá
Biele džínsy sú klasikou, ktorá by nemala chýbať v šatníku každého batoľaťa. Pre chlapcov je nepochybne základom mnohých štylizácií, no v prípade súp... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Mama je po tehotenstve opäť vo forme – ukážkový jedálniček
28.02.2023

Mama je po tehotenstve opäť vo forme – ukážkový jedálniček



Musíte k tomu však pristupovať so správnou dávkou obozretnosti. Nemôžete drasticky znížiť kalórie vo vašej strave a nemôžete svojvoľne používať žiadne eliminačné diéty alebo iné módne plány na chudnutie. Oplatí sa však dbať na to, aby strava v šestonedelí a laktácii bola jednoducho zdravá, dobre zložená a neobsahovala viac kalórií, ako potrebujeme. Keď k tomu pridáme viac pohybu, dostaneme recept na racionálny a bezbolestný návrat do formy po tehotenstve.

Keď vidíme známe osobnosti, ktoré mesiace po pôrode vyzerajú, akoby nikdy nerodili, niekedy si myslíme, že je to nemožné. Každá žena však sníva o tom, že sa po tehotenstve rýchlo zbaví nadbytočných kilogramov a vráti sa na východiskovú váhu. Nie je to nič ťažké. Nie je to kvantová fyzika. Stačí zaviesť niekoľko racionálnych zásad výživy, kontrolovať chute, predchádzať nekontrolovateľným záchvatom hladu a zvýšiť množstvo denného pohybu.

Je možné schudnúť počas dojčenia?



Toto je veľmi častá otázka, ktorú kladú mladé mamičky odborníkom na výživu. Odpoveď však nie je jednoznačná, pretože existuje toľko definícií a spôsobov, ako schudnúť, koľko je ľudí. Počas dojčenia nesmiete používať radikálne kalorické škrty, nevyvážené eliminačné diéty, doplnky stravy podporujúce chudnutie, hladovky a iné módne alternatívne diéty. Môžete však zabezpečiť, aby bola strava dobre zložená a mala správne (nie nevyhnutne príliš nízke!) kalórie. Ak k tomu pridáme dennú dávku pohybu, dostaneme naozaj dobrý recept na postupnú a zdravotne nezávadnú redukciu telesného tuku.

Ukazuje sa, že počas laktácie sa energetická potreba ženy zvyšuje každý deň asi o 500 kcal. Ak výlučne dojčíte, množstvo energie vynaloženej na tvorbu mlieka je naozaj vysoké. Keď sa rozšíri strava vášho dieťaťa a zníži sa produkcia mlieka, potreba extra kalórií sa zodpovedajúcim spôsobom zmení. Neoplatí sa teda pridávať 500 kalórií do vašej dennej stravy, ak vaše dieťa pije materské mlieko len raz denne, najmä ak máte pár kíl navyše.

V skutočnosti väčšina žien nepočíta kalórie a riadia sa pocitom hladu a sýtosti. Toto je nejaké riešenie. Napriek tomu to nie je ideálne riešenie, pretože hlad môžeme pociťovať aj pri normokalorickej strave a sýtosť nie je vždy synonymom správnej výživy. K nadmernej konzumácii môže dôjsť napríklad vtedy, keď sa pri výbere potravín riadime chuťou do jedla, nie hladom, používame diétu s veľmi vysokou glykemickou náložou alebo model výživy s príliš nízkym obsahom bielkovín. Ak teda máme pocit, že nedokážeme intuitívne ovládať svoju stravu,stojí za to spočítať naše celkové energetické potreby. Na tento účel vám poslúžia napríklad kalkulačky dostupné na internete. Treba však pripomenúť, že nie každá kalkulačka nám dáva možnosť zadať informácie o dojčení, čo radikálne mení energetickú náročnosť. Ďalším krokom k skroteniu stravy budevedenie potravinového denníkav mobilnej aplikácii alebo notebooku. Niektoré mobilné aplikácie umožňujú automaticky počítať kalórie a makroživiny. S potravinovým denníkom môžete zájsť aj ku kvalifikovanému dietológovi, ktorý posúdi váš aktuálny jedálniček a navrhne optimálne riešenia.

Ak je telesná hmotnosť udržiavaná od narodenia a nebude sa pohybovať smerom k hmotnosti pred otehotnením, potom musíte myslieť na úpravy v jedálničku. Chudnutie počas dojčenia je preto povolené, ba dokonca odporúčané. Treba k tomu však pristupovať zodpovedne a racionálne. Rozhodne nemôžete držať 1200 kcal diétu, okoreniť ju lámavým tréningom a extraktom zo zeleného čaju. Namiesto toho môžete prestať jesť prázdne kalórie, začať kontrolovať porcie a zamerať sa najmä na nutričnú hodnotu vašej stravy.

Pravidlá stravovania počas dojčenia a zotavovania



Ako som povedal, obmedzujúce stravovacie návyky nie sú počas dojčenia indikované. Napriek tomu vždy hovorím, že pre dojčiacu matku (hlavne pre tú, ktorá má veľa čo stratiť) je strava s mierne zníženým obsahom kalórií (napr. 200kcal pod celkovou potrebou), ale dokonale vyvážené ako bežná kalorická strava, ktorá je plná cukru, stuženého tuku alebo spracovaných produktov. Hoci kalórie uľahčujú prísun správneho množstva minerálov a vitamínov so stravou, nemôžeme hovoriť o zásade "veľa kalórií – veľa hodnoty". Vzťah nie je vždy taký jednoduchý.

Pri dojčení by ste sa mali zamerať najmä na prísun všetkých potrebných živín. Ak to neurobíme, mlieko sa bude stále tvoriť, ale veľmi zaťaží organizmus dojčiacej matky. Napríklad strava s nízkym obsahom vápnika môže spôsobiť osteomaláciu a urýchliť kaz a nedostatok železa môže spôsobiť anémiu. Strava počas zotavovania musí byť čo najvýživnejšia. Ak sa zameriame len na hodnotné produkty bohaté na vitamíny a rôzne minerály, máme už polovičný úspech. Strava po tehotenstve musí spĺňať potreby matky aj dieťaťa.


Je veľmi dôležité kontrolovať množstvo cukru, ktoré konzumujete. Mám na mysli pridaný aj skrytý cukor vo výrobkoch. Prvým krokom k zdravej redukcii po tehotenstve je vzdať sa cukru, prestať sladiť nápoje, vyradiť z jedálneho lístka nápoje a nektáre, ale aj sladkosti a sladené jogurty. Určite je lepšie voliť prírodné sladkosti v podobe čerstvého ovocia (najmä bobuľového ovocia) a malých množstiev datlí,sušené slivky, marhúľ,< div id="101" >
alebo med. Rozhodujúce je tiež dbať na dostatočný prísun vápnika. Dopyt po vápniku je počas laktácie veľmi vysoký a dosahuje až 1300 mg denne, preto by ste mali denne skonzumovať aspoň tri porcie produktov bohatých na vápnik, napr. tahini alebo krížová zelenina . Aby bolo mlieko hodnotné, musíte konzumovať správne tuky. Oplatí sa staviť na olivový olej, avokádo, rôzne orechy, kôstky a semienka. V jedálničku dojčiacej ženy sú kľúčové aj mastné morské ryby, ktoré sú zdrojom esenciálnych omega-3 mastných kyselín. Rovnako dôležitý v strave je jód. Potreba jódu pri laktácii je extrémne vysoká. Počas tohto obdobia je jódovaná soľ povinné. Do jedálnička sa oplatí zaradiť aj morské ryby, riasy a minerálne vody bohaté na jód. Nedostatok jódu počas dojčenia môže poškodiť matku aj dieťa. V strave by mal byť dostatok železa, zinku a horčíka. V skutočnosti musí byť strava dojčiacej ženy, ktorá chce zároveň kontrolovať kalórie, ešte zdravšia a nutrične nabitejšia ako bežná strava pre človeka, ktorý nedojčí.


Ak prestaneme dojčiť a chceme schudnúť, musíme jednoducho dodržiavať nízkokalorickú diétu bez akýchkoľvek dodatočných úprav. V tomto článku sa preto zameriam na to, ako zostaviť jedálniček pre dojčiacu ženu, ktorá chce rozumným spôsobom zhodiť nadbytočné kilogramy.

Či už dojčíte alebo nie, na zníženie nadbytočného telesného tuku po tehotenstve musíte zvýšiť svoje cvičenie. Samozrejme, v období po pôrode by ste sa mali obmedziť na posilňovanie svalov panvového dna a zamerať sa na regeneráciu, no po pár týždňoch po pôrode už môžete pomýšľať na väčšiu aktivitu. Ak ešte nie je čas pristáť na podložke, je lepšie zamerať sa na dennú dávku pohybu, ktorou nie je tréning, ale bežná aktivita. Na začiatok stačia prechádzky s bábätkom a krátke sedenia jemného strečingu a posilňovania. Keď je dieťatko pripravené na dlhšie cesty v šatke alebo nosiči, oplatí sa s jeho pomocou urobiť odporúčaných 10 000 krokov denne. Dieťa pitie mlieka naozaj pomáha vrátiť sa do formy, denne prijme niekoľko stoviek kalórií a na prechádzkach to funguje podobne ako činky či činka. Nepochybne máme úlohu sily vládyPosilňuje svaly, aj keď necvičí, ale len plní každodenné povinnosti.

Príklad jedálneho lístka pri dojčení



Pripravený jedálny lístok obsahuje cca 2300 kcal, 90 g bielkovín, 80 g tuku a 300 g stráviteľných sacharidov . Pokrýva dopyt po všetkých živinách v dávkach odporúčaných v súčasných výživových normách. Jedinou zložkou, ktorú treba dopĺňať, je vitamín D. Najmä v jesennom a zimnom období je suplementácia mimoriadne dôležitá. Majte na pamäti, že vaše energetické potreby môžu byť vyššie alebo nižšie. Berte toto menu ako inšpiráciu.

Raňajky: praženica so zeleninou + prírodný kefír
  • 1 vajce
  • Lyžica olivového oleja
  • 1/2 čerstvej papriky
  • 1/2 cibule
  • Petržlen, kôpor alebo bazalka
  • Jodizovaná soľ
  • 3 tenké plátky ražného chleba
  • 1 šálka prírodného kefíru


Na olivovom oleji podusíme prúžky cibule a papriky. Zapichneme a prikryté opekáme, kým bielko nestuhne. Žĺtok by mal byť polotekutý. Pred podávaním posypeme petržlenovou vňaťou a jódovou soľou. Podávame s chlebom a pohárom vychladeného kefíru.

Občerstvenie: sendviče s avokádom a lososom + vlašské orechy
  • Ovsený alebo pohánkový rožok
  • 2 plátky údeného alebo pečeného lososa
  • 1/3 stredného avokáda
  • Obľúbená zelenina: paradajka, uhorka, hlávkový šalát, bylinky
  • 1 polievková lyžica vlašských orechov


Mäkké avokádo rozotrite na chlieb. Položte plátky lososa a zeleniny. Do jedla pridáme lyžicu vlašských orechov.

Obed: Klasické špagety s hovädzím mäsom a parmezánom
  • Mletá hovädzia sviečkovica (asi 50 g)
  • Lyžica olivového oleja
  • Strúčik cesnaku
  • 1/2 cibule
  • 1 šálka paradajkovej passaty alebo 1/3 šálky paradajkovej pasty
  • Jodizovaná soľ, korenie, čerstvá bazalka a oregano
  • Asi 100 g pohánkových alebo špaldových cestovín
  • 2 polievkové lyžice parmezánu alebo iného tvrdého syra


Na olivovom oleji opražíme pretlačený cesnak a nadrobno nakrájanú cibuľu. Pridáme mleté hovädzie mäso a opekáme 3 minúty. Celé to zalejeme paradajkami a dusíme do mäkka. Dochutíme soľou, korením a bylinkami. Zmiešame s uvarenými cestovinami al dente. Podávajte s parmezánom a čerstvou bazalkou.

Snack: Mangovo jogurtové smoothie
  • Pohár prírodného jogurtu s 2 % tuku
  • 1/2 zrelého manga
  • 1/2 malého banánu
  • PL ľanových semienok alebo chia semienok
  • Voliteľné: kardamóm podľa chuti


Ošúpte mango a banán a potom ich nakrájajte na menšie kúsky. Pridajte jogurt a ľanové semienko. Rozmixujte na hladké smoothie. Môžete pridať kardamóm.

Večera: Krém zo sladkých zemiakov a šošovice s tekvicovými semienkami
  • 2 polievkové lyžice červenej šošovice
  • Lyžica olivového oleja
  • 1/2 malého sladkého zemiaku
  • 1/2 cibule
  • 1 strúčik cesnaku
  • 1/2 šálky paradajkovej passaty
  • Jodizovaná soľ, korenie, rasca, škorica a sladká paprika
  • Polievková lyžica tekvicových semienok
  • Petržlen alebo koriandr


Na olivovom oleji speníme nakrájanú cibuľu a cesnak. Po chvíli pridáme na kocky nakrájaný batát a prepláchnutú šošovicu. Celé to zalejeme paradajkami a 1/2 šálkou vody. Varíme asi 30 minút. Rozmixujeme na hladký krém. Okoreníme a podávame s tekvicovými semienkami a bylinkami.

Ako môžete vidieť, dojčiaca strava je normálna, vyvážená strava. Nemusíte vymýšľať neznáme recepty a výživové riešenia, aby ste sa dostali späť do formy bez rizika zhoršenia zdravia či kvality potravín.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi